Поліп у порожнині матки – доброякісне новоутворення, яке формується зі слизової внутрішньої оболонки органу чи підслизового шару. Утворюється, коли клітини епітеліальної вистилки матки, або дещо глибших шарів, починають розростатися у вигляді фокуса – обмеженої ділянки. Поліпи бувають поодинокими або множинними, їх діаметр коливається від 1 мм до 8 см.
Як і будь-які патологічні утворення, нехай і доброякісні, поліпи краще видаляти. У клініці Біляка можна зробити це неінвазивним методом гістероскопії з доступом через піхву. Лікар проведе резекцію аномальних ділянок без хірургічних розрізів, крововтрати й травм.
Причини патології
Сучасні дослідження показують, що основну провокуючу роль у розвитку поліпів грає підвищений рівень гормону естрогену, особливо – при низькому рівні прогестерону.
Поліп порожнини матки може утворитися, якщо:
- жінка страждає на ендометріоз, аденоміоз;
- має хронічні запальні хвороби сечостатевої системи;
- гормональний фон організму порушений – немає балансу естрогену і прогестерону;
- пацієнтка часто робила аборти;
- траплялися викидні, вискоблювання, хірургічні операції на матці;
- після пологів у матці залишилися прирослі фрагменти плаценти;
- внутрішньоматкова спіраль стоїть довше, ніж передбачено терміном експлуатації;
- жінка безконтрольно приймала гормональні препарати.
У деяких випадках патологія розвивається на тлі пухлин яєчників або наднирників, які продукують естроген. Також ризикують захворіти жінки з підвищеною масою тіла, цукровим діабетом.
Різновиди
Новоутворення, залежно від свого походження, бувають залозистого, фіброзного й залозисто-фіброзного типу.
У першому випадку його утворюють клітини ендометрію, які розрослися через гормонального збою.
Фіброзний поліп порожнини матки формується зі сполучної тканини підслизового шару, а зверху вкритий нормальним ендометрієм.
Залозисто-фіброзні містять клітини обох типів.
Рідше зустрічаються аденоматозні утворення, які складаються з атипових клітин і вважаються передраковим станом.
Як виявляється захворювання?
Симптоматика досить складна, тому що не специфічна. Маленькі поліпи, до 10 мм у діаметрі, взагалі себе жодним чином не проявляють.
Коли в жінки у порожнині матки утворюється великий поліп, симптоми наступні:
- менструації стають більш тривалими й рясними;
- між місячними з’являються мажучі кров’янисті виділення;
- після сексуальної близькості або фізичного навантаження виділяється кров;
- у жінок у клімаксі або після видалення яєчників з’являються кров’янисті виділення.
Також пацієнтки з цим діагнозом часто скаржаться на те, що не можуть завагітніти. Не дивно – змінена тканина ендометрію заважає плоду прикріпитися до матки.
Необхідно враховувати, що іноді навіть великі, численні поліпи, ніяк себе не проявляють. Тому профілактичними оглядами нехтувати не слід. Особливо, якщо в жінки є дисбаланс статевих гормонів.
Як лікують поліпи?
Виявити процес неозброєним поглядом не можна. Досвідчений лікар під час огляду може помітити ознаки дисбалансу статевих гормонів і на підставі такої підозри, провести інструментальну діагностику: гістеросальпінгографію, діагностичне вискоблювання, УЗД (в тому числі й інтравагінальне), МРТ і пряму гістероскопію. Доброякісність чи злоякісність процесу встановлюється по гістологічному аналізу тканин, отриманих у результаті вискоблювання ендометрію.
Якщо виявлено доброякісний поліп у порожнині матки, лікування проводиться методом гістероскопії. Ця техніка дозволяє не тільки візуально виявити патологію, але, за сприятливих умов, одразу її й видалити. За допомогою спеціального інструменту з вбудованою відеокамерою, лікар оглядає поверхню ендометрію і знаходить новоутворення. Потім, залежно від розмірів і особливостей патології, проводиться ізольована резекція поліпа або вишкрібання слизової оболонки матки. Видалені тканини відправляють на гістологічне дослідження.
Не варто запускати хворобу й зволікати з видаленням утворення, адже у патології бувають серйозні ускладнення. По-перше, поліп у порожнині матки й вагітність несумісні. Навіть якщо вдасться зачати, існує дуже високий ризик відшарування плаценти та викидня. По-друге, деякі поліпи можуть перероджуватися в ракові пухлини, створюючи пряму загрозу життю жінки.
Лікарі клініки Біляка видаляють поліпи акуратно й без зайвих пошкоджень. У більшості випадків, для лікування застосовується гістероскопія. Процедура здійснюється в амбулаторному режимі, і вже через кілька годин пацієнтка повертається додому. Але якщо новоутворення занадто велике, і має ускладнення, доводиться вдаватися до гістеректомії – операції з видалення матки.
Профілактика патології
Щоб поліп у порожнині матки не розвинувся, необхідно вчасно виявляти та усувати причини його утворення. Для цього рекомендується своєчасно й повністю проліковувати запальні процеси сечостатевої системи, відмовитися від гормональної контрацепції на користь бар’єрного методу, вести здоровий спосіб життя. Якщо регулярно відвідувати гінеколога з плановим оглядом, патологія виявляється та безпечно й ефективно виліковується на ранніх стадіях – без ускладнень і травм.