Сечовий міхур

Сечовий міхур

Зміст сторінки:

Радикальна цистектомія – це хірургічний метод лікування раку сечового міхура, при якому пухлина видаляється разом з ураженим органом. Сечовий міхур при цьому забирається повністю, у випадках просунутого раку – разом із прилеглими лімфовузлами й сусідніми органами. Щоб забезпечити людині сечовипускання після операції, застосовуються різні техніки – від виведення сечі назовні в сечоприймач до пластики нового сечового міхура.

Злоякісні новоутворення сечового міхура частіше знаходять у хворих, старших за 60 років. Тривалий безсимптомний характер перебігу призводить до виявлення процесу в стадіях, при яких уже є мікрометастази. На жаль, таких пацієнтів – переважна більшість. Тільки виявлення на першій стадії дозволяє провести ефективне локальне лікування раку сечового міхура зі збереженням самого органу. Якщо захворювання виявлено пізно, починаючи з II стадії, врятувати людину може лише повне видалення сечового міхура.

Види хірургічної допомоги

Таке хірургічне втручання називається радикальною цистектомією. У ході операції видаляється уражений орган, а також сусідні з ним, якщо їх встиг зачепити онкологічний процес. У чоловіків це сім’яні пухирці, простата й регіонарні лімфовузли. У жінок – передня стінка піхви й матка з придатками. У клініці Біляка застосовується кілька методик, завдяки котрим після операції вдається забезпечити сечовипускання:

 • відвід сечі за Брікером;
 • уретерокутанеостомія;
 • ілеонеоцистопластика.

У першому випадку, місткість для збору сечі із сечоводів формується з ділянки тонкої кишки, просвіт якої виводиться на передню черевну стінку. Тобто, у районі пупка формується вихідний отвір – стома.

Радикальна цистектомія з деривацією сечі за Брікером відрізняється простотою й не віднімає багато часу, а також не вимагає складного догляду в післяопераційний період. Але в неї є мінуси, вони пов’язані з тим, що людині доводиться ходити з зовнішнім сечоприймачем. Місткість може протікати, видаючи неприємний запах, а також створює ризик інфікування сечових шляхів. Також дискомфорт пацієнта зазвичай пов’язаний із тим, що приймач складно заховати – він випирає під одягом, обмежує рухову активність.

Другий варіант реалізується без створення міхура, на передню стінку живота виводяться відразу сечоводи. Уретерокутанеостомія є найпростішим способом відведення сечі – дистальний відділ сечоводу виводиться назовні шляхом створення стоми в передній черевній стінці. Таке рішення можна розглядати як тимчасовий варіант організації сечовипускання, оскільки життя зі стомою буде вкрай дискомфортним для пацієнта.

Клініка Біляка, м. Ужгород – єдине місце на Закарпатті, де впроваджено й успішно застосовується один із найпрогресивніших підходів, який розробив український уролог Е.А. Стаховський. Він запропонував вбудовувати на місце видаленого сечового міхура після цистектомії ділянку тонкої кишки за своєю модифікацією «Double-U». Методика дозволяє зберегти сечовипускання через уретру фізіологічним способом.

Пластика сечового міхура дозволяє зберегти пацієнту звичну якість життя. Людині не потрібно ходити зі стомою і застосовувати накопичувачі – сечовипускання максимально наближене до природного. Також при цьому мінімізується ризик інфікування сечових шляхів і зворотного закиду сечі.

Досвідчені та кваліфіковані лікарі нашої клініки підбирають оптимальну методику для лікування конкретної хворої людини. Пріоритет – мінімально інвазивне втручання, максимальне збереження природного плину життя.

Розріз для радикальної цистектомії з ілеальною пластикою «Double-U»

Розріз для радикальної цистектомії з ілеальною пластикою «Double-U»

Підготовка до операції

Загальних правил для підготовки до радикальної цистектомії немає. Хворі часто лікуються в інших місцях, проходять не один курс хіміотерапії та променевого лікування. По допомогу нерідко звертаються люди, які перенесли багато страждань через рак сечового міхура. Тому увага до передопераційного обстеження таких пацієнтів – особлива.

Дослідження, які покликані допомогти хірургам клініки Біляка в створенні індивідуального плану операції:

 • ретельний аналіз попереднього лікування і перебігу захворювання – допомагає скласти клінічну картину й намітити оптимальний хід лікування;
 • клінічний та біохімічний аналізи крові – дозволяють визначити рівень згортання, резус-фактор, наявність ВІЛ, гепатиту та інших інфекцій;
 • аналіз сечі – показує наявність онкомаркерів і стан сечової системи;
 • УЗД органів малого таза, черевної порожнини й заочеревинного простору – дає інформацію про розташування, розміри та ступінь інвазивності пухлини;
Виділення трансплантата тонкої кишки

Виділення трансплантата тонкої кишки

 • рентгенологічні (урографія, МРТ) – допомагають виявити метастази;
 • радіоізотопне сканування – застосовується для уточнення діагнозу в складних випадках;
 • цистоскопія – показує, у якому стані перебувають тканини сечового міхура, дає можливість взяти їх зразки на гістологію.

Таке втручання здійснюється лапаротомічним доступом. Наркоз загальний, тому потрібна підготовка кишківника. За один-два дні до операції з харчування виключаються продукти, багаті клітковиною, здатні спровокувати газоутворення. Увечері напередодні операції накладається заборона на їжу. Це потрібно для спорожнення тонкого кишківника.

Таке втручання здійснюється лапаротомічним доступом. Наркоз загальний, тому потрібна підготовка кишківника. За один-два дні до операції, з меню виключаються продукти, багаті на клітковину, здатні спровокувати газоутворення. Також слід відмовитися від алкоголю, міцного чаю й кави. При цьому рекомендується приймати протизапальні препарати, а тромболітики прибрати. Увечері напередодні операції накладається заборона на їжу. Це також потрібно для спорожнення тонкого кишківника.

Якщо пацієнта чекає операція з пластикою сечових ходів із тканин кишківника, необхідно підготуватися. Для цього призначаються препарати, що пригнічують його моторику, і робляться сифонні клізми протягом 2–3 днів.

  Перебіг операції

  Формування міхура з відрізка кишківника

  Формування міхура з відрізка кишківника

  Коли проводиться радикальна цистектомія, етапи зазвичай такі. Хірург робить розріз передньої черевної стінки. Спочатку проводиться видалення сечового міхура, регіонарних лімфатичних вузлів сім’яних пухирців і інших найближчих органів, уражених пухлиною. Видалені тканини відправляються на гістологічне дослідження.

  Подальші дії хірурга залежать від обраного методу відведення сечі. У найпростішому випадку, на передню черевну стінку виводиться стома, з’єднана з вихідним кінцем сечоводу. Якщо ж прийнято рішення про пластику, то операція проходить довше і складніше. В операційне поле виводиться тонкий кишківник. Розтинають брижу і виділяють відрізок тонкої кишки довжиною близько 40 см. Цілісність кишківника відновлюється анастомозом «кінець в кінець» кишковим швом. Дефект брижі вшивається, зберігається фізіологічне кровопостачання відмобілізованих фрагментів.

  Виділений відрізок складається навпіл. У його частині, ближній до уретри, проводиться поздовжній розріз, утворюючи отвір для відтоку сечі.

  З'єднання з уретрою

  З’єднання з уретрою

  Після цього трансплантат ще раз складається навпіл (звідси інша назва: методика цистектомії з формуванням артифіційного сечового міхура «Double-U»), на медіальні краї накладаються серозно-м’язові шви. Сечоводи зі встановленими стентами підшиваються на задню стінку ілеального (тонкокишкового) міхура.

  Зшиванням латеральних країв формується задня стінка, медіальних – передня. Нижній отвір підшивається до задньої частини уретри (формується анастомоз) окремими вузловими швами.

  Встановлюється катетер. Розріз передньої стінки живота зашивається.

  Відкрита лапаротомічна операція з видалення сечового міхура пов’язана з великим травматизмом тканин і тривалим відновленням. Тому до неї вдаються у важких випадках, коли онкологічний процес просунутий і встиг вразити багато органів. Якщо ж рак виявлений на ранній стадії, можлива лапароскопічна цистектомія. Така операція дозволяє обійтися без великого розрізу, замінивши його крихітними проколами. У результаті мінімізується стрес для організму, і прискорюється одужання. Ось чому краще звертатися по допомогу за перших же симптомів хвороби: це дозволяє уникнути великих втручань.

  Відновлення після радикальної цистектомії

  Коли людині проведена операція цистектомія, вона потребує правильно організованої реабілітації. Після втручання, хворого переводять у стаціонар, призначаючи антибіотики та знеболювальні препарати. Вставати можна на другий день, харчування в перші дні здійснюється внутрішньовенно, щоб не травмувати кишківник. Тривалість госпіталізації залежить від обсягів втручання і стану пацієнта. Вона для кожного визначається індивідуально.

  Якщо при операції людині вивели назовні стому або накопичувач, необхідно ретельно стежити за їх гігієною. Протягом післяопераційного періоду, пацієнтові протипоказані важкі фізичні навантаження, плавання в басейнах і водоймах, купання у ванній, відвідування парних. Також лікар призначає дієту, якої потрібно дотримуватися, приймаючи їжу дрібними порціями.

  Через 2–3 тижні після виписки необхідно звернутися до лікаря, щоб перевірити, як йде одужання, та впевнитися в повному успіху втручання.

  Особливості лікування в клініці

  Наша клініка, без перебільшення, – єдине місце на Закарпатті, де люди, котрі страждають на рак сечового міхура, можуть розраховувати на передову допомогу. Немає інших методів, які дозволили б зберегти фізіологічне сечовипускання.

  Індивідуальна палата в клініці Біляка

  Індивідуальна палата в клініці Біляка

  Тепер про радикальну цистектомію не буде нагадувати багаторазовий щоденний туалет сечоприймача чи стом, виведених на передню стінку живота.

  Новостворений міхур дренується упродовж 14–17 днів. Цей час пацієнт проводить в індивідуальній палаті, оснащеній за стандартами провідних клінік США і Європи. За станом здоров’я й ходом відновлення стежить досвідчений і кваліфікований лікар. Організовується окремий сестринський пост реанімаційного профілю.

  Завдяки використанню сучасної методики пластики сечового міхура, пацієнти клініки Біляка повністю повертаються до активного життя. Вони не відчувають фізичного і психологічного дискомфорту, пов’язаного з використанням зовнішнього сечоприймача. До того ж після такої операції одужання проходить досить швидко.

  Великий обсяг втручання при раку сечового міхура потребує особливого підходу до відновного періоду. Тут добре зарекомендувала себе озонотерапія. Сеанси з впливом іонізованого кисню сприяють швидкому відновленню сил після радикальної цистектомії. Згубна дія активного кисню на хвороботворні мікроорганізми допомагає уникнути післяопераційних ускладнень.

  У клініці Біляка комфортно та затишно!

  У клініці Біляка комфортно та затишно!

  Харчування пацієнтів теж індивідуальне, до меню включаються тільки екологічно чисті продукти. Що теж сприяє швидкому одужанню, дозволяючи організму отримувати всі необхідні поживні речовини.

  Такий комплексний підхід до індивідуальних проблем людини дозволяє скоротити термін перебування в стаціонарі після радикальної цистектомії.

  Деякий час займе реабілітаційний період, потрібні рекомендації й консультації нададуть співробітники клініки по кожному окремому випадку. Загального рецепта для здоров’я всіх людей бути просто не може.


  Назва послуги Вартість, грн
  Радикальна цистектомія(видалення сечового міхура, простати, сім'яних міхурців та регіонарних лімфатичних вузлів)з ілеонеоцистопластикою(формування нового сечового міхура із тонкої кишки, після чого пацієнт сечиться самостійно природнім шляхом) 110000
  Радикальна цистектомія(видалення сечового міхура, простати, сім'яних міхурців та регіонарних лімфатичних вузлів)з деривацією сечі за «Брікером»(фіксація сечоводів до фрагмента тонкої кишки з виведенням останньої на передню черевну стінку) 80000
  Радикальна цистектомія(видалення сечового міхура, простати, сім'яних міхурців та регіонарних лімфатичних вузлів)з уретерокутанеостомією(виведення сечоводів на передню черевну стінку) 50000

   В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

  • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
  • цілодобовий нагляд лікаря;
  • індивідуальний медсестринський пост;
  • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
  • перебування в клініці;
  • харчування.

  Зверніть увагу! В інших клініках вищеперераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.

  Поширені запитання

  Скільки коштує Радикальна цистектомія(видалення сечового міхура, простати, сім'яних міхурців та регіонарних лімфатичних вузлів)з ілеонеоцистопластикою(формування нового сечового міхура із тонкої кишки, після чого пацієнт сечиться самостійно природнім шляхом) в Клініці Біляка?

  Радикальна цистектомія(видалення сечового міхура, простати, сім'яних міхурців та регіонарних лімфатичних вузлів)з ілеонеоцистопластикою(формування нового сечового міхура із тонкої кишки, після чого пацієнт сечиться самостійно природнім шляхом) в Клініці Біляка коштує 110000 грн.

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів