Запалення простати у чоловіків

Запалення простати у чоловіків

Серед безлічі можливих захворювань статевої сфери чоловіка, особливо виділяється запалення передміхурової залози – простатит. Ця патологія нерідко зустрічається у чоловіків у репродуктивному віці та є найбільш частим приводом для візиту до уролога.

Схильність до запальних процесів зумовлена анатомічним розташуванням залози і її активною участю в життєдіяльності чоловічого організму.

Простата – невіддільна частина сперматогенезу, бере участь у синтезі гормонів, медіаторів запалення, регулює систему згортування крові. Будь-який інфекційний процес, який зачіпає уретру, не обходить стороною і цю невелику, але важливу залозу.

 Варіантів простатиту кілька, виявити запалення та розрізнити його види дозволяє УЗД передміхурової залози. Розглянемо два найбільш актуальні типи захворювання.

1. Гострий простатит

Вірус стафілокока

Вірус стафілокока

Виникає при попаданні хвороботворних мікроорганізмів у передміхурову залозу. Найбільш часто це стафілококи, хоча трапляються випадки поєднаної інфекції.  Стійкість до мікробів знижують: малорухливий спосіб життя, застійні явища в органах малого таза, наявність хронічного запалення простати. Найпоширеніша причина гострого простатиту – венеричні інфекції.

Види гострого простатиту:

  • катаральний – запальні зміни зачіпають часточки, але збільшується залоза через реактивний набряк, найбільш часта причина – інфекція задньої частини уретри;
  • фолікулярний – є продовженням катарального, секрет залози стає гнійним, інфільтрація і набряк тканини наростають, можуть передавлюватися протоки, що підсилює набряк;
  • паренхіматозний – наступний етап запалення, характеризується дифузним гнійним запаленням всієї залози або її частки, нерідко призводить до формування абсцесу.

При залученні капсули або навколишніх тканин, виникає т. н. парапростатит. Поширення інфекції на прилеглі венозні сплетення може спровокувати сепсис. Абсцес, може проплавити стінки та вилити гній до клітковини тазу. Це призводить до розлитого гнійного запалення навколишніх тканин, формуванню свищів.

Клініка гострого простатиту

Симптоматика проявляється в підвищенні температури тіла (іноді до 39 °C), виникає біль в області заднього проходу, сечовипускання стає болючим і утрудненим. Характерно підвищення температури тіла на тлі нормального самопочуття. Слід пам’ятати, що це можуть бути перші прояви гострого простатиту. Трапляється, що катаральна форма не переростає у важчу, а регресує. Таке характерно для самолікування «грипу» і «застуди». Але причина ж залишається, тому нерідкі рецидиви й хронизація процесу.

Діагностика

Своєчасне встановлення діагнозу знижує ризик розвитку найсерйозніших ускладнень. Тому обстеженню хворого потрібно приділити пильну увагу.

Порівняння здорової та запаленої простати

Порівняння здорової та запаленої простати

Найстаріший, але від цього не менш ефективний метод діагностики – пальцеве дослідження простати. Він дозволяє виявити збільшення всієї залози або її частини, визначити вираженість процесу та його поширеність. Водночас дає можливість отримати для дослідження секрет простати. Сік передміхурової залози в цьому випадку використовується для визначення інфекційного агента, що дозволяє підібрати максимально ефективні препарати.

Аналіз крові специфічних змін не виявить. По ньому можна судити про ступінь запального процесу, реакцію організму. Більш корисний буде аналіз сечі, який допомагає виключити патологію нирок і сечовивідних шляхів, сприяючи встановленню вірного діагнозу. Обов’язковий посів сечі. Так можна виділити мікроорганізми, що викликали запалення і підібрати відповідні антибіотики.

Достовірну та корисну інформацію надає УЗД органів малого таза, але спиратися тільки на цей метод не можна, оскільки залишається невідомою причина захворювання.

Методи лікування

Відразу після встановлення діагнозу має бути розпочато лікування гострого простатиту, причому стаціонарне. Амбулаторне ведення є небезпечним через високий ризик ускладнень, швидке прогресування інфекції.

Препаратами вибору є протимікробні засоби. Головний критерій – чутливість мікробів до антибіотика. Тому підбирати й призначати їх повинен тільки лікар, після повноцінного обстеження пацієнта. Клініка Біляка в Ужгороді стажує своїх урологів в Європі. Це дозволяє застосовувати передовий медичний досвід лікування гострого простатиту на території України, на Закарпатті.


Основа лікування – антибіотики. Супутнє призначення знеболювальних та протизапальних засобів покликане полегшити стан хворого. Іноді доводиться використовувати наркотичні анальгетики.

Спостереження

Кожен випадок гострої інфекції залишає після себе зміни в організмі. У випадку з простатою – це можуть бути перекриті протоки часточок. В них часто зберігаються мікроби (можливі рецидиви). Виникає ймовірність утворення каменів. Тому хворі, що перенесли фолікулярну або паренхіматозну форму простатиту, повинні дотримуватися рекомендацій уролога, берегтися від температурних впливів (перегрів так само небезпечний, як і переохолодження), уникати інших провокаційних факторів.

2. Хронічний простатит

Це найпоширеніше урологічне захворювання. Понад 35% звернень чоловіків до уролога обумовлені саме хронічним простатитом.

Діагностика запалення простати

Діагностика запалення простати

Види хронічного простатиту:

  • І тип – гострий бактеріальний простатит (П.)
  • II тип – хронічний бактеріальний П.
  • IIIA – запальна форма не бактеріального П.
  • IIIB – не запальна форма не бактеріального П.
  • IV – безсимптомний перебіг.

Нинішні уявлення свідчать про те, що причини хронічного простатиту не обмежуються інфекцією. Відбувається комплексний розлад вегетативних, нейрогенних, гормональних систем на тлі зниженого місцевого імунітету.


Фактори ризику наступні:

1. Інфекції сечостатевої системи.
2. Трансуретральні маніпуляції без прикриття антибіотиками.
3. Постійний катетер уретри.
4. Хронічне переохолодження.
5. Застійні явища (сидяча робота, нерегулярне статеве життя).

Клініка

Прояви хронічного простатиту характеризуються трійкою симптомів: біль в області простати, дизуричні явища, порушення сексуальної сфери. Про хронічний процес можна говорити, що якщо така тріада зберігається більше 3-х місяців. Часто у хворих головним симптомом є біль при еякуляції й відразу після неї.

Захворювання має хвилеподібний характер. У період загострення поновлюються болі в області калитки, над лобком. Сечовипускання на початку хвороби не порушено, іноді навіть прискорене. Утруднений діурез зустрічається в стадії проліферації, коли через повторні запалення, тканина простати починає розростатися.

Ось тоді й з’являються характерні симптоми: часті позиви, млява цівка, нічні вставання, важкість у сечовому міхурі. Все це значно позначається на якості життя. За цим показником хронічний простатит стоїть в одному ряду з інфарктом міокарда, стенокардією, неспецифічним виразковим колітом.

Діагностика

Виставити діагноз для досвідченого уролога значних труднощів не становить. Консультація фахівця клініки Біляка заощадить час, потрібний для повноцінного комплексного лікування. Основна увага приділяється виявленню та оцінці вираженості класичної тріади, розглянутої вище. Для цього використовується анкетування пацієнта.

Лабораторні обстеження служать для верифікації. Ось тут масаж простати може і повинен використовуватися. Критерій діагностики – виявлення в сечі або соку простати 10-15 лейкоцитів і бактерій. Посів цього матеріалу дозволяє визначитися з найбільш ефективним антибіотиком. УЗД не може певно вказати на наявність хронічного простатиту: збільшення залози або її частин може відзначатися і при ряді інших станів. Більш інформативним буде трансуретральне (ТРУЗД).

Лікування хронічного простатиту

Це захворювання вимагає комплексного і послідовного лікування. На відміну від гострого випадку, стаціонарне лікування хронічного простатиту показано не часто. Першим пунктом алгоритму лікування передбачається зміна способу життя, відмова від шкідливих звичок, зміна дієти, нормалізація статевої сфери. Цей етап слід розцінювати як підготовчий до основної фази. Пройти його з успіхом допоможуть фахівці клініки Біляка в Ужгороді. Ця фаза дуже важлива, тому що ефективне лікування хронічного простатиту не може розглядатися просто як лікування простати. Необхідна серйозна духовна і психологічна перебудова.

Медикаментозне лікування тільки комплексне. Застосовуються препарати різної спрямованості: антибіотики, імуномодулятори, НПЗЗ, ангіопротектори. Урологи клініки Біляка реалізують на практиці індивідуальний підхід до хворого. Це відбивається на послідовному застосуванні препаратів з цих груп: кожен повинен застосовуватися в свій час.

Безграмотне застосування всіх ліків одразу не призведе ні до чого гарного: можна завдати шкоди своєму організму і гаманцю. А ефект, якщо і буде досягнутий, то короткочасний. Лікування простатиту в клініці Біляка засноване на використанні допоміжних методик, метою яких є зменшення шкоди від синтетичних препаратів. Є великий досвід застосування лікарських трав, озонотерапії. Такий підхід забезпечує максимально швидке відновлення здоров’я чоловіка, зменшує залишкові явища від перенесеного захворювання і подовжує ремісію.

Своєчасна консультація в клініці Біляка не тільки відновить вашу чоловічу сторону життя, але й позитивно позначиться на вартості лікування. Не варто довго роздумувати. Тривале ігнорування симптомів і неповноцінне лікування хронічного простатиту призводить до того, що єдиним способом допомоги залишається хірургічний.

счастье