Кіста печінки – це заповнена рідиною порожнина, яка знаходиться безпосередньо в товщі органу. Причини можуть бути дуже різні, як і ступінь небезпеки для здоров’я. Особливості мають і методи, котрі застосовуються при лікуванні кіст печінки.
Фактори розвитку
У класифікації кіст у печінці виділяють дві великі групи. Критерієм є причини, які їх викликають:
- Паразитарні.
- Непаразитарні.
Паразитарні кісти
До паразитарних кіст найчастіше призводить зараження ехінококом. Звичайна локалізація – права частка печінки. Ці кісти можуть бути поодинокими та множинними, однокамерними та багатокамерними (характерні для альвеокока). Оболонка зазвичай двошарова: фіброзний і гермінативний (зародковий) шари. Останній відповідає за секрецію рідини, якою заповнена кіста. У рідині містяться здатні до розмноження форми паразита.

Ехінокок – причина появи паразитарних кіст печінки
Відзначається повільний та безсимптомний ріст цих утворень, життєздатність гельмінтів у них зберігається до 30 років. Тривале носійство призводить до формування ехінококових кіст печінки дуже великих розмірів (з об’ємом у декілька літрів і діаметром до 20 см). Водночас збільшується й печінка, що зазвичай є приводом до обстеження.
Непаразитарні кісти
Ці утворення класифікуються за наступними критеріями:
- Полікістоз. Вроджена патологія, може супроводжуватися кістами в інших органах, найчастіше – у нирках.
- Справжні (солітарні). До цієї категорії входять дермоїдні, ретенційні, прості кісти та багатомірна цистаденома.
- Хибні. З’являються після травм, запальних процесів.
- Навколопечінкові кісти.
- Кісти зв’язок печінки.
Останні дві групи можуть визначатися як кісти коло печінки. Їх розвиток частіше пов’язаний з вродженими аномаліями.

Клінічні прояви кісти печінки
Клінічні прояви та діагностика
Відсутність больових симптомів призводить до того, що кісти в печінці виявляються або при обстеженні з якого-небудь сторонньому приводу, або тоді, коли великі розміри починають позначатися на функції печінки та прилеглих органів.
Основні симптоми, на які звертають увагу хворі – нудота, відчуття важкості в правому боці, диспепсичні розлади. Останні іноді вважаються за симптоматику з боку шлунку. Помилково, без ретельного обстеження, виставляються діагнози гастриту, виразкової хвороби та певний час безуспішно лікуються. Подальше прогресування симптомів кісти змушує пройти більш поглиблене обстеження.
У Духовно-медичному центрі С.Т. Біляка повністю реалізується концепція індивідуального підходу до кожного пацієнта. Кваліфікація лікарів, які регулярно стажуються в клініках США і розвинених країн Європи, забезпечує якісне та повне обстеження пацієнтів, котрі звернулися за допомогою.
При простому лікарському огляді можна виявити зміну розмірів печінки і властивостей її краю. Аналізи крові не дозволяють чітко визначити, чи є кіста в печінці чи ні.

Діагностика кісти печінки за допомогою комп’ютерної томограми
Найдоступніший і корисний метод діагностики – УЗД печінки, органів черевної порожнини та позаочеревинного простору.
Додатковий інструментальний метод – комп’ютерна томограма. Його дані допомагають точно визначити локалізацію кісти (в товщі органу або в навколопечінковому просторі) і спланувати хід лікування.
Окреме питання – паразитарні (ехінококові або альвеококові) кісти. У цих випадках застосовується особлива техніка хірургічного лікування, тому діагноз підтверджується серологічними дослідженнями (виявлення антитіл до паразитів).
Лікування та прогноз
Єдиний процес, коли кісти можна просто спостерігати, – полікістоз. Якщо його перебіг не ускладнений, то причин для оперативного втручання немає. Для решти кіст, єдиний метод ефективного лікування – видалення (кістектомія).

Лапароскопічне видалення кісти печінки
Причин для такого радикального підходу декілька:
- схильність до розриву при незначних травмах;
- великі розміри, що призводять до порушення функції органів ШКТ;
- небезпека інфікування самої кісти.
Лапаротомічний доступ для кістектоміі супроводжується великими розрізами, вираженою травматизацією тканин організму, здатний призвести до післяопераційних ускладнень, спайкової хвороби.
У клініці Біляка використовується найбільш прогресивний метод – лапароскопічне видалення кіст печінки. Ця методика виключає розрізи (значить, і післяопераційні рубці), маніпуляції в черевній порожнині проводяться інструментами діаметром до 10 мм. Тонка робота та професіоналізм хірургів клініки Біляка запобігають спайковим процесам, мінімізують термін відновного періоду. Перебування на стаціонарному режимі скорочується до 2-3 діб.
Після лапароскопічного лікування кіст печінки не виникає рецидивів, швидко відновлюється нормальне функціонування печінки та органів шлунково-кишкового тракту.
Звернення до Духовно-медичного центру на Закарпатті гарантує європейський рівень діагностики та лікування кіст печінки. Поставити питання й отримати компетентну відповідь, можна за допомогою сервісу на головній сторінці сайту.