Анатомічне розташування кишківника в організмі людини

Анатомічне розташування кишківника в організмі людини

Перший опис геморою зустрічається ще у Гіппократа. Історично, багато відомих у свій час люди страждали від цієї хвороби, тому придворні лейб-медики склали досить детальну картину захворювання. Навіть було описано «вираз обличчя при геморої»: похмуро-злісний вираз, що виникає через болісні утворення в області заднього проходу.

Давньослов’янський термін – почечуй. Похідне від «почухаю» і «тече». Так в однім слові поєднали два основних симптоми геморою: свербіж і кровотечу. В клініці Біляка, м Ужгород, ми усуваємо патологію швидко, безболісно та безпечно.

Причини розвитку геморою

В основі лежить варикозне розширення ректальних вен. Ці судини відносяться до системи ворітної вени та не мають клапанних структур. Вони збирають кров від прямої кишки й беруть початок у її підслизовому шарі. У нижніх відділах, вени утворюють кавернозні тільця. Їх роль до кінця не вивчена, вважається, що вони сприяють роботі сфінктерів прямої кишки.


Формування варикозних вузлів з цих кавернозних утворень може відбуватися під впливом кількох факторів:

  1. Вроджена недостатність венозної стінки.
  2. Хронічне підвищення венозного тиску в системі ректальних вен внаслідок механічного впливу.
  3. Розлади нейрогенного характеру.

Це основні та найбільш важливі причини геморою. Частіш за все, однак, доводиться мати справу з поєднанням цих факторів.
Ключовий, все-таки, – спадково обумовлена слабкість стінки вен.

Застій крові в області малого таза (хронічні запори, сидячий спосіб життя або роботи, пологи й т.і.) призводять до варикозного розширення спровокованих кавернозних вен і тілець.

Види геморою


Види геморою

Види та прояви геморою

У класифікації геморою враховується кілька критеріїв: характер перебігу (гострий і хронічний), локалізація (внутрішній, зовнішній і змішаний). Потрібно враховувати, що варикозне розширення гемороїдальних вен має хронічний характер. Тому, коли говорять про гострий геморой, слід думати про загострення хронічного процесу.

Ступені тяжкості

За проявом симптомів геморой ділять на три стадії (ступені). При першій немає запалення, зовнішні вузлики припухлі, відчувається дискомфорт в області ануса. Дискомфорт зникає, якщо забезпечити спокій, усунути провокуючий фактор.

При другій стадії вузли збільшуються помітно, починають заважати нормальному відходженню стільця. Шкіра над вузлами червона та набрякла. Якщо геморой внутрішній або змішаний, то може запалюватися область навколо ануса, промежина.

Третя ступінь має найбільш виражені прояви. Внутрішні вузли випадають назовні й часто защемляються. Біль має виражений характер, може підніматися температура тіла, іноді відзначається затримка сечі. Дефекація дуже утруднена, приводить до сильного білю. На тлі некрозу вузлів розвиваються ускладнення у вигляді свищів, парапроктитів. Потрібно враховувати, що кровотеча не завжди супроводжує симптоми геморою.

Кровотеча при геморої

За статистикою, приблизно 44% людей, які страждають на геморой, відзначають кровотечі з області ануса, при середній тривалості хвороби 7,3 року. Класичні симптоми геморою (випадання вузлів, свербіж і печіння в області ануса, невеликі мазки крові) в середньому відзначаються у 66% хворих. У решти, виділення крові – найпоширеніший, а іноді ще й єдиний симптом. Джерелом служать внутрішні вузли, які пошкоджуються каловими масами. Кров може відділятися при кожній дефекації, навіть без запорів і натужування.

Накладення латексних кілець при лікуванні геморою


Накладення латексних кілець при лікуванні геморою

Лікування геморою

Завдання лікаря – точно діагностувати локалізацію вузлів. Їх виявлення саме по собі розцінюється як явні ознаки геморою.

Захворювання відоме давно, відповідно і спроби лікувати здійснювалися здавна. Найбільш ефективний метод – хірургічне лікування геморою. Традиційні методики часто викликали ускладнення (стеноз анального каналу) і рецидиви.

У клініці Біляка проводиться накладення латексних кілець на гемороїдальні вузли. Цей метод впевнено витісняє загальноприйняті способи. Лікарі клініки Біляка регулярно проходять стажування у провідних клініках Європи та США, переймаючи передовий медичний досвід і переносячи світові досягнення до України, на Закарпаття.


Цей метод безболісний і не потребує застосування скальпеля. Сама процедура накладення кілець при геморої займає до 20 хвилин. Таке лікування геморою абсолютно безпечне і не вимагає зміни ритму життя.