Анатомічне розташування кишківника в організмі людини

Анатомічне розташування кишківника в організмі людини

Зміст сторінки:

Геморой – це проктологічне захворювання, при якому відбувається варикозне розширення венозних сплетінь прямої кишки. Через це утворюються гемороїдальні вузли в анальному отворі, вони безперервно збільшуються, виходять за свої природні межі, кровоточать та запалюються.

Перша згадка про геморой зустрічається ще в Гіппократа. Історично, багато відомих свого часу люди страждали від цієї хвороби, і придворні лейб-медики склали досить детальну картину захворювання. Навіть було описано «вираз обличчя при геморої»: похмуро-злісний вираз, що виникає через хворобливі шишки в ділянці заднього проходу.

Давньослов’янський термін – почечуй. Похідне від «почешу» й «тече». Так в одному слові наші предки об’єднали два основних симптоми геморою: свербіж і кровотеча. Людина при геморої відчуває дуже сильний дискомфорт, але в суспільстві про це заведено мовчати. Проте, за статистикою на хворобу страждає близько 50 % дорослого населення планети, а це досить красномовна цифра.

Основна проблема полягає в тому, що люди звертаються за допомогою, лише коли хвороба вже запущена, а її симптоми заважають жити. У клініці Біляка, м. Ужгород, ми усуваємо всі ці прояви безпечно, безболісно й назавжди.

Причини розвитку геморою

В основі лежить варикозне розширення ректальних вен. Ці судини відносяться до системи ворітної вени й не мають клапанних структур. Вони збирають кров від прямої кишки й беруть початок у її підслизовому шарі. У нижніх відділах вени утворюють кавернозні тільця. Їхня роль до кінця не вивчена, вважається, що вони сприяють роботі сфінктерів прямої кишки.

Утворення варикозних вузлів із цих кавернозних тілець може статися під впливом кількох чинників.

Основні причини виникнення геморою:

 1. Вроджені порушення структури венозної стінки.
 2. Хронічне підвищення венозного тиску в системі ректальних вен внаслідок механічних чинників.
 3. Розлади нейрогенного характеру.

Це головні й найбільш важливі причини геморою. Найчастіше, однак, доводиться мати справу з поєднанням двох або всіх трьох вказаних вище чинників.
Ключовим, все-таки, варто вважати спадково обумовлену слабкість стінки вен. На тлі слабих стінок, пусковими гачками для розвитку хвороби вже стають:

 • малорухливий спосіб життя – призводить до застою крові в області малого таза;
 • надмірні фізичні навантаження – тривале перебування в положенні стоячи й підняття важких предметів призводять до варикозного розширення послаблених кавернозних вен і тілець;
 • хронічні запори, діарея та інші розлади дефекації – затверділі калові маси здавлюють вени, порушуючи кровообіг, а зайві потуги чинять сильний тиск на судинні сплетіння прямої кишки;
 • неправильне харчування – подразнює слизову оболонку кишківника, порушує перистальтику, провокуючи посилений приплив крові;
 • зловживання алкоголем – паралітично розширює судини;
 • вагітність і пологи – створюють надмірний тиск на судини таза, особливо при потугах, тому геморой після пологів є частою проблемою;
 • механічні травми – внаслідок медичних процедур, клізм, анального сексу.
Види геморою


Види геморою

Види та прояви геморою

У класифікації геморою враховується кілька критеріїв: характер перебігу (гострий і хронічний), локалізація (внутрішній, зовнішній і змішаний). Зовнішній геморой характеризується розширенням вузлів, розташованих прямо в області ануса. Тому він часто візуально помітний і легко промацується при пальпації. Внутрішній геморой – це запалення вузлів, локалізованих у підслизовому шарі прямої кишки. У цьому випадку хворобу не видно, але прояви її досить болісні. Змішаний, звичайно, являє собою поєднання обох типів захворювання в одного хворого.

Потрібно врахувати, що варикозне розширення гемороїдальних вен має хронічний перебіг. Тому, коли говорять про гострий геморой, слід мати на увазі загострення хронічного процесу. Хронічний геморой розвивається поступово, симптоми турбують людину час від часу, потім вщухають. Але по мірі прогресування хвороби, загострення частішають, а симптоматика наростає, потрібне оперативне лікування геморою.

Важливо своєчасно звернути увагу на перші ознаки геморою:

 • печіння і свербіж в анальному отворі або прямій кишці;
 • біль при дефекації;
 • кров і слиз у калових масах;
 • важкість внизу живота;
 • відчуття стороннього тіла в задньому проході.

Також прояви мають свої особливості в залежності від локалізації патології. Наприклад, коли в людини внутрішній геморой, симптоми пов’язані із сильними болями та кровотечами, а випадання вузлів більш характерно для зовнішньої форми хвороби.

Ступені тяжкості

У перебігу такого захворювання, як геморой, стадій всього 4. На найпершій немає запалення, зовнішні вузлики злегка припухлі, відчувається дискомфорт в області ануса. Геморой 1 стадії не дає вираженої симптоматики й проявляється лише після фізичного перенапруження, розладів дефекації, тривалого сидіння. Прояви зникають, якщо забезпечити спокій, усунути провокуючий чинник.

Коли початкова стадія геморою була проігнорована та вчасно не вилікувана, хвороба прогресує. На другій стадії вузли збільшуються вже суттєво, починають заважати нормальному випорожненню. Шкіра над вузлами червона та набрякла. Якщо геморой внутрішній або змішаний, то може виникати запалення навколо ануса, промежини.

Геморой 2 ступені нерідко проявляє себе кровотечами й випадінням вузлів із заднього проходу, особливо при ускладненій дефекації, коли людині доводиться сильно тужитися. Щоправда, вони на даному етапі легко вправляються назад. І все ж, ігнорувати таку симптоматику небезпечно, адже зараз ще можна зупинити захворювання зміною образу життя та медикаментозними методами. На подальших стадіях, консервативне лікування вже буде неможливе.

Третя ступінь має найбільш виражені прояви. Внутрішні вузли випадають назовні й часто пошкоджуються, травмуються. Зовнішні не вправляються. Біль має дуже виражений характер, може підніматися температура тіла, іноді відмічається затримка сечі. Дефекація дуже ускладнена й заподіює сильний біль. Починаючи з цієї стадії, ефективними можуть бути лише хірургічні методи лікування геморою.

На 4 стадії, м’язи ануса сильно послаблені, а тонус сфінктера порушений. Візуалізується постійне випадання вузлів, які не вправляються назад, сильно запалені, і це запалення переходить на навколишні тканини. Внаслідок запалення та порушень кровообігу, вузли гинуть, на місцях некрозу розвиваються ускладнення у вигляді виразок, свищів, парапроктитів.

Потрібно враховувати, що кровотеча не завжди супроводжує симптоми геморою. Набагато частіше зустрічається свербіж при геморої, котрий супроводжує практично всі види та форми цього захворювання.

Кровотеча при геморої

За даними статистики, приблизно 44 % людей, які страждають від геморою відзначають кровотечі з області ануса за середньої тривалості хвороби 7,3 року. Класичні симптоми геморою (випадання вузлів, свербіж і печіння в області ануса, невеликі мазки крові), у середньому відзначаються у 66 % хворих. У решти, виділення крові – переважний, а іноді і єдиний симптом. Джерелом служать внутрішні вузли, котрі пошкоджуються щільними каловими масами. Кров може виділятися при кожній дефекації, навіть без запорів і напруження.

Накладення латексних кілець при лікуванні геморою


Накладення латексних кілець при лікуванні геморою

Способи лікування геморою

Одна з найпоширеніших помилок при цьому – лікування геморою в домашніх умовах. Самостійно неможливо визначити стадію захворювання, до того ж воно не завжди має явні прояви. Тому краще довірити це лікарям. Завдання лікаря – точно встановити локалізацію вузлів. Їх виявлення саме по собі розцінюється як безперечні ознаки геморою.

На прийомі, проктолог проведе ретельний огляд і підбере відповідні лікувальні заходи. Річ у тім, що техніка лікування зовнішнього геморою відрізняється від заходів щодо внутрішнього, також необхідно враховувати форму, стадію хвороби.

Захворювання відоме вже тривалий час, відповідно й спроби лікувати робилися давно. Коли в людини геморой, початкова стадія ще піддається консервативній терапії. Але чим більше прогресує хвороба, тим менше шансів перемогти її за допомогою самих лише ліків. Наприклад, якщо розвинувся сильний геморой після пологів, лікування консервативними засобами не дасть результату. Найбільш ефективний метод – хірургічне лікування геморою. Традиційні методики часто призводили до ускладнень (стеноз анального каналу) і рецидивів.

У клініці Біляка проводиться накладення латексних кілець на гемороїдальні вузли. Цей метод впевнено витісняє загальноприйняті підходи. Лікарі нашої клініки проходять стажування в провідних клініках Європи й США, переймають передовий медичний досвід і впроваджують світові досягнення в Україні, на Закарпатті.

Коли в пацієнта геморой, лікування шляхом хірургічного накладення кілець ґрунтується на блокуванні кровопостачання вузла. В умовах стійкої нестачі живильних речовин, за кілька днів він відмирає й самостійно відпадає. Кільце з щільного латексу накладається за допомогою спеціального приладу – аноскопа. Процедура малотравматична, безболісна й не викликає кровотечі. На місці вузла згодом формується фізіологічна сполучна тканина, рубчик.

Цей метод безболісний і не потребує застосування скальпеля. Сама процедура накладення кілець при геморої займає до 20 хвилин. Таке лікування геморою ефективне, абсолютно безпечне й не вимагає зміни ритму життя.

Мало просто вилікувати геморой, важливо ще уникнути його рецидивів. Для цього необхідно дотримуватися певних рекомендацій і проводити комплексне лікування геморою:

 • приділяти увагу здоровому раціону – бажано, з великою кількістю харчових волокон;
 • відмовитися від алкоголю;
 • при малорухливому способі життя – додати фізичні навантаження;
 • при важкій фізичній роботі – обмежити підняття важких предметів;
 • пити багато рідини;
 • не перенапружуватися під час дефекації;
 • стежити за регулярністю випорожнень;
 • підтримувати гігієну ануса.

Проста профілактика геморою допоможе уникнути дискомфорту й болю, котрі пов’язані з цим захворюванням!

Переваги лікування в клініці Біляка м. Ужгород, ціна

Наші лікарі точно знають, як лікувати геморой, оскільки володіють сучасними прогресивними методиками. У клініці підбирається індивідуальна схема для кожного пацієнта за результатами попереднього обстеження. Операція по видаленню геморою тут виконується сучасними малотравматичними методами, тому людина швидко повертається до повноцінного життя.

Відгуки пацієнтів допоможуть зрозуміти, що наша клініка пропонує найбільш сучасний та ефективний підхід. Також ви можете поставити будь-які питання нашим консультантам телефоном чи за допомогою сервісу на сайті!

Процедура накладення латексного кільця на гемороїдальний вузол в клініці Біляка коштує 1900 грн.
Ціна операції по видаленню геморою залежить від кількості гемороїдальних вузлів.