Зміст сторінки:

В онкології, злоякісні пухлини сигмоподібної кишки розглядаються як колоректальний рак. Тобто – один із різновидів онкологічної патології товстого кишківника. Хвороба досить поширена: на пухлини сигмоподібного відділу, приходиться до 50 % випадків усіх раків товстої кишки. Щодо цієї патології відомі чинники ризику. Розроблено операції, котрі виліковують хворих, коли процес виявлено на ранніх стадіях. Однак через пізню появу виражених симптомів, хвороба залишається небезпечною.

Причини та провокативні чинники

Анатомічно, сигмоподібна кишка це – ділянка товстого кишківника, розташована між низхідним його відділом та прямою кишкою. Довжина цього відділу становить близько 40 см, і він має характерний вигин.

Cигмоподібна кишка

Cигмоподібна кишка

Через глибину розташування, дослідити стан сигмоподібного відділу можна лише інструментальними методами, тоді як пряма кишка доступна пальцевому обстеженню. Цю особливість та той самий вигин, котрий інколи стає перешкодою для вільного просування калових мас, і вважають одними з чинників поширеності та пізньої діагностики раку сигмовидної кишки.

Серед чинників, котрі підвищують ризик злоякісного процесу в цій ділянці кишківника, найбільш значущими вважають:

 • харчування з низьким вмістом клітковини;
 • раціон із їжею, котра надто поживна та легко засвоюється;
 • надмірна маса тіла, ожиріння;
 • вік понад 50 років;
 • хронічні закрепи, унаслідок котрих кал застоюється, а клітини кишки зазнають впливу токсинів;
 • застосування стероїдних гормонів, чиї продукти обміну мають канцерогенні властивості;
 • сухість калових мас, через що вони травмують тендітну слизову й роблять її більш вразливою для канцерогенів у калі.

На жаль, гарантовано уникнути захворювання не можна, навіть людям, котрі не належать до вказаної групи ризику. Тому варто періодично обстежуватися, щоби виявити початкові стадії раку кишківника. Тоді, коли вилікувати хворобу можна не складною операцією.

Передракові стани

У своєму розвитку, пухлини проходять низку етапів. Один із них – передрак, ще доброякісний процес. Саме на таких стадіях і треба виявляти та лікувати рак кишківника за допомогою добре вивченого хірургічного втручання.

До передракових процесів відносяться:

 • хронічне запалення слизової оболонки товстого кишківника – коліти, хвороба Крона;
 • аномалії стінки кишки – дивертикули;
 • поліпи слизової оболонки.

Перші два явища трансформуються в пухлину не часто (факультативний передрак). Поліпи ж, вважаються облігатним варіантом передракових явищ. Тобто, є чинником дуже високого ризику з малігнізації. А в разі деяких спадкових поліпозів, трансформація в раковий процес сигмовидної кишки відбувається у 100 % випадків.

Отже, передракові захворювання треба виявляти та видаляти. Проблема в тому, що помітити їх можна лише під час інструментального обстеження: огляду сигмоподібної кишки за допомогою ендоскопічної апаратури.

Ознаки й симптоми

Коли вже в сигмовидному відділі утворився рак кишківника, симптоми хвороби розвиватимуться з різною швидкістю. Залежить це від варіанту пухлини: аденокарцинома, солідний рак, слизова або скірозна форми.

Та за будь-яких типів процесу, початкові стадії раку не дають ознак патології сигмоподібної кишки. Перші симптоми, котрі привертають увагу, виникають унаслідок порушень у роботі товстого кишківника:

 • біль у животі, з переважною локалізацією в лівій пахвинній ділянці;
 • епізоди товстокишкової непрохідності;
 • порушення апетиту, відчуття важкості в животі;
 • розлади стільця – закрепи, котрі змінюються проносами, напади бурчання в животі, здуття лівої половини живота;
 • домішки гною, крові та слизу в калі.

В міру прогресування колоректального раку, симптоми посилюються, набувають системного характеру. Відзначається загальне погіршення стану хворого: виникає слабкість, втомлюваність, схуднення. За таких проявів, хвороба вважається просунутою, прогноз стає важким.

Стадії процесу

Треба вкрай точно визначати етап, на якому перебуває хвороба в конкретного пацієнта. Адже від цього залежить лікарська тактика, плануються масштаби втручання та подальше ведення хворої людини.

Cтадії раку сигмовидної кишки

Cтадії раку сигмовидної кишки

На першій стадії, діаметр пухлини сягає до 1,5 см, вона не проросла слизову оболонку вглиб. Зазвичай, на такій стадії раку сигмовидної кишки, симптоми та ознаки патології будуть майже не помітними. Хоча саме зараз операція з лікування, видалення ураженого фрагмента кишки, буде максимально ефективною. У клініці Біляка, такі втручання проводять без розрізів, із застосуванням лапароскопічної методики.

Діагноз раку сигмоподібної кишки 2 стадії ставиться, коли діаметр пухлини більший за 1,5 см, але вона ще не проросла на всю глибину слизової оболонки. Метастазів на цій стадії немає, або вони поодинокі, розташовані в прилеглих лімфатичних вузлах.

За критеріями протоколу колоректального раку, третя стадія виставляється у випадку проростання пухлиною стінки кишківника. Метастази численні, але згуртовані в лімфовузлах навколо вогнища хвороби.

У разі раку сигмовидної кишки 4 стадії, процес характеризується масштабними ураженнями прилеглих органів, структур малого таза та черевної порожнини. Пухлина проростає не лише кишку, а і прилеглі тканини, відмічаються численні регіонарні та віддалені метастази.

Симптоми при цьому бувають досить різноманітними. Наприклад, унаслідок порушення відтоку лімфи від нижніх кінцівок, у жінок та чоловіків набрякає ліва нога.

Діагностика

Головна роль відводиться інструментальним методикам:

 • рентгенологічне обстеження (іригоскопія);
Ендоскопічне обстеження

Ендоскопічне обстеження

 • ендоскопічне – огляд товстого кишківника за допомогою мініатюрної відеокамери;
 • УЗД та КТ органів черевної порожнини.

Коли пацієнт – жінка, до діагностики раку сигмовидної кишки залучається лікар-гінеколог.

Під час ендоскопічного обстеження можна і треба брати зразок підозрілих тканин для гістологічного дослідження, проводити біопсію.

Методи лікування

Єдиний ефективний спосіб боротьби з колоректальним раком в Україні – оперативний. Хірургічним шляхом висікається уражений хворобою фрагмент сигмовидної кишки із захватом здорових ділянок по обидва боки, потім між культями (куксами) кишківника формується анастомоз.

На просунутих стадіях, обсяги втручання та висічення збільшуються. Доводиться видаляти більші ділянки кишківника, тазові лімфовузли. Водночас – проводити реконструктивні втручання, коли пухлина пошкодила сечостатеві органи.

У клініці Біляка, такі операції здійснюються без широкого розрізу, котрий є масштабною травмою для організму людини. З діагнозом рак кишківника, лікування проводиться за лапароскопічною технологією: через кілька проколів на животі.

Після такого втручання людина швидше відновлюється, зберігає більше сил на боротьбу з хворобою. Весь час перебуває в окремій палаті (якщо треба – то й із супроводом родичів). Вартість операції обговорюється заздалегідь і включає в себе повне медичне забезпечення, перебування в стаціонарі та харчування на весь період лікування в клініці.

І звичайно, лікарі клініки, коли оперують колоректальний рак, протокол виконують у повному обсязі. Видалені тканини направляються на гістологічне дослідження для встановлення форми пухлини. Подальше спостереження, та, за потреби – хімієтерапевтичне лікування, здійснює лікар-онколог.

Зв’яжіться з нашим консультантом та отримайте відповіді на всі питання щодо лікування раку сигмоподібної кишки в клініці Біляка.

Список використаної літератури:
 • Ш. X. ГАНЦЕВ. «ОНКОЛОГИЯ». Харьковский Национальный университет им. В.Н. Каразина, Факультет фундаментальной медицины. 2-е издание, исправленное и дополненное, 2006 г.
 • Костюк И.П., Роман Л.Д., Горелов С.И., Крестьянинов С.С., and Васильев Л.А.. “Хирургическое лечение местнораспространенного рака сигмовидной кишки с вовлечением пяти смежных органов”. Вестник Национального медико-хирургического Центра им. Н. И. Пирогова, том. 8, №. 2, 2013, стр. 131-133.
 • Расулов А.О., Ткачева Е.Ф., Аллахвердиев А.К., Павлова А.М., Гордеев С.С., Джумабаев Х.Э. “Лечение больного раком сигмовидной кишки с солитарным метастазом в легкое с использованием лапароскопической и торакоскопической методик (клиническое наблюдение)”. Тазовая хирургия и онкология, №. 3, 2014, стр. 44-54.
 • Zhao, Xuan et al. “Prognostic value of apical lymph node metastasis at the inferior mesenteric artery in sigmoid and rectal cancer patients who undergo laparoscopic surgery.” Journal of surgical oncology, 10.1002/jso.26346. 2 Mar. 2021.
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів