Анатомічне розташування надниркових залоз в організмі людини

Анатомічне розташування надниркових залоз в організмі людини

Зміст сторінки:

Рак наднирників – це злоякісний процес, який утворюється в мозковому або корковому шарі цих залоз. Наднирників в організмі людини два, розташовуються вони над кожною ниркою. Ці залози відповідають за синтез різних гормонів, котрі регулюють найрізноманітніші процеси життєдіяльності організму. Від роботи наднирників залежить артеріальний тиск, обмін енергії, сольовий обмін, статевий потяг і інші процеси в людському організмі. Вони підтримують роботу серця, захищають нас від негативного впливу стресу, забезпечують продовження роду.

При пухлині надниркових залоз, в них починає розростатися патологічна тканина. Вона складається з видозмінених клітин, які стали атиповими. Через це надниркові залози втрачають здатність синтезувати необхідну кількість гормонів. В результаті в організмі порушується гормональний баланс. Злоякісна пухлина надниркової залози дуже швидко й агресивно прогресує, рано дає метастази.

Тривалий час вважалося, що злоякісні пухлини надниркових залоз, або адренокортикальний рак – явище досить рідкісне (0,6 % від усіх ракових процесів). Однак вдосконалення ранніх і поява нових діагностичних методів ставлять ці дані під сумнів: частота виявлення раку надниркових залоз в останні роки має тенденцію до збільшення.

Епідеміологія адренокортикального раку вивчена недостатньо. Існують дані, що розвиток пухлини залежить від екологічного благополуччя й генетичних аберацій.

Класифікація

Кожна із надниркових залоз розвивається з двох різних ембріональних закладок і має складну структуру. Хоча їх розміри не вражають уяву, будова надниркових залоз багатошарова і складна. І в кожному з їхніх структурних елементів може розвинутися злоякісне утворення. Тож не дивно, що пухлини впливають на внутрішньосекреторну функцію надниркових залоз.

Пухлини надниркових залоз класифікують за кількома критеріями:

 • За типом тканини, у якій вони формуються:
  • пухлини коркового шару;
  • пухлини мозкової речовини.
 • За ступенем активності:
  • гормонально активні – спричиняють порушення метаболізму, водно-сольового обміну, дисбаланс гормонів;
  • гормонально неактивні – зазвичай проявляються на тлі діабету, ожиріння або гіпертонії, у більшості своїй це доброякісні новоутворення, не проявляють особливої активності, але в будь-який момент здатні переродитися в рак.
 • За патофізіологічним критерієм:
  • альдостероми – формуються з клітин коркового шару й порушують сольовий обмін;
  • кортикостероми – вражають один наднирник і викликають збої метаболізму;
  • андростероми – збільшують кількість чоловічих гормонів в організмі;
  • кортикоестроми – підвищують продукцію жіночих гормонів;
  • кортікоандростероми – формуються в корі надниркових залоз і мають змішаний характер, генеруючи симптоматику різних гормональних порушень.

Повна класифікація складна і становить інтерес для клініцистів. Розгалужена структура діагнозу дозволяє кваліфікованим фахівцям клініки Біляка скласти повне уявлення про хворобу, її перебіг, вплив на якість життя і стан здоров’я людини.

Причини

Медики досі дискутують, що саме викликає злоякісну пухлину на наднирнику. Вона може розвинутися через спадкову схильність, якщо в кровних родичів були раніше виявлені ендокринні пухлини. Також відзначено низку несприятливих чинників, котрі викликають клітинні мутації:

 • вплив канцерогенів: ці речовини можуть міститися в їжі або повітрі, що вдихається, особливо при проживанні в екологічно несприятливому середовищі або роботі на шкідливому виробництві;
 • радіаційне опромінення;
 • зловживання цигарками й алкоголем;
 • незбалансований раціон, у якому переважають жири;
 • вік старше за 50 років.

Тим, у кого збігся хоча б один пункт із цього списку, варто регулярно проходити медичні огляди – це допоможе виявити хворобу на ранній стадії та швидко вжити ефективних заходів.

  Клінічні прояви

  Тривалий час рак надниркових залоз протікає безсимптомно. Вплив пухлини стає помітним при зміні гормонального стану організму, часто – на стадії появи метастазів.

  Коли розвивається рак надниркових залоз у жінок, симптоми проявляються в наступних ознаках:

  • збивається менструальний цикл;
  • грубішає голос;
  • на обличчі й тілі з’являється зайве волосся;
  • на голові, навпаки, волосся випадає, аж до повного облисіння.

  Симптоми раку надниркових залоз у чоловіків характеризуються поступовою атрофією статевого члена, зменшенням яєчок, зниженням лібідо і послабленням потенції.

  Пухлина наднирників у чоловіків іноді може призвести до змін у зовнішності: на животі з’являються жирові відкладення, також обличчя і спина стають повнішими. А ноги й руки навпаки, худнуть.

  Також, при діагнозі пухлина надниркових залоз, симптоми можуть мати наступний характер:

  • недокрів’я або анемія – блідне шкіра, волосся й нігті стають слабкими, ламкими й тьмяними, у людини часто паморочиться голова, трапляються епізоди непритомності;
  • частішає сечовипускання;
  • порушується травлення – слабшає апетит, людину часто нудить, з’являється блювота;
  • значно зменшується маса тіла;
  • розвивається депресія й інші психоемоційні розлади.

  Характерним є розвиток одного із синдромів у хворої людини:

  Клітини раку

  Клітини раку

  • Синдром Конна, або первинний гіперальдостеронізм. Відзначається артеріальна гіпертензія, збільшення кількості сечі, м’язова слабкість. Апетит підвищений, турбує спрага й головний біль.
  • Синдром Іценко-Кушинга. Спостерігається перерозподіл жирової клітковини тулуба, місяцеподібне обличчя, потоншання шкіри. Додатково розвивається остеопороз, порушується вуглеводний обмін.
  • Підвищення рівня чоловічих статевих гормонів. Призводить до зміни волосяного покриву за чоловічим типом у жінок, до збільшення м’язової тканини, перепадів настрою зі схильністю до агресії й інших ознак вірилізації.
  • Збільшення рівня жіночих статевих гормонів. Розвивається рідко, характерною є поява гінекомастії (збільшення молочних залоз) у чоловіків.

  Часто доводиться спостерігати змішану клінічну картину, тому що гормонпродукуючі пухлини, в більшості своїй, мають неоднорідну будову і впливають на гормональний баланс у декількох напрямках одразу.

  Як видно, прояви хвороби різноманітні й розвиваються поступово. Тому помітити їх вдається не відразу.

  Швидкоплинний рак надниркових залоз, метастази якого поширюються стрімко й агресивно, швидко вражає сусідні органи. Такі пухлини обертаються важкими ускладненнями, порушуючи функцію серцевих, ниркових і мозкових артерій.

  Варто пам’ятати й про гормонально неактивні пухлини. Вони взагалі не проявляють себе й мають узагальнену назву – інциденталоми, тому що виявляються виключно випадково.

  Діагностика

  Дуже часто пухлини надниркових залоз є випадковою знахідкою при обстеженні з приводу сторонньої патології. Професіоналізм і досвід лікарів клініки в поєднанні з індивідуальним підходом до кожного пацієнта, сприяють найповнішому обстеженню стану здоров’я людини.

  Диагностика рака надпочечников

  Диагностика рака надпочечников

  Щоб з’ясувати, чи активна пухлина надниркових залоз, лікар призначає пацієнтові комплексне обстеження. На допомогу приходять:

  • визначення гормональних змін у крові;
  • УЗД нирок, органів черевної порожнини й заочеревинного простору;
  • комп’ютерна чи магнітно-резонансна томографія;
  • радіологічні методики.

  Високий рівень професіоналізму медиків і першокласне обладнання клініки, дозволяють нашим лікарям швидко і якісно проаналізувати отримані дані та скласти план лікувальних заходів. Якщо за результатами обстеження в пацієнта було діагностовано пухлину надниркових залоз, лікування буде підбиратися суворо індивідуально. Воно залежить від розмірів новоутворення, його типу, стадії хвороби і її проявів.

  Лікування

  Лікувальна визначається типом пухлинного процесу і ступенем його прогресування. У будь-якому випадку, лікувальні заходи плануються щодо кожної людини окремо.

  Найбільш ефективний метод лікування раку надниркових залоз – хірургічне видалення ураженого органу.

  Операція з вирізання надниркової залози потребує ретельної підготовки. Отримані від кількох видів досліджень дані дозволяють зрозуміти, з яких клітин сформована пухлина. Також обстеження показує, де вона точно локалізується, чи проявляє гормональну активність, які в неї розміри.

  Щоб правильно підготуватися до операції, людині призначаються лабораторні аналізи крові й сечі. Вони потрібні, щоб визначити, чи немає протипоказань до втручання: гострих інфекційних і запальних процесів в організмі. Також пацієнта консультує хірург і анестезіолог, щоб намітити попередній план дій під час операції й підібрати відповідні препарати для наркозу.

  Операція, у ході якої видаляється новоутворення в наднирнику й сам орган – дуже складна і потребує високої кваліфікації хірурга. У процесі її виконання необхідно точно мобілізувати наднирник і правильно виділити його судинну систему, не пошкодивши великі судини й найближчі органи: нирки, підшлункову залозу, селезінку, діафрагму.

  У клініці Біляка таке втручання проводиться лапароскопічним методом, який має значні переваги перед традиційним лапаротомічним доступом.

  Лапароскопія проводиться з мінімальним травматизмом, оскільки доступ здійснюється через проколи в животі. Крізь один із них вводиться лапароскоп із вбудованою мініатюрною камерою. Цей прилад дозволяє контролювати хід операції, транслюючи кожен етап на монітор у режимі реального часу.

  Лапароскопічна адреналектомія (видалення надниркової залози)

  Лапароскопічна адреналектомія (видалення надниркової залози)

  Відмова від розрізу сприяє меншій травматизації тканин, запобігає інфекційним ускладненням. Лапароскопія не потребує установки дренажів, знижує крововтрату й больовий синдром. Після неї процес загоєння проходить у кілька разів швидше, ніж при відкритому втручанні. Однак, сучасне обладнання дозволяє здійснювати такі маніпуляції, які для традиційної хірургії не властиві. Маються на увазі органозберігаючі операції при пухлинах надниркових залоз.

  Такі досягнення – результат відповідального ставлення співробітників Ужгородської клініки Біляка до своїх обов’язків перед пацієнтом. Підтримувати високий рівень медичних знань допомагають регулярні стажування лікарів у клініках США і європейських країн.

  Сучасне обладнання дозволяє реалізувати набуті професійні навички й здійснити максимально щадне втручання при діагнозі рак надниркових залоз. Симптоми й результати досліджень дають можливість лікарям клініки якісно і своєчасно здійснити лапароскопічну адреналектомію.

  Разом з індивідуальним підходом до кожного пацієнта, унікальні можливості клініки Біляка дарують хворій людині реальний шанс на одужання й довге й щасливе життя.

  Профілактика

  Головні рекомендації для людей, які хочуть уникнути раку надниркових залоз – правильно харчуватися й займатися спортом. Важливо знизити рівень жирів у раціоні. Також варто відмовитися від шкідливих звичок і захистити себе від стресів.

  Причини, через які в надниркових залозах формуються злоякісні утворення, до кінця не встановлені. Тому найкраща профілактика полягає в регулярному УЗД обстеженні, котре дозволяє виявити пухлину на ранній стадії.

  Якщо ж пацієнт вже пройшов курс лікування даної хвороби, йому важливо уникнути рецидиву. Для цього такі, що маніфестують рак надниркових залоз, ознаки необхідно пильно відстежувати, і щойно вони виявляються, відразу йти до лікаря. Також рекомендується проходити контрольні обстеження кожні півроку. Залежно від самопочуття людини й результатів дослідження, може бути призначена корекція лікування.

  Коли видаляється один наднирник, його функції повністю перебирає на себе той, що залишився, але навантаження на нього подвоюється. Щоб уникнути надниркової недостатності, лікар призначає гормональні стероїдні препарати. Якщо видалено обидва органи, людині потрібно на постійній основі приймати гормонозамісні препарати.

  Особливості лікування в клініці Біляка м. Ужгород

  Досвідчені лікарі клініки встановлять точний діагноз, підберуть відповідні заходи впливу на пухлину і визначать можливий прогноз. Це можливо завдяки сучасній діагностичній апаратурі, якою оснащений наш медичний центр. Також цьому сприяє висока кваліфікація персоналу.

  Лікарі клініки Біляка проходили стажування в США і Європі, де засвоїли прогресивні методи лікування раку надниркових залоз. Вони проводять операції з максимальною акуратністю, намагаючись якомога менше травмувати тканини.

  Відновлення після операції відбувається досить швидко. Цьому сприяє доброзичливе ставлення, а також ретельно складені для кожного пацієнта індивідуальні рекомендації. Після виписки лікар видає список правил і обмежень на реабілітаційний період, щоб відновлення організму пройшло легко й без перешкод.

  Вартість лікування в клініці включає не тільки, власне, хірургічне втручання, але й цілодобовий догляд, медикаменти, перев’язки й інші післяопераційні маніпуляції. Також у ціну входить перебування в окремій комфортній палаті готельного типу, збалансоване харчування на основі натуральних, екологічно чистих продуктів.

  Якщо вам поставили діагноз або у вас є симптоми пухлини надниркових залоз, звертайтеся до клініки Біляка м. Ужгород. Щоб записатися на прийом у зручний для себе час, зв’яжіться з нами по телефону або через онлайн-форму на сайті!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів