Шийка матки

Шийка матки

Зміст сторінки:

Рак шийки матки – злоякісне пухлинне новоутворення, що формується із слизової оболонки. Серед ракових захворювань має найвищий відсоток смертності. За поширеністю посідає друге місце після раку молочної залози. Злоякісні пухлини шийки матки становлять 15% у структурі гінекологічних захворювань, утримують друге місце серед всієї онкологічної патології жіночої статевої сфери.

У більшості випадків рак шийки матки має плоскоклітинний характер. А у 10-20% в пацієнток діагностується аденокарцинома. Хоча це захворювання досить небезпечне й може привести до летального результату, сучасна медицина винайшла способи його перемогти. Головне – звернутися на ранніх стадіях розвитку пухлини. Більш того, при дотриманні профілактичних заходів раку можна уникнути.

Процес частіше виявляється у віці 40-50 років. Протягом останніх років відзначається зростання захворюваності серед більш молодих жінок, що вказує на недостатність профілактичних заходів. В м. Ужгород клініка Біляка пропонує індивідуальне та найбільш сучасне лікування такої небезпечної патології.

Причини

Головною причиною виникнення раку шийки матки є вірус папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом і активується, коли імунна система ослаблена. При досить сильному імунітеті організм легко перемагає інфекцію без зайвих зусиль. В іншому ж випадку інфікування призводить до онкогенних патологій – дисплазії шийки матки та іншим. Велике значення в профілактиці інфікування, а, отже, і розвитку раку шийки матки, має вакцинація проти ВПЛ.

Вірус папіломи людини (ВПЛ)

Вірус папіломи людини (ВПЛ)

Вірус передається шляхом незахищеного статевого контакту, потім живе та розмножується у слизовій. Тому використання презервативів скорочує ризики розвитку хвороби. Вважається, що в дівчат, які занадто рано починають статеве життя, небезпека захворіти на рак шийки матки вище. Це пов’язано з тим, що клітини її епітелію ще не сформувалися.

Загалом у групі ризику перебувають жінки, котрі:

 • мають захворювання, які передаються переважно статевим шляхом;
 • рано та/або часто родили;
 • пройшли через переривання вагітності.

Також є ряд чинників, що провокують розвиток пухлини. Для такого захворювання, як рак шийки матки, причини зазвичай такі:

 • Недостатня інтимна гігієна
 • Куріння та зловживання алкоголем
 • Астенічний синдром, що виникає при неправильному харчуванні
 • Безладні незахищені сексуальні контакти
 • Слабкий імунітет (зокрема й ВІЛ)

Важливо розуміти, що «на рівному місці» рак не виникає, він формується з патологічних станів слизової. Тобто, коли в жінки є не вилікувана ерозія, дисплазія, лейкоплакія, це може з часом трансформуватися на онкологічну пухлину. Тому важливо виявляти їх своєчасно й грамотно лікувати за участю фахівця. Для цього бажано не пропускати щорічні профілактичні огляди в гінеколога.

Клінічні прояви

Основна проблема в тому, що в більшості випадків рак шийки матки довгий час прогресує безсимптомно. Єдиний метод своєчасного виявлення – це щорічне профілактичне обстеження у гінеколога.


Стадії раку шийки матки

Стадії раку шийки матки

Стадії раку шийки матки

Ранні симптоми раку шийки матки:

 • водянисті виділення і кровотечі, не пов’язані з місячними – часто вони мають смердючий запах;
 • кров після статевого акту;
 • зміна тривалості та поява болючості менструацій;
 • відчуття важкості в області малого тазу;
 • болі внизу живота;
 • кров’янисті виділення в період менопаузи.

Пізні симптоми пов’язані з проростанням пухлини в прилеглі тканини, метастазуванням у регіонарні лімфовузли. Проявляються набряками нижніх кінцівок, сильними болями в попереку, промежині та області прямої кишки. Крім цього набрякають статеві органи й нижні кінцівки. Оскільки пухлина сильно розростається, вона починає тиснути на сусідні органи. Це проявляється розладами роботи шлунково-кишкового тракту, також виникають проблеми з сечовипусканням: затримка сечі або її нетримання, часті позиви. У деяких пацієнток утворюються свищі – коли калові маси та сеча виходять через піхву.

Також існують загальні ознаки раку шийки матки, характерні для всіх онкологічних новоутворень. До них відносять слабкість, різку втрату ваги, погіршення апетиту. В пацієнтки блідне шкіра, часто відчуваються запаморочення, може бути підвищена температура тіла.

Усього виділяють 5 стадій раку:

 • 0 – передраковий стан, коли вже відбуваються зміни у клітинах, але симптоматика ще не проявляється, й хворобу можна помітити тільки випадково
 • 1 – пухлина поки тільки в шийці матки, але вже активно розвивається та дає перші характерні симптоми
 • 2 – новоутворення поширюється на тіло матки, симптоматика наростає
 • 3 – рак проростає за межі матки у піхву та на стінку таза
 • 4 – запущена форма, при якій починається активне метастазування, уражаються сусідні органи: кишечник, сечовий міхур, а також кістки крижів та пахові лімфовузли

Метастази є відсіваннями ракової пухлини, спочатку вони поширюються на ближні лімфовузли та жирову клітковину, потім «перекидаються» на інші органи. На 4 стадії вже складно вилікувати захворювання, оскільки воно розповсюджується практично по всьому організму.

  Діагностика

  Ідеальним варіантом є виявлення передракових станів. Це має здійснюватися при профілактичних оглядах, тому патологія відноситься до візуальних форм раку. Діагностика пухлин шийки матки нескладна. Зазвичай вона включає:

  Взяття мазка з внутрішньої частини шийки матки

  Взяття мазка з внутрішньої частини шийки матки

  • збір скарг – пацієнтка розповідає про підозрілі симптоми;
  • кольпоскопію – уважно досліджується епітелій шийки матки під збільшенням, що дає можливість виявити уражені тканини;
  • цитологічний мазок – дає інформацію про зміни у плоскому епітелії органу;
  • обстеження на ВІЛ/СНІД, ВПЛ;
  • інструментальні дослідження (біопсія, УЗД органів малого таза при показаннях) – дозволяють оцінити розміри пухлини, підтвердити або спростувати метастазування.

  На результати обстежень значний вплив має професіоналізм медиків. Потрібне дотримання ряду важливих вимог при проведенні інструментальних обстежень, висока кваліфікація лікаря, який проводить гістологічне дослідження.

  В якості профілактичних заходів пацієнткам рекомендується проходити ПАП-тест. Він виявляє наявність в організмі вірусу папіломи людини. Якщо він виявлений, слід частіше спостерігатися в гінеколога та виконувати усі його рекомендації. Взагалі, з ВПЛ можна прожити, не захворівши на рак, але для цього буде потрібний грамотний підхід та ретельна турбота про своє здоров’я.

  Фахівці нашої клініки з великою відповідальністю ставляться до здоров’я пацієнтів. У цьому їм допомагає власний багаторічний досвід. Нові прогресивні методики вивчаються під час регулярних стажувань у провідних клініках Європи та США.  Конусоподібна ампутація шийки матки

  Конусоподібна ампутація шийки матки

  Лікувальні заходи

  Коли діагностований рак шийки матки, лікування підбирається залежно від стадії хвороби. Ранні стадії раку шийки матки успішно виліковуються хірургічним шляхом. В клініці Біляка проводяться органозбережні втручання із використанням лапароскопії. Крім лікувального ефекту, лапароскопія служить найважливішим діагностичним методом, оскільки дозволяє точно оцінити статус тазових лімфатичних вузлів.

  Виконується лапароскопічна висока конусоподібна ампутація шийки матки або лапароскопічна гістеректомія. Вибір оперативного методу в кожному випадку розглядається індивідуально і залежить від стадії захворювання, супутньої патології, віку пацієнтки та ступеня тяжкості захворювання. Часто лікар призначає комплексне лікування, що крім операції включає хіміотерапію й опромінення. Зазвичай цей підхід застосовується, починаючи з 2 стадії.

  На ранніх фазах застосовується така прогресивна методика, як висока конусоподібна ампутація шийки матки. Вона зберігає можливість завагітніти та виносити повноцінну дитину. Цей підхід можна застосувати для раку 1 стадії, він часто дозволяє уникнути застосування променевої та хімічної терапії. Втім, усе залежить від індивідуальних факторів, тому після операції пацієнтка залишається під пильним медичним наглядом.


  Органозберігаючі операції є пріоритетними в тактиці фахівців клініки Біляка

  Органозбережні операції є пріоритетними в тактиці фахівців клініки Біляка

  При ураженні регіонарних лімфовузлів, така операція супроводжується видаленням лімфоїдної тканини. Коли пухлина вже встигла зачепити піхву, разом з шийкою матки віддаляється її 1/3 частина. Якщо є необхідність у променевій терапії, ця ж лапароскопічна процедура дозволяє вивести яєчники за межі малого таза, подалі від ділянки опромінення. Так для жінки зберігається матка, статеві залози та можливість дати нове життя після одужання.

  Лапароскопічна гістеректомія (видалення матки) у різних обсягах – найчастіша операція в гінекології, але в клініці Біляка проводиться за суворими показаннями. Адже здоров’я жінки в поєднанні з органозбережними операціями є пріоритетним у тактиці лікування нашими фахівцями м. Ужгорода, на Закарпатті. До цього крайнього заходу вдаються на запущених стадіях раку, коли зберегти орган не уявляється можливим.

  Хіміотерапія та променева терапія призначаються відповідно до клінічних стандартів та протоколів лікування. Іноді ці методи є самостійними та допомагають зменшити прогресування хвороби або повністю вбити ракові клітини. На 4 стадії, при сильному метастазировании ці процедури можуть застосовуватися в якості паліативних способів. Але в більшості випадків при діагнозі рак шийки матки операція є неминучою.

  Схему лікування підбирає лікар строго індивідуально. Все залежить від локалізації пухлини, її розмірів, віку пацієнтки, наявності супутніх захворювань. Спочатку робиться операція, потім проводяться подальші обстеження, щоб оцінити ефективність вжитих заходів. Видалені при цьому уражені тканини обов’язково відправляються на гістологію. Надалі, за наявності показань, може бути призначена хімічна та променева терапія.

  Високий рівень кваліфікації персоналу та першокласне обладнання в клініці Біляка, надають можливість зберегти жіноче здоров’я і красу навіть при грізних онкологічних процесах. Тут віддають перевагу лапароскопічним операціям та намагаються зберегти репродуктивні органи за можливістю. А комфортні умови у клініці та правильне харчування сприяють швидкому одужанню!