Шийка матки

Шийка матки

Зміст сторінки:

Рак шийки матки – це злоякісна пухлина нижнього маткового відділу, яка формується зі слизової оболонки та покривного епітелію шийки матки та цервікального каналу. Серед онкологічних патологій це захворювання має найвищий відсоток смертності, а за рівнем захворюваності займає 2 місце після раку молочної залози. Найчастіше його діагностують в пацієнток 40-50 років, але воно може зустрічатися і в досить молодому віці. В останні роки хвороба стрімко молодіє, тому важливо стежити за своїм здоров’ям та регулярно спостерігатися в гінеколога.

Хоча ця хвороба й  небезпечна, головне – не панікувати. При своєчасному зверненні до лікаря її можна успішно вилікувати. У цьому вам допоможуть у Клініці Біляка. Тут застосовуються сучасні стандарти лікування раку шийки матки – ми використовуємо ефективні безпечні методи й піклуємося про комфорт пацієнток.

Фактори ризику

Основна причина, яка провокує розвиток патології – вірус папіломи людини (ВПЛ). Він передається статевим шляхом та довгий час може жити в організмі. А потім, за певних умов, активізується й викликає структурні зміни у тканинах. У них утворюються атипові клітини, які запускають злоякісний процес.

Вірус папіломи людини (ВПЛ)

Вірус папіломи людини (ВПЛ)

Найбільш високі ризики є у жінок, які:

 • рано почали статеве життя;
 • часто змінюють статевих партнерів та не використовують бар’єрної контрацепції;
 • хворіють ерозіями, лейкоплакіями та іншими патологіями шийки матки;
 • мають спадкову схильність;
 • не приділяють достатньо уваги інтимній гігієні;
 • робили аборти;
 • рано народжували (до 17 років) або перенесли більше 3 пологів;
 • хворіли захворюваннями, які передаються статевим шляхом (хламідіоз, гонорея, генітальний герпес тощо);
 • більше 5 років приймали оральні гормональні контрацептиви;
 • страждають ожирінням;
 • мають ослаблений імунітет;
 • курять і зловживають алкоголем.

Також до факторів ризику відносять вік старше 40 років – у цей період в жіноча репродуктивна система починає перебудовуватися, й виникає схильність до розвитку різних новоутворень.

Види раку шийки матки

Розрізняють 2 основні групи захворювання:

 1. Плоскоклітинний рак – формуються з клітин плаского епітелію, розташованого у навколовагінальній зоні. Це найпоширеніший тип злоякісної пухлини шийки матки – зустрічається у 80-90% випадків. Він може бути ороговіючим, неороговіючим, базалоїдним, низькодиференційованим, папілярним або бородавчастим.
 2. Аденокарцинома – більш рідкісна форма захворювання, зустрічається У 10-20% випадків. Новоутворення розвивається із залізистих тканин та вражає внутрішній слизовий шар шийки матки, може проростати досить глибоко. Буває ендо-, екзофітного та змішаного типу.

Рак шийки матки – стадії:

 • 0 – передраковий стан. Пухлина поки не сформована й симптоматики не проявляє, але слизова оболонка вже вражена одиничними атиповими клітинами.
 • 1 – пухлина вражає шийку матки й цервікальний канал, але поки чітко локалізована і не поширюється на сусідні тканини. Зазвичай на цій стадії з’являються перші ознаки захворювання.
 • 2 – процес поширюється на тіло матки, верхню третину піхви, прилеглі лімфовузли.
 • 3 – злоякісний процес повністю вражає піхву, тазові стінки, може зачіпати сечоводи.
 • 4 – запущена стадія, на якій метастази вражають найближчі органи (кишечник, сечовий міхур, кісткову тканину), а також віддалені (легені, печінку тощо).
Стадії раку шийки матки

Стадії раку шийки матки

Клінічні прояви

Небезпека цієї пухлини в тому, що на перших стадіях вона може розвиватися непомітно. Через це жінка не звертається по допомогу й втрачає дорогоцінний час. Також багато ігнорують перші прояви хвороби, і цим лише погіршують ситуацію.

Коли розвивається рак шийки матки, симптоми такі:

 • Кров’янисті виділення – з’являються між менструаціями спонтанно, після статевого акту, а також у жінок в менопаузі. Це основний, найбільш характерний симптом захворювання.
 • Білі – рідкі водянисті виділення жовтуватого кольору з неприємним запахом.
 • Порушення менструального циклу – менструації стають більш тривалими та рясними, дуже болючими.
 • Дискомфорт під час статевого акту, сечовипускання – на пізніх стадіях можлива гостра затримка сечі.
 • Болі в області піхви, малого таза, крижів.
 • На пізніх стадіях – набряки ніг та зовнішніх статевих органів, різке зниження ваги, загальна слабкість, постійно підвищена температура тіла.

Дуже важливо звернутися за допомогою при перших же проявах хвороби. У Клініці Біляка її діагностують на ранніх стадіях та успішно лікують сучасними методами.

Діагностика

Пацієнткам, які скаржаться на ознаки раку матки, лікар призначає:

 • Гінекологічний огляд на кріслі – дає можливість оцінити стан шийки матки.
 • Кольпоскопію – дозволяє детально досліджувати тканини шийки матки з багаторазовим збільшенням та спеціальним підсвічуванням. Завдяки цьому можна діагностувати патологію на ранніх стадіях.
 • ПЛР-тест – виявляє наявність вірусу папіломи людини в організмі.
 • ПАП-тест – гінеколог бере цитологічний мазок, щоб перевірити його на наявність атипових клітин.
 • Біопсію – при підозрі на ракову пухлину, доктор бере фрагмент змінених тканин для гістологічного дослідження.
 • Додаткові інструментальні обстеження – УЗД, гістероскопія, КТ. Необхідні для уточнення діагнозу, щоб оцінити розміри пухлини та залученість сусідніх тканин і органів.
Взяття мазка з внутрішньої частини шийки матки

Взяття мазка з внутрішньої частини шийки матки

У нашій клініці є все необхідне обладнання, щоб провести комплексну діагностику. За її результатами наші лікарі підбирають для пацієнтки індивідуальну схему лікування.

Методи лікування

При діагнозі рак шийки матки лікування вимагає обов’язкового хірургічного втручання. Пухлина та уражені нею тканини потрібно негайно видалити. Обсяги втручання підбирають для кожного випадку індивідуально – залежно від типу, локалізації, розмірів та стадії новоутворення:

 • Конусоподібна ампутація шийки матки – найбільш щадний метод, який застосовується на 0-1 стадії. Дозволяє видалити уражену ділянку, зберігши жінці важливий орган. Завдяки цьому вона надалі може завагітніти та народити дитину.
 • Трахелектомія – пацієнтці ампутують шийку матки, але зберігають тіло матки з придатками. Може застосовуватися на 1 стадії, коли пухлина ще не встигла поширитися на сусідні структури.
 • Гістеректомія – матку повністю видаляють разом з тазовими лимфоузлами. Призначається пацієнткам на 2 та наступних стадіях.
Конусоподібна ампутація шийки матки

Конусоподібна ампутація шийки матки

У Клініці Біляка операції при раку шийки матки виконують лапароскопічним методом. Він дозволяє видалити уражені структури без розрізу, через невеликі проколи в животі. Завдяки цьому вдається уникнути крововтрати та обширного ураження тканин. Жінка після такої операції швидко відновлюється, і в неї не залишається грубих рубців.

Окрім операції, може знадобитися додаткове лікування шляхом хімічної та променевої терапії. Зазвичай це буває необхідно на 2-4 стадії, коли злоякісний процес поширюється й дає метастази. Курс процедур підбирають для кожної пацієнтки індивідуально.

Прогноз захворювання

При діагнозі рак шийки матки прогноз залежить від того, на якій стадії жінка звернулася по допомогу. Імовірність успішного одужання на 0 стадії становить 100%, а на 1-й – 87-90%. При більш запущених випадках ці показники відчутно менші. Так, для 2-ї стадії вони становлять 60-75%, а для 3-й – усього 35-50%. Пацієнткам з 4-й стадією раку шийки матки вдається вижити лише в 7-10% випадків.

Профілактика

Щоб знизити ризики розвитку захворювання й виявити його на ранніх стадіях, рекомендується:

 • робити онкологічний скринінг починаючи з 21 року 1-2 рази на рік – у нього входить ПАП-тест і кольпоскопія, а також аналіз на ВПЛ;
 • вчасно лікувати статеві інфекції, запальні процеси, доброякісні утворення та інші патології репродуктивної системи;
 • пройти профілактичну вакцинацію від ВПЛ – показана дівчаткам та молодим жінкам у віці 9-26 років.

Особливості лікування в клініці

Клініка Біляка – це сучасний медичний центр, де є все необхідне для лікування раку шийки матки. Тут встановлено новітнє діагностичне та операційне обладнання. Це дозволяє виявляти патологію на ранніх стадіях та надавати пацієнткам ефективну допомогу. Операції тут проводять щадним методом лапароскопії, тому жінки після них почуваються добре й швидко відновлюються. Також у вартість операції входить проживання, догляд, харчування та цілодобове спостереження. У клініці працюють досвідчені лікарі з міжнародною кваліфікацією, які стажувалися у США та Європі. Зв’яжіться з нами, щоб записатися до них на прийом!

Органозберігаючі операції є пріоритетними в тактиці фахівців клініки Біляка

Органозбережні операції є пріоритетними в тактиці фахівців клініки Біляка

Джерела:

 1. В.А. Крутова, Д.В. Бурцев. Рак шейки матки: современная диагностика // Главный врач Юга России, 2013.
 2. Кишакевич І. Т. Сучасні аспекти лікування доброякісних
  процесів шийки матки, асоційованих з папіломавірусною інфекцією
  / І. Т. Кишакевич // Педіатрія, акуш. та гінекол. – 2009.
 3. Кузнецов ВВ, Лебедев АИ, Морхов КЮ и др. Хирургия инвазивного рака шейки матки. Практ онкол 2002.
 4. М.Р. Каирбаев, Р.О. Болатбекова. Вирус папилломы человека и рак шейки матки // Вестник КазНМУ, 2016.
 5. Bafghi A, Castaigne D, Pomel C. Radical trachelectomy: From the laparoscopic approach to the vaginal route. J Gynecol Obstet Biol Reprod (Paris) 2006.
 6. Dizon DS, Mackay HJ, Thomas GM, Werner TL, Kohn EC, Hess D, Rose PG, Covens AL. State of the science in cervical cancer: where we are today and where we need to go // Cancer . 2014.
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів