Зміст сторінки:

Параоваріальна кіста – пухлиноподібне новоутворення, яке розташовується між фаллопієвою трубою, яєчником та листками маткової зв’язки. Вона виростає з придатка яєчника та є однокамерним порожнинним утворенням округлої форми, всередині якого знаходиться прозора рідина. Ця пухлина практично не схильна до переродження в злоякісну, але здатна спричиняти жінці дискомфорт і знижувати її репродуктивні здібності.

Параоваріальна кіста

Якщо у вас параоваріальна кіста справа або зліва, то ви зможете отримати кваліфіковану допомогу у Клініці Біляка. Тут проводяться малоінвазивні операції з видалення новоутворень та інших патологій. Завдяки цьому можна лікувати серйозні захворювання навіть у запущених стадіях без травм і стресу для організму. Наша клініка оздоблена сучасним обладнанням, що дозволяє проводити операції безпечно й ефективно. А лікарі клініки постійно підвищують свій професіоналізм, стажуючись у Європі та США.

Причини утворення пухлини

Коли в жінки формується параоваріальна кіста, причини зазвичай пов’язані з:

 • вродженими аномаліями розвитку;
 • раннім статевим дозріванням;
 • ендокринними патологіями – гіпертиреоз, тиреотоксикоз тощо;
 • хронічними запальними патологіями репродуктивної системи – аднексітом, оофоритом та іншими;
 • частими абортами;
 • безсистемним прийомом гормональних контрацептивів;
 • надмірним впливом ультрафіолету – наприклад, коли жінка любить багато засмагати, часто відвідує солярій;
 • сильним перегріванням малого тазу – під час гарячих ванн або у сауні;
 • прийомом деяких ліків;
 • стресами.

Найактивніше пухлина може розвиватися під час вагітності – у цей період її розміри сильно збільшуються.

Найчастіше подібні кісти виникають у жінок у статевозрілому віці – від 20 до 40 років, але іноді можуть формуватися в період пубертату. Важливо вчасно звернути увагу на ознаки захворювання та звернутися по допомогу.

Як проявляється патологія

На ранніх стадіях розвитку параоваріальна кіста симптоми зазвичай не проявляє. Виражені ознаки з’являються, коли вона досягає 5 й більше см в діаметрі:

 • Турбує розпираючий біль у боці та крижах, частіше за все односторонній. Наприклад, якщо в жінки параоваріальна кіста зліва, то болить лівий бік.
 • Трапляються запори, проноси, метеоризм та інші розлади. При цьому часто спостерігається здуття живота.
 • Порушується менструальний цикл – стає нерегулярним, кількість виділень різко збільшується або зменшується.
 • Живіт збільшується, найчастіше асиметрично – з того боку, де розташована пухлина.

Дуже важливо записатися на прийом до гінеколога за перших ознак захворювання. Адже якщо упустити час, то можуть бути важкі наслідки.

Ускладнення захворювання

Хоча параоваріальна кіста яєчника й не схильна до злоякісного переродження, вона все одно загрожує здоров’ю жінки. Справа в тому, що при активних фізичних навантаженнях, перегрівах та за інших обставин можуть відбутися:

 • Перекрут кісти – ніжка пухлини перекручується й віджимає зв’язку або маткову трубу, в результаті розвиває некроз (відмирання) тканин.
 • Гнійне запалення – всередину пухлини з током лімфи або крові потрапляє інфекція та провокує нагноєння.
 • Розрив – новоутворення мимоволі розкривається, і його вміст виливається в черевну порожнину.

У всіх цих випадках пацієнток госпіталізують з симптомами «гострого живота» – різким болем, підвищенням температури до 38-39°С, інтоксикацією. Їм потрібна екстрена хірургічна допомога – якщо її не надати, жінка може втратити придаток, яєчник або навіть померти. Тому краще не доводити до подібних ситуацій і провести операцію в плановому режимі.

Зверніться до лікарів Клініки Біляка за перших симптомів захворювання. А ще  краще – проходьте регулярний профілактичний огляд у гінеколога. Це допоможе вчасно виявити кісту та визначити її тип.

Класифікація параоваріальних кіст

Новоутворення даного виду класифікують за локалізацією та розміром. У медичній практиці зустрічається параоваріальна кіста правого яєчника й лівого. Також вона може бути:

 • маленькою – до 2,5-3 см, такі утворення часто не мають ніжки;
 • великою – понад 4-5 см, у таких кіст зазвичай формується ніжка, й виникає ризик перекруту;
 • гігантською – може сягати 25 і більше см в діаметрі та викликає серйозні порушення функцій яєчника та інших органів.

Щоб визначити тип пухлини, потрібно пройти комплексне обстеження.

Діагностика

Коли жінка звертається до гінеколога з описаними вище симптомами, він проводить опитування, збирає анамнез та призначає додаткові обстеження. Діагностика цього захворювання включає:

 • УЗД органів малого тазу – найчастіше його проводять трансвагінальним способом. Це дозволяє візуалізувати пухлину, оцінити її розташування, розмір, структуру. Інформативніше за все проводити це дослідження на 3-5 день циклу.
 • Аналіз крові на онкомаркери – застосовується, щоб виключити злоякісну природу новоутворення.
 • Діагностичну лапароскопію – максимально інформативний метод, що дозволяє детально досліджувати пухлину та за необхідності відразу ж її видалити.

Діагностика

У Клініці Біляка встановлено діагностичне обладнання нового покоління. Це дозволяє знаходити навіть крихітні кісти й оперативно їх видаляти, без зайвих травм для пацієнтки. Наші лікарі рекомендують проходити огляд і УЗД щороку. Планові огляди допомагають виявити патології на ранніх стадіях, що значно спрощує лікування.

Особливості лікування

На відміну від фолікулярної або функціональної, параоваріальна кіста біля яєчника не може сама розсмоктатися за кілька циклів. Тому їй потрібне лікування, яке можливе тільки хірургічним шляхом. Новоутворення розкривають та вилущують, зберігаючи при цьому оваріальну тканину яєчника та інші важливі структури недоторканими. Це дозволяє уникнути ускладнень і домогтися успішного одужання.

У сучасній медицині «золотим стандартом» лікування параоваріальної кісти є лапароскопія. Це щадна операція, яка проводиться через невеликі проколи в передній черевній стінці. Через ці отвори хірург вводить інструменти й оглядає операційне поле, візуалізує кісту. А потім розкриває й вилущує її, виводячи видалені тканини через ендоконтейнер. Такий метод хірургічних втручань дозволяє проводити операції без крові, болю та ускладнень. Пацієнтки після них швидко відновлюються, і в них не залишається грубих шрамів. Тому саме лапароскопію застосовують у Клініці Біляка для лікування параоваріальних кіст.

Переваги лікування у клініці

Клініка Біляка – одна з перших в Україні, де почали робити щадні лапароскопічні операції. При цьому тут постійно вдосконалюють методики лікування й закуповують нове високоточну обладнання для діагностики, операцій, процедур. Крім цього лікарі клініки щорічно підвищують свій професіоналізм, стажуючись у зарубіжних країнах.

Для лікарів клініки важливо не просто видалити пухлину, а зробити це з мінімальним стресом для пацієнтки та зберегти їй репродуктивне здоров’я, якість життя, красу. Тут дійсно піклуються про пацієнтів, що відчувається на кожному кроці. Потрапляючи до Клініки Біляка, вони отримують:

 • ефективне лікування на рівні кращих європейських клінік;
 • доброзичливе ставлення;
 • комфортні умови проживання у палаті;
 • постійний нагляд медперсоналу;
 • усі необхідні процедури, медикаменти, послуги без додаткових доплат;
 • збалансоване харчування.

Щоб дізнатися подробиці, запишіться на консультацію до лікарів клініки!


Джерела:

 1. Pentti K. Heinonen / Настанова 00544. Доброякісні ураження і пухлини в гінекології // Настанови на засадах доказової медицини. Створені DUODECIM Medical Publications, Ltd.- 2018
 2. Anitha Durairaj, Kavitha Gandhiraman / Complications and Management of Paraovarian Cyst: A Retrospective Analysis // The Journal of Obstetrics and Gynecology of India. – April 2019
 3. Акушерство и гинекология: Пер. с англ. / Под ред. Г.М. Савельевой, Л.Г. Сичинава. М.: ГЭОТАР, Медицина, 1997
 4. Селезнева Н.Д. Доброкачественные опухоли яичников / Н.Д. Селезнева, Б.И. Железнов. М.: Медицина, 1982.
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів