Субмукозна міома матки – це доброякісна пухлина, котра утворюється в підслизовому шарі органу з гладком’язових клітин. Вона росте в напрямку порожнини матки, відрізняється швидким прогресом і нерідко локалізується в області каналу шийки матки. Пухлина може розташовуватися на широкій основі або мати ніжку. У другому випадку, вона іноді випадає в піхву, коли досягає великих розмірів.

Якщо в жінки формується міома матки (субмукозний вузол), небезпеку подібної патології не можна недооцінювати. Вона спричиняє масу дискомфорту у вигляді кровотеч і розладів менструального циклу, а також часто стає причиною викиднів, жіночого безпліддя. Але головний ризик полягає в тому, що новоутворення цього виду мають високий відсоток переродження в рак.

Клініка Біляка пропонує сучасне й малотравматичне лікування субмукозної міоми матки. Ми застосовуємо метод гістероскопії: пухлина видаляється без будь-яких розтинів на тілі, з доступом через піхву.

Чому утворюється субмукозна міома тіла матки?

Патологія вражає жінок репродуктивного віку, найбільш високим ризик захворювання є в 33–45 років. Вузли можуть формуватися з різних причин:

 • Спадковість – у багатьох жінок є генетична чутливість клітин міометрію до прогестерону й естрогену. Через таку аномалію починають формуватися пухлини в підслизовому шарі.
 • Гормональні розлади – коли виникає порушення балансу між прогестероном і естрогеном, може сформуватися субмукозний вузол міоми матки.
 • Пошкодження міометрію – після абортів, складних пологів або медичних процедур.
 • Ендокринна патологія – якщо жінка страждає на цукровий діабет, дисфункцію щитоподібної залози чи ожиріння, рівень естрогенів у крові підвищується.
 • Хронічні запальні захворювання репродуктивних органів – аднексит, сальпінгіт, ендометрит та інші.
 • Застійні процеси в малому тазі – виникають внаслідок малорухливого способу життя й нерегулярних сексуальних контактів.
 • Неправильний прийом гормональних препаратів – призводить до різних порушень гормонального фону, котрі тягнуть за собою ризик розвитку міоми.

Важливо розуміти, що міома матки із субмукозним зростанням вузла є, як правило, гормонозалежною пухлиною. Тому, якщо в жінки відмічаються проблеми з гормональним фоном, – вона в групі ризику.

Симптоми й небезпека захворювання

Коли формується субмукозна міома матки, симптоми її будуть відрізнятися, залежно від локалізації та розмірів вузла. На початкових стадіях, вони не привертають уваги та майже непомітні. Але внаслідок росту пухлини, усе частіше можна помітити тривожні «дзвіночки». Головний із них – менорагія. Це рясні й тривалі менструації, які супроводжуються нехарактерним болем і виділенням згустків.

Як жінка може запідозрити, що в неї міома матки? Субмукозна форма відрізняється вкрай неприємною симптоматикою саме під час менструації. Через помітну втрату крові спостерігаються запаморочення, слабкість, нездужання, блідість шкіри, підвищена стомлюваність. З часом, на фоні збільшення розмірів вузла (вузлів), починають відзначатися міжменструальні кровотечі.

Коли міома матки з субмукозним розташуванням вузла сягає значного розміру, то спричиняє жінці невимовний дискомфорт. Маткові кровотечі частішають, неминуче призводять до анемії, стає майже неможливо повноцінно жити та працювати. При цьому порожнина матки деформується, виникає ризик абсцесів, некрозів, злоякісних процесів.

Одне з частих ускладнень, яке дає міома матки із субмукозною локалізацією, є безпліддя. Зачаття при такому діагнозі практично неможливе. Якщо ж воно сталося, існує вкрай високий ризик викидня чи відшарування плаценти під час вагітності. Пов’язано з тим, що міома матки (субмукозний вузол) порушує кровообіг в ендометрії, здатна підвищувати тонус м’язового шару міометрію.

  Види й діагностика патології

  Пухлини в підслизовому шарі матки бувають одиничними або множинними, а також класифікуються за розмірами. За характером росту, їх поділяють на три основних типи:

  • 0 – міома формується на ніжці в підслизовому шарі;
  • I – новоутворення із широкою основою більш, ніж наполовину, виступає в порожнину органу;
  • субмукозна міома II типу – вузол виступає в порожнину органу менш, ніж наполовину.

  Діагностикою патології займається лікар-гінеколог. Іноді її вдається помітити під час візуального огляду на кріслі за допомогою дзеркал. Зокрема, так виявляється субмукозний вузол міоми матки, що народжується.

  Більш надійно виявити захворювання допоможе трансвагінальне УЗД. Під час дослідження добре видно наявність вузлів, їх розташування, стан тканин міометрію.

  Найвірогіднішим методом діагностики вважається діагностична гістероскопія. За допомогою спеціального оптичного приладу, який вводиться в канал шийки й порожнину матки, можна візуально виявити вузли, встановити їх локалізацію, а також узяти зразки тканин на гістологію. За сприятливих обставин, лікар може прийняти рішення одразу ж і видалити вузол.

  Субмукозна міома матки – лікування сучасними методами

  Коли виявляється міома матки (субмукозний вузол), тактика лікування підбирається з урахуванням розміру, кількості й розташування новоутворень. Жінкам репродуктивного віку, у яких діагностовано одиничні вузли невеликих розмірів, намагаються провести резекцію методом гістероскопії, тобто здійснити видалення пухлини без широкого хірургічного втручання. Спеціальний інструмент вводиться через піхву, і, під відеоспостереженням, лікар прибирає новоутворення.

  Якщо видалити пухлину за допомогою гістероскопії неможливо, лікар пропонує альтернативні варіанти. Молодим жінкам, у яких виявлена одинична й не дуже велика субмукозна міома матки, операція проводиться методом лапароскопії. При цьому також видаляється лише сам вузол, метод називається лапароскопічна міомектомія. Але якщо вузлів багато, і матка сильно деформована, доводиться видаляти її цілком – проводити гістеректомію.

  Розуміючи, що таке субмукозна міома матки, і наскільки вона небезпечна, краще звернутися до лікаря на ранніх її стадіях. У цьому випадку ще можливе видалення вузлів без великої операції – методом гістероскопії. Це дозволяє акуратно прибрати пухлину, не пошкоджуючи тканини органу. Тому відновлення після такої процедури проходить швидко.

  У клініці Біляка проводять діагностику субмукозних вузлів і їх видалення методом гістероскопічної резекції. Також, якщо процес більш запущений, лікарі пропонують альтернативні методи лікування. Від пацієнток, що зробили в нас видалення субмукозної міоми матки, відгуки лише позитивні. Багато хто з них незабаром після процедури завагітніли й народили здорових дітей.

  Якщо ви відчуваєте тривожні симптоми, описані вище – не ігноруйте їх! Запишіться на прийом до нашої клініки – ми проведемо діагностику й підберемо оптимальний метод лікування!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів