Хронічний ендометрит – підгострий, в’ялий запальний процес слизової оболонки матки (ендометрію). Виникає внаслідок інфекційного ураження статевих шляхів жінки стрептококом, стафілококом, кишковою паличкою, гонококами й іншими патогенними мікроорганізмами. За хронічного варіанту перебігу, запалення ендометрію може не проявляти явної симптоматики, але завжди призводить до тяжких ускладнень.

Якщо у вас підозрюється чи діагностовано хронічний ендометрит, кваліфіковане лікування можна отримати в клініці Біляка. У нас застосовуються сучасні діагностичні методики – гістероскопія й адекватна медикаментозна терапія, фізіотерапія з сеансами озонотерапії. Для кожної пацієнтки лікування підбирається індивідуально.

Хронічний ендометрит – симптоми й наслідки

У багатьох жінок захворювання в хронічній формі не дає про себе знати, навіть температурою. І проявляється лише безпліддям.

Деякі тривожні дзвіночки з’являються у разі загострення процесу. Запалений ендометрій починає набрякати, збільшується, його фрагменти відторгаються, виходячи зі статевих шляхів у вигляді кров’яних виділень і згустків. Виділення крові виникає не лише під час менструації, а й у середині циклу. Температура та біль відзначаються не завжди.

Не варто чекати, що запалення, особливо хронічне, пройде само. Єдиний спосіб перемогти хронічний ендометрит – лікування. Тому підтвердження відгуки жінок, котрі вилікувати цю патологію. Якщо хворобу не помічати, ігнорувати, вона може призвести до серйозних наслідків:

 • гіперплазії ендометрію;
 • анемії;
 • міоми матки;
 • безпліддя.

Жінки часто запитують, чи можна завагітніти з хронічним ендометритом. Ймовірність цього дуже мала, тому що плодове яйце не може прикріпитися до запаленого ендометрію. Але якщо навіть це станеться, існують величезні ризики ускладнень: викидня, передчасних пологів, інфікування плода й народження мертвої дитини. Тому не варто випробовувати долю: краще усунути запалення на етапі підготовки до вагітності.

Отже, як розпізнати хронічний ендометрит? Ознаки зазвичай такі:

 • збивається менструальний цикл – стає не регулярним, кількість виділень помітно зменшується або збільшується;
 • з’являються кров’янисті білі або маткові кровотечі поза менструальних днів;
 • можуть виникати гнійні виділення з піхви;
 • внизу живота, в області малого таза, відзначається ниючий біль;
 • під час статевого акту відчувається дискомфорт.

Якщо відбувається загострення хронічного ендометриту, симптоматика стає більш вираженою:

 • підвищується температура;
 • частішає пульс;
 • сильно болить низ живота;
 • стає болючим сечовипускання;
 • зі статевих шляхів виходять серозно-гнійні виділення з домішками крові;
 • відчувається слабкість і головний біль.

Щоб не допустити серйозних ускладнень, необхідно своєчасно звернути увагу на симптоми, котрі вказують на хронічний ендометрит. Чим раніше виявлена патологія, тим простіше з нею впоратися.

Чому запалюється ендометрій?

Головний чинник, що провокує хронічний ендометрит, це інфекція. Мікроби потрапляють на слизову оболонку матки з нестерильної піхви різними способами:

 • аборти й викидні;
 • важкі пологи;
 • незахищені статеві контакти;
 • лікувальні маніпуляції в порожнині матки;
 • хірургічні втручання.

Якщо імунітет жінки ослаблений, або не було дотримано правил гігієни, це створює умови для проникнення патогенних мікроорганізмів в ендометрій і розмноження їх там. Також причини хронічного ендометриту пов’язуються з гормональними змінами в організмі жінки після пологів. Особливо, якщо вони проходили з ускладненнями: не до кінця відкріпилася плацента, у порожнині матки накопичилися кров’яні згустки, було травмовані її стінку. Тому хронічний ендометрит матки – досить поширена хвороба після складних пологів.

  Як виявити патологію?

  Для початку, жінка приходить на прийом до гінеколога й описує скарги. Лікар проводить огляд на кріслі, бере мазки та призначає подальші обстеження. Стандартно, пацієнткам робиться УЗД органів малого таза, бажано трансвагінальним способом. Така діагностика хронічного ендометриту показує, наскільки матка збільшена, чи ущільнена її внутрішня вистилка (ендометрій). Також за допомогою ультразвуку видно патологічні розростання ендометрію, вузли та інші аномальні утворення, спровоковані запаленням.

  Найбільш інформативний метод, яким можна виявити хронічний ендометрит – діагностика за допомогою гістероскопії, візуальна. Порожнину матки оглядають за допомогою спеціального оптичного приладу, який вводиться через піхву. Гістероскопія дозволяє оцінити стан тканин ендометрію, побачити їхню неоднорідність, збільшену товщину, нерівний контур, наповненість капілярів кров’ю. Також обстеження показує наявність спайок і вузлів у матці.

  Від результатів гістероскопії багато в чому залежить, як лікар буде лікувати хронічний ендометрит. Адже під час діагностичної маніпуляції є можливість узяти зразки тканин запаленої слизової оболонки на біопсію. Гістологічне дослідження показує зміни в клітинах, допомагає уточнити діагноз.

  Максимально точно й інформативно діагностувати хронічний ендометрит, можна лише в першій фазі менструального циклу. Це означає, що потрібно прийти на обстеження не пізніше 10 дня з початку місячних. Як правило, цей період вважається найвдалішим для гінекологічного огляду.

  Лікування хронічного ендометриту

  У разі виявлення такої патології, як хронічний ендометрит, лікування має бути призначене професійно, бо запалення з тривалим перебігом піддається терапії не дуже охоче. Але шанс перемогти хворобу є. Для цього лікарі застосовують комплексний підхід, а пацієнтці потрібно запастися терпінням і сумлінно виконувати всі вказівки. Надалі – дотримуватися заходів профілактики, щоб не захворіти знову.

  Пацієнткам, у кого виявлено хронічний ендометрит, схема лікування підбирається індивідуально. Заходи складаються в залежності від того, наскільки запущений запальний процес, у якому стані перебувають тканини матки, чи розвинулися ускладнення. Чим раніше було виявлено патологію, тим менше часу триватиме терапія й нижче ризик рецидиву.

  Якщо скласти умовний загальний алгоритм того, як лікують хронічний ендометрит, то отримуємо наступний комплекс:

  1. Медикаментозна терапія. Пацієнтці призначають антибактеріальні та протизапальні препарати, які усувають інфекцію й допомагають зняти запалення тканин. Поряд із цим, прописують імуномодулятори щоб зміцнити імунітет і нормалізувати клітинні реакції на мікробних агентів. Також, щоб успішно вилікувати хронічний ендометрит, необхідно приймати препарати, котрі прискорюють відновлення тканин ендометрію.
  2. Гістероскопія. Виконується, якщо запалення спровокували залишки ембріону після аборту, фрагменти плаценти після пологів або інші сторонні предмети в порожнині матки. Також за допомогою цієї процедури можна усунути поширені ускладнення хвороби – спайкові зрощення в матці, міоматозні вузли та інше.
  3. Фізіотерапія – ефективна відповідь на питання, як вилікувати хронічний ендометрит повністю. УВЧ, електрофорез, ультразвукова й магнітна терапія, озонотерапія, допомагають зняти набряк слизової оболонки порожнини матки та нормалізувати в ній кровообіг. Під впливом фізіотерапевтичних процедур, клітини ендометрію відновлюються значно активніше.

  Для багатьох пацієнток, схема лікування хронічного ендометриту включає вливання лікарських препаратів прямо в порожнину матки, інстиляції. Маніпуляцію проводять за допомогою гістероскопу і спеціального інструменту. Процедура дозволяє досягти високого терапевтичного ефекту, прискорити відновлення тканин ендометрію.

  Чи можна повністю вилікувати хронічний ендометрит? Так, але це складний процес. Необхідно максимально довіритися лікарям й дотримуватися всіх їхніх рекомендацій та призначень. І не лише на час терапії, але й після неї – щоби не допустити рецидиву. Особливо це стосується обмежень, які існують на час відновлювального періоду: не займатися сексом, не купатися у відкритих водоймах, не ходити в лазню й сауну й т.і.

  Буває, що жінка звертається по допомогу коли в неї вже багаторічний, запущений хронічний ендометрит. Як лікувати хворобу в такому випадку? Тоді до перерахованих трьох підходів доводиться додавати хірургічний.

  Оперативне втручання потрібне, щоб усунути наслідки тривалого млявого запалення (синехії, фіброзні вузли та інші). Обсяги операції лікар визначає індивідуально. У деяких випадках, патологічні утворення можна прибрати за допомогою лапароскопії. Деяким пацієнткам потрібен лапаротомічний доступ.

  Бувають і крайні заходи – якщо нічого з того, чим лікують хронічний ендометрит, не допомагає, доводиться видаляти матку, тому що вона перетворюється на розсадник інфекції, небезпечний для всього організму.

  Не доводьте хворобу до критичної фази! Раннє звернення до лікаря дозволяє усунути запальний процес, зберігши матку і її функціональність. У цьому вам допоможуть фахівці клініки Біляка, які точно знають, як лікувати хронічний ендометрит!

  Індивідуальний підхід – запорука успіху

  Підбір методу терапії в нашій клініці грунтується на оцінці багатьох чинників:

  • ступінь занедбаності хвороби;
  • стан матки й сусідніх органів;
  • вік і репродуктивні плани пацієнтки;
  • загальний стан організму;
  • історія хвороби й попереднього лікування (якщо воно проводилося).

  Фахівці клініки Біляка запропонують сучасні схеми лікування хронічного ендометриту. Наші лікарі віддають перевагу щадним методикам, відпрацьованим європейськими колегами з розвинених країн.

  Головний пріоритет терапії хронічної інфекції матки в нашій клініці – зберегти пацієнтці репродуктивну функцію. Багато жінок звертаються до нас саме тому, що не можуть завагітніти, через тліюче запалення ендометрію. Ми готові запропонувати ефективне лікування хронічного ендометриту перед ЕКО, чи природним зачаттям. Більшість пацієнток з тих, хто пройшли наш курс, вже стали мамами!

  Лікарі клініки не лише позбавляють наявної патології, але й надають докладний список профілактичних рекомендацій, як уникнути рецидиву. Бо необхідно розуміти: хронічний ендометрит – діагноз не з легких, і хворобу вилікувати досить складно. Тому потрібно максимально зберегти досягнуті результати терапії. Нагадаємо: у тих, хто звернувся по допомогу на ранніх стадіях хвороби, шанси швидко й повністю вилікуватися, досить високі.

  Хочете докладніше дізнатися, як проходить лікування хронічного ендометриту? Відгуки наших пацієнток допоможуть зрозуміти, до чого готуватися й на що розраховувати. Але краще запишіться на прийом до гінеколога в клініці Біляка – кваліфікований лікар розробить індивідуальну схему лікування для вас!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів