Аденоміоз матки – патологія, при якій ендометрій, внутрішня, слизова оболонка органу, проростає в його м’язовий шар. По суті, це один із різновидів ендометріозу – патологічного розростання слизової оболонки матки (внутрішній). Коли тканини ендометрію починають виходити за межі звичайної своєї локалізації, заглиблюються в міометрій, розвивається аденоміоз тіла матки. Захворювання супроводжується збільшенням органу і його деформацією, тому нерідко призводить до безпліддя й іншим неприємних наслідків.

Як правило, патологія вражає жінок репродуктивного віку старше 35 років. Тому варто уважно стежити за здоров’ям і регулярно спостерігатися в гінеколога. Коли вдається на ранній стадії виявити аденоміоз матки, це дозволяє застосувати малотравматичний, ендоскопічний спосіб лікування захворювання. Без жодних розрізів на тілі: патологічно змінені тканини можна буде видалити ендоскопічним шляхом, з доступом через піхву.

Патогенез і класифікація захворювання

Маткова стінка складається з трьох шарів, і самим внутрішнім є ендометрій. Це та слизова оболонка, яка щомісяця оновлюється, відторгаючись наприкінці менструального циклу. Аденоміоз тіла матки, це коли в природному алгоритмі відбувається збій, ендометрій вростає в м’язовий шар органу, не виходячи при цьому за межі тіла матки.

Це і є механізм розвитку аденоміозу матки, лікування якого підбирається з урахуванням типу і стадії хвороби.

Лікарям клініки Біляка добре відомо, що таке аденоміоз матки. У розробці плану лікування, ми обов’язково враховуємо різновид патології. Взагалі їх три:

 • дифузна форма – внутрішня оболонка матки патологічно проростає в міометрій рівномірно по великій площі;
 • вогнищева – має місце вибіркове вростання епітеліальних клітин у м’язові в окремих місцях;
 • вузлова – клітини ендометрію проникають у міометрій у вигляді вузлів, тому такий тип аденоміозу легко переплутати з міомою.

Трапляються змішані форми захворювання. Це коли в однієї пацієнтки спостерігаються ознаки одразу двох (осередкова і вузлова), або всіх трьох форм аденоміозу одночасно.

Нерідко зустрічається аденоміоз шийки матки. Серйозна форма захворювання, котра призводить до вираженої деформації шийки та стає причиною безпліддя. У разі шийкового аденоміозу, лікарям важче зберегти жінці здатність завагітніти та виносити дитину.

У перебігу хвороби виділяють 4 стадії. На 1-й, вогнище локалізується в підслизовому шарі матки, поступово проростаючи в нього все глибше. На 4-й – виходить за межі матки та вражає сусідні органи, тобто аденоміоз трансформується в ендометріоз.

Причини патології

Один із головних чинників ризику, що провокує аденоміоз матки – це різні травми маточного ендометрію. Вони стаються під час абортів, при складних пологах, кесаревих розтинах, хірургічних операціях і лікувальних маніпуляціях. Також патологія може розвинутися в жінок, які відносяться до групи ризику:

 • страждають на хронічні запальні захворювання репродуктивних органів;
 • мають порушення гормонального фону;
 • носять внутрішньоматкову спіраль;
 • мають спадкову схильність до аденоміозу;
 • страждають на ожиріння;
 • часто піднімають важкі речі;
 • не ведуть регулярного статевого життя.

Ознаки аденоміозу матки

На початкових стадіях, хвороба може не проявлятися і виявляється випадково, під час планового огляду. Ось чому важливо регулярно перевірятися в гінеколога – це дозволяє виявити проблему в тій фазі, коли її легко виправити. Варто негайно звернутися до лікаря, якщо виникають характерні ознаки аденоміозу тіла матки:

 • тривалість менструацій збільшується до 7 днів і більше;
 • регули проходять нетипово болісно, з рясним виділенням крові й згустків;
 • з’являються кровотечі між місячними циклами;
 • під час статевого акту відчувається дискомфорт (диспареунія);
 • часті болі в області малого таза.

По мірі того, як прогресує аденоміоз матки, симптоми наростають, а лікування ускладнюється. Поки зміни в тканинах матки ще незначні, вони не доставляють сильного дискомфорту, і прибрати їх простіше. Тому варто пройти обстеження в гінеколога при найменшій підозрі на патологію в матці.

  Діагностика та лікування патології

  Коли діагностується аденоміоз тіла матки, лікування буде залежати від результатів обстеження. Виявити патологію можна за допомогою УЗД – метод показує, що матка збільшена й має нехарактерну форму. Також вірними ознаками даного захворювання є різниця в товщині стінок органу й помітні вогнища аденоміозу в матці.За допомогою ультразвуку впевнено діагностується вузлова і вогнищева форма хвороби. А ось дифузну, краще видно на гістероскопії.

  Діагностична гістероскопія є одним із найбільш інформативних і точних методів. З її допомогою можна встановити факт аденоміозу шийки матки чи її тіла, тип процесу, і скласти приблизний план лікування жінки. Процедура дозволяє оцінити стан ендометрію, верифікувати його проростання в м’язовий шар, а також відразу взяти зразки тканин для лабораторного дослідження. Важливий момент, тому що інколи лікар не може бути впевненим, коли бачить нібито аденоміоз матки, що це саме той процес: під його маскою можуть ховатися інші доброякісні та злоякісні пухлини.

  Лікування аденоміозу матки призначається з оглядом на його форму та стадію. На ранніх етапах існує можливість обійтися без операції. Легкі форми хвороби можна вилікувати методом гістероскопії. Через піхву вводиться спеціальний інструмент, і потім, під відеоспостереженням, здійснюється електрокоагуляція аденоміозних вогнищ. Застосування такого підходу дозволяє вилікувати вогнищевий аденоміоз матки 1–2 стадії.

  При більш серйозних формах хвороби, рекомендують лапароскопію. Тоді доступ до матки здійснюється через невеликі проколи черевної стінки, всі маніпуляції проводяться також під відеоконтролем.

  Якщо немає серйозних деформацій матки, робиться органозбережна операція. Таким способом можна усунути вузловий аденоміоз матки й не видаляти сам орган. Але при запущеній формі хвороби, лікарю доводиться вдаватися до крайнього заходу – гістеректомії (видалення матки).

  У клініці Біляка з максимальною точністю діагностують аденоміоз матки, його лікування проводиться сучасними методами за індивідуальним алгоритмом. У тих випадках, коли це можливо, лікарі прибирають вогнища ураження шляхом гістероскопії. Запишіться на прийом, щоб дізнатися, чи підійде цей метод лікування у вашому випадку!

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів