Аденоміоз матки – патологія, при якій ендометрій – внутрішня, слизова оболонка – проростає в м’язовий шар органу. По суті, це є внутрішній ендометріоз. Коли епітеліальні тканини починають виходити за межі звичайної своєї локалізації, заглиблюються в міометрій, розвивається аденоміоз тіла матки. Захворювання супроводжується збільшенням органу і його деформацією, тому нерідко призводить до безпліддя й інших неприємних наслідків.

Зазвичай, патологія вражає жінок репродуктивного віку, старших за 35 років. Тому треба уважно стежити за здоров’ям і регулярно обстежуватися в гінеколога. Коли вдається на ранній стадії виявити аденоміоз матки, це дозволяє застосувати малотравматичну техніку лікування захворювання. Без жодних розрізів на тілі: патологічно змінені тканини можна буде видалити ендоскопічним шляхом, з доступом через піхву.

Патогенез і класифікація захворювання

Маткова стінка складається з трьох шарів, і самим внутрішнім є ендометрій. Це та слизова оболонка, яка щомісяця оновлюється, відторгаючись під час менструальної кровотечі. Аденоміоз тіла матки, це коли в природному алгоритмі відбувається збій, ендометрій вростає в м’язовий шар органу, не виходячи при цьому за межі тіла матки.

Таким є механізм розвитку аденоміозу, лікування якого підбирається з урахуванням типу і стадії хвороби.

У розробленні плану лікування, лікарі Клініки Біляка обов’язково враховують різновид патології. Загалом, їх три:

 • дифузна форма – епітелій внутрішньої оболонки патологічно проростає в міометрій рівномірно по великій площі;
 • вогнищева – відбувається вибіркове вростання епітеліальних клітин у м’язові в окремих місцях;
 • вузлова – клітини ендометрію проникають у міометрій у вигляді вузлів, тому такий тип аденоміозу легко переплутати з міомою.

Трапляються змішані форми захворювання. Це коли в однієї пацієнтки спостерігаються ознаки одразу двох (осередкова і вузлова), або всіх трьох форм аденоміозу одночасно.

Нерідко зустрічається аденоміоз шийки матки. Серйозна форма захворювання, котра призводить до вираженої деформації шийки та стає причиною безпліддя. У разі шийкового аденоміозу, лікарям важче зберегти жінці здатність завагітніти та виносити дитину.

У перебігу хвороби виділяють 4 стадії. На 1-й, вогнище локалізується в підслизовому шарі, поступово проростаючи в нього все глибше. На 4-й – виходить за межі матки та вражає сусідні органи, тобто аденоміоз трансформується в ендометріоз.

Причини патології

Один із головних чинників ризику, що провокує аденоміоз матки – це різні травми маточного ендометрію. Вони стаються під час абортів, під час складних пологів, кесаревих розтинів, хірургічних операцій і лікувальних маніпуляцій. Також патологія може розвинутися в жінок, які належать до групи ризику:

 • страждають на хронічні запальні захворювання репродуктивних органів;
 • мають порушення гормонального фону;
 • носять внутрішньоматкову спіраль;
 • мають спадкову схильність до аденоміозу;
 • страждають на ожиріння;
 • часто піднімають важкі речі;
 • не ведуть регулярного статевого життя.

Ознаки аденоміозу матки

На початкових стадіях хвороба може не проявлятися і виявляється випадково, під час планового огляду. Ось чому важливо регулярно перевірятися в гінеколога: це дозволяє виявити проблему в тій фазі, коли її легко усунути. Варто негайно звернутися до лікаря, якщо виникають характерні ознаки аденоміозу тіла матки:

 • тривалість менструацій збільшується до 7 днів і більше;
 • менструація проходить нетипово болісно, з рясним виділенням крові і згустків;
 • виникають кровотечі між місячними циклами;
 • під час статевого акту відчувається дискомфорт (диспареунія);
 • часті болі в області малого таза.

По мірі того, як прогресує аденоміоз матки, симптоми наростають, а лікування ускладнюється. Поки зміни в тканинах ще незначні, вони не спричиняють значного дискомфорту, і лікувати їх простіше. Тому варто пройти обстеження в гінеколога при найменшій підозрі на негаразди з боку репродуктивної системи.

Діагностика та лікування патології

Коли діагностується аденоміоз тіла матки, лікування буде залежати від результатів обстеження. Виявити патологію можна за допомогою УЗД – метод показує, що матка збільшена й має не властиву їй форму. Також вірними ознаками цього захворювання є різниця в товщині стінок органу й помітні вогнища аденоміозу в міометрії. За допомогою ультразвуку впевнено діагностується вузлова і вогнищева форма хвороби. А ось дифузну, краще видно на гістероскопії.

Діагностична гістероскопія є одним із найбільш інформативних і точних методів. З її допомогою можна встановити факт аденоміозу шийки матки чи її тіла, тип процесу, і скласти план лікування жінки. Процедура дає змогу оцінити стан ендометрію, верифікувати його проростання в м’язовий шар, а також одразу взяти зразки тканин для лабораторного дослідження. Це важливий момент, тому що інколи лікар не може бути впевненим, чи бачить він саме аденоміоз матки: під його маскою можуть ховатися доброякісні та злоякісні пухлини.

Лікування аденоміозу матки призначається з огляду на його форму та стадію. На ранніх етапах існує можливість обійтися без операції. Легкі форми хвороби можна вилікувати методом гістероскопії. Через піхву до порожнини матки вводиться спеціальний інструмент, і потім, під відеоспостереженням, здійснюється електрокоагуляція аденоміозних вогнищ. Застосування такого підходу дозволяє вилікувати вогнищевий аденоміоз матки 1–2 стадії.

У разі більш поширених та серйозних форм хвороби рекомендують лапароскопію. Тоді доступ до уражених ділянок здійснюється через невеликі проколи черевної стінки, усі маніпуляції проводяться також під відеоконтролем.

Якщо немає грубих патологічних змін, робиться органозбережна операція. Таким способом можна усунути вузловий аденоміоз матки й не видаляти сам орган. Але при запущеній формі хвороби, лікарю доводиться вдаватися до крайнього заходу – гістеректомії (видалення матки).

Особливості лікування в клініці

У Клініці Біляка з максимальною точністю діагностують аденоміоз тіла матки, лікування проводиться сучасними методами за індивідуальним алгоритмом. У тих випадках, коли це можливо, лікарі усувають вогнища ураження шляхом гістероскопії.

Клініка Біляка

Запишіться на прийом чи зв’яжіться з Клінікою зручним способом, щоби дізнатися, який метод лікування аденоміозу буде актуальним у вашому випадку!

Список використаної літератури

 1. Bourdon, Mathilde et al. “Adenomyosis: An update regarding its diagnosis and clinical features.” Journal of gynecology obstetrics and human reproduction, vol. 50,10 102228. 11 Sep. 2021, doi:10.1016/j.jogoh.2021.102228.
 2. Tellum, T et al. “A systematic review of outcome reporting and outcome measures in studies investigating uterine-sparing treatment for adenomyosis.” Human reproduction open vol. 2021,3 hoab030. 7 Aug. 2021, doi:10.1093/hropen/hoab030.
 3. Gordts, Stephan et al. “Symptoms and classification of uterine adenomyosis, including the place of hysteroscopy in diagnosis.” Fertility and sterility vol. 109,3 (2018): 380-388.e1. doi:10.1016/j.fertnstert.2018.01.006 
 4. Yasuda, Manato et al. “Recurrent Cerebral Infarcts Associated with Uterine Adenomyosis: Successful Prevention by Surgical Removal.” Internal medicine (Tokyo, Japan), 10.2169/internalmedicine.7320-21. 4 Sep. 2021, doi:10.2169/internalmedicine.7320-21.
 5. Yu, Jin et al. “Hysteroscopic treatment of symptomatic adenomyoma.” Journal of the Turkish German Gynecological Association vol. 21,2 (2020): 140-142. doi:10.4274/jtgga.galenos.2019.2019.0062
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів