Гідросальпінкс – патологічний стан, при якому в порожнині маткової (фаллопієвої) труби накопичується рідина. Процес може бути одно і двостороннім, гострим і хронічним. Причини його різноманітні. Ця хвороба завжди призводить до важких наслідків: ризик розриву маткової труби, безпліддя, хронічна інтоксикація тощо.

Лікування гідросальпінкса в Клініці Біляка проводиться малотравматичним лапароскопічним методом: патологія усувається без розрізів, через три проколи в черевній стінці. Найчастіше, вдається провести лікування так, щоб усунути симптоми та причини патології, і зберегти жінці здатність до зачаття та успішної вагітності.

Гідросальпінкс

Гідросальпінкс

Опис патології

Маткові труби призначені природою для того, щоби запліднена яйцеклітина з яєчника могла потрапити до порожнини матки. Щоб це відбулося, внутрішня поверхня труб вистелена клітинами з війками, які своїми рухами спрямовують яйцеклітину в потрібному напрямку. Також, у просвіт труби постійно виділяється стерильна рідина, котра потім виходить у черевну порожнини та всмоктується очеревиною.

На жаль, з різних причин, у жінок нерідко виникають стани, унаслідок яких відтік рідини припиняється, вона накопичується в просвіті й виникає гідросальпінкс.

Причини

Головний чинник, що призводить до захворювання – спайки всередині маткової труби або в малій мисці, біля її кінця, відкритого в черевну порожнину (яєчниковий або фімбріальний отвір).

Спричиняють такий стан наступні причини:

 1. Гострі та хронічні захворювання яєчників і придатків: аднексит, сальпінгіт, сальпінгоофорит. Своєю чергою, запалення в цих органах виникає під впливом інфекцій, що передаються статевим шляхом (хламідії, трихомонади, гонококи та інші).
 2. Оперативні втручання на органах малого таза. Коли вони проводилися із відкритим, лапаротомічним доступом.
 3. Ранній початок статевого життя, часта зміна партнерів, нехтування презервативами.
 4. Застосування внутрішньоматкової спіралі, перевищення термінів її носіння.
 5. Аборти, переривання вагітності.
 6. Патологічні процеси в матці – аденоміоз, ендометрит.

Симптоми

У більшості жінок ознаки гідросальпінкса не виражені. Симптоми неспецифічні, свідчать про негаразди з боку репродуктивної системи:

 • неприємні відчуття внизу живота з одного або обох (при двобічному гідросальпінксі) боків;
 • періодичне підвищення температури до невисоких цифр;
 • біль у попереку, у животі, не пов’язаний із місячними;
 • болючі менструації, поява кровомазань між місячними;
 • білі виділення з піхви слизового або гнійного характеру з неприємним запахом;
 • діспареунія, біль під час статевого акту.

Головний симптом гідросальпінкса – безпліддя. Багато в кого з жінок патологія взагалі не має симптомів, і виявляється тоді, коли вони звертаються до лікаря з приводу безпліддя. Вагітність не настає через те, що яйцеклітина не здатна вступити в контакт зі сперматозоїдами: цьому заважає перекрита скупченням рідини труба.

Коли виникає однобічний гідросальпінкс, зачаття, у принципі, можливе. Однак зберігається високий ризик переривання вагітності, викидня, навіть при ЕКЗ (екстракорпоральному заплідненні). Двосторонній гідросальпінкс, шансів завагітніти й успішно виносити дитину, практично не лишає.

Діагностика

Для досвідченого гінеколога не важко запідозрити правобічний або лівобічний гідросальпінкс, ознаки якого виявляються під час пальпації малого таза. Скупчення рідини прощупується у вигляді пухлини, ущільнення в області маткової труби. Однак, так само проявляються й інші пухлинні утворення в малому тазі. Тому пацієнткам призначаються інструментальні обстеження:

 • УЗД органів малого таза, обов’язково з дослідженням спеціальним датчиком через піхву;
 • МРТ показує, що рідина зібралася саме в матковій трубі;
 • рентгенологічна метросальпінгографія – у порожнину матки вводиться контраст і по знімку оцінюються характеристики патологічного процесу.

Для діагностики гідросальпінкса в Клініці Біляка застосовується УЗД: апарат експертного класу надає повну інформацію про стан жіночої репродуктивної системи, допомагає розпізнати причини патології.

Часом, у разі сумнівних симптомів або поширеному спайковому процесі в малій мисці, проводиться діагностична лапароскопія. Через прокол у черевній стінці вводиться мініатюрний відеосенсор із джерелом світла, і лікар оглядає ті відділи, що його цікавлять.

Лікування

Якщо виявлений невеликий гідросальпінкс, лікування може проводитися консервативною терапією: антибіотики, протизапальні засоби, ендовагінальний масаж. Однак, якщо симптоми процесу виникли на тлі спайкової хвороби, скупчення рідини має великі розміри або кілька камер (фолікулярний варіант), ефективність такого лікування низька.

Значно кращі результати демонструє хірургічний підхід. Ще наприкінці XX століття, єдиний спосіб лікування великого гідросальпінкса полягав у видаленні ураженої труби частково або повністю. Операція називається тубектомія й зараз застосовується, як захід крайньої необхідності.

Особливості лікування в клініці

Хірурги Клініки Біляка розробляють план операції з лікування гідросальпінкса для кожної пацієнтки індивідуально. Мета – використати всі можливості зберегти цілісність репродуктивної системи.

Операція проводиться лапароскопічно. Під час втручання проводиться адгезіолізіс – усунення спайок, причин гідросальпінкса. Після роз’єднання злук (спайок), проводиться хромогідротубація. Процедура дозволяє визначити, чи відновилася прохідність. Для цього в порожнину матки через шийку заводиться спеціальна канюля, через яку в отвір труби вприскують стерильний ізотонічний розчин, підфарбований метиленовим синім. Одночасно, через лапароскоп спостерігають за протилежним кінцем труби, котрий відкривається у черевну порожнину. Коли прохідність відновлено, синя стерильна рідина витікає з фімбріального кінця труби, і лікар це бачить.

Питання про тубектомію (видалення маткових труб) розглядається у якості крайнього варіанту.

Лапароскопія мінімізує пошкодження, заподіяні жіночому організму. Пацієнткам дозволяється вставати вже в день операції, а період реабілітації скорочується до 2 днів. У ціну операції включено все, що потрібно жінці: від одноразових інструментів, до харчування на час перебування в Клініці Біляка.

При підозрі на гідросальпінкс, або коли діагноз уже встановлено, зв’яжіться з нами зручним способом. Наш фахівець відповість на всі питання, що стосуються діагностики та оптимального методу лікування гідросальпінкса конкретно щодо Вашого випадку.

Клініка Біляка

Список використаної літератури

 1. Cockersole, F J. “Hydrosalpinx.”Proceedings of the Royal Society of Medicine vol. 48,12 (1955): 1091.
 2. Bontis J & Theodorodis T. Laparoscopic management of hydrosalpinx// Ann. N. Y. Acad Sci – 2006 – 1092: P.199-210.
 3. Coughlan C, Li TC. Surgical management of tubal disease and infertility// Obstetrics, gynaecology and reproductive medicine 2008-Vol. 19, N 4.-P.98-105.

Harb, HodaMaaly et al. “Hydrosalpinx and pregnancy loss: a systematic review and meta-analysis.” Reproductive biomedicine online vol. 38,3 (2019): 427-441. doi:10.1016/j.rbmo.2018.12.020.

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів