Зміст сторінки:

Процедура УЗД легень за багатьма важливими параметрами переважає традиційні рентгенологічні методи та МРТ. Насамперед – за безпекою та доступністю. Водночас не поступається цінністю діагностичної інформації, завдяки чому все ширше застосовується в клініках.

Особливості обстеження

Принцип УЗД-діагностики полягає в тому, що датчик генерує ультразвукові хвилі, а ті відбиваються від тканин та уловлюються рецепторами на тому ж датчику. За характером відбитих хвиль, комп’ютер відтворює будову обстежуваних тканин. А лікар діагност отримує інформацію про стан досліджуваних об’єктів. Це можуть бути м’які тканини, органи черевної порожнини, серце, лімфовузли.

До ультразвукового обстеження легенів тривалий час ставилися обережно. Тому що легені насичені повітрям, тому ультразвукові хвилі не відбиваються, а йдуть углиб, приносячи мало інформації.

Малюнок 1 Нормальна легеня

Малюнок 1 Нормальна легеня

Ситуація змінилася, коли люди усвідомили нешкідливість ультразвуку у порівнянні з рентгензнімками або КТ, його доступність на тлі вартісної МРТ.

Показання до дослідження

Сучасна апаратура для УЗД обладнується спеціальними датчиками і програмами для обстеження грудної клітини та легень. Завдяки цьому, ультразвук можна застосовувати в діагностиці різних хвороб і патологічних станів:

 • запалення легеневої тканини, навіть невеликі ділянки, які розташовані поверхнево, ближче до плеври, малопомітні на флюорографії або рентгенограмі;
 • набряк легень;
 • ексудативний плеврит – запалення плеври зі скупченням рідини в плевральній порожнині;
Малюнок 2. Плеврит на УЗД

Малюнок 2. Плеврит на УЗД

 • гнійний процес плеври (емпієма);
 • пухлини плевральних листків і легеневої тканини;
 • туберкульозний процес;
 • тромбоемболію легеневої артерії – небезпечний стан, котрий потребує невідкладної допомоги;
 • пневмоторакс – потрапляння до плевральної порожнини повітря спадання легені;
 • хронічні обструктивні захворювання (астма, ХОЗЛ).

Особливої важливості набуло УЗ обстеження легень на пневмонію вірусного походження. Таким пацієнтам потрібно часто обстежувати легеневу тканину на предмет запалення, як воно реагує на лікування, прогресує або відступає.

Рентгенологічні методи дають променеве навантаження. УЗД ж, не шкодить. Дуже добре підходить для скринінгового дослідження і вибору тактики ведення пацієнта. Але, звичайно, УЗД метод не замінює рентген дослідження легких і комп’ютерну томографію, бо має свої недоліки. Для точного вибору методу діагностики треба обов’язково проконсультуватися з терапевтом або сімейним лікарем.

Коли призначають ультразвукове обстеження легень

Процедура може призначатися за різних станів. Насамперед – коли скарги на легеневу патологію виникають у вагітних жінок, тому що рентгенівське опромінення здатне непоправно нашкодити плоду.

Медичне обстеження легенів ультразвуком може призначатися в таких випадках:

 • підозра на COVID-19, період одужання й реабілітації після цієї небезпечної хвороби;
 • біль у грудній клітці;
 • кашель сухий, або з відходженням мокротиння;
 • задишка при фізичних навантаженнях та в спокої;
 • кровохаркання;
 • відчуття нестачі повітря, задуха;
 • травми, забої грудної клітини;
 • підозра на пухлинні процеси.

Головна перевага УЗД – безпека й доступність. Процедура не потребує спеціальної підготовки, апаратура компактна (в порівнянні із МРТ). Й обстеження можна провести пацієнту в будь-якому положенні тіла.

Як проводиться УЗД легенів?

Як ми писали вище, здорова легенева тканина занадто добре проводить ультразвук, просто пропускає його крізь себе. Проте, будь-які інші утворення починають відбивати УЗ хвилі, які й реєструються датчиком. Також змінюється ехогенність при дифузних ураженнях легень (крупозні пневмонії, набряк).

Під час ультразвукового обстеження легень добре видно плевру: два щільних листки з вузьким простором між ними. Якщо структура їх відрізняється від нормальної або щілина занадто широка, це буде видно на екрані УЗД апарату.

Малюнок 3. Ознаки набряку (B-лінії)

Малюнок 3. Ознаки набряку (B-лінії)

Так само, на тлі здорової легеневої тканини добре візуалізуються ділянки запалення при пневмоніях, видно набряк унаслідок серцевих, застійних явищ.

Власне, процедура, проходить наступним чином:

 • пацієнт вмощується або лягає на канапку;
 • лікар вибирає відповідний датчик (одні добре показують плевру, інші – більш глибокі ділянки);
 • далі лікар слідує протоколу обстеження легень: датчики встановлюються в різні місця грудної клітини, при необхідності – вмикається режим доплерографії, котрий показує кровотік у ділянці, котра досліджується.

Зазвичай, обстеження триває до 20 хвилин. Після закінчення процедури, лікар УЗД діагностики клініки складає висновок.

Де пройти?

У невідкладних випадках (важка травма, гострі серцеві проблеми), УЗД, як і комплексне обстеження легень, потрібно проводити в найближчій лікарні.

Планово, за наявності скарг та дискомфорту в грудній клітці, запрошуємо до клініки Біляка. УЗД-апарат експертного класу й повний набір необхідних датчиків, дозволяють нам проводити інформативне ультразвукове обстеження легенів в Ужгороді всім охочим.

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів