Нирки з наднирниками

Нирки з наднирниками

Феохромоцитома – це доброякісна пухлина надниркових залоз, яка вражає їх мозковий шар та порушує процес вироблення гормонів. У нормі наднирники виробляють певну кількість катехоламінів – це активні речовини, необхідні для міжклітинних взаємодій. До них відносяться адреналін, норадреналін та дофамін. Але через пухлину їх виробляється забагато, і гормональний фон порушується. Потрапляючи у кров, ці речовини провокують спазми судин та призводять до серйозних порушень у роботі серцево-судинної системи.

Видалити пухлину щадним методом можна у нашій клініці Біляка. Ми спеціалізуємося на лапароскопічних операціях. Наші хірурги видаляють пухлини наднирників та інших органів з ювелірною акуратністю. При цьому в пацієнта не залишається шрамів, а після операції він швидко відновлюється.

Чому формується пухлина?

Причини, через які розвивається феохромоцитома наднирника, до кінця не встановлені. Відомо, що це захворювання може бути спадковим. Також ризики формування пухлини високі в людей, що страждають різними патологіями ендокринної та нервової системи.

Новоутворення формується з хромафінних клітин, відповідальних за вироблення катехоламінів. В результаті запускається дуже активний процес виділення цих речовин. Це викликає артеріальну гіпертензію та інші неприємні симптоми.

Як виявляється захворювання

При діагнозі феохромоцитома симптоми пов’язані з порушенням артеріального тиску. При цьому в людини:

 • посилюється потовиділення;
 • частішає серцебиття;
 • болить голова;
 • блідне шкіра;
 • з’являється озноб;
 • тисне й болить у грудях;
 • сушить у роті;
 • відчувається нудота, яка нерідко закінчується блювотою;
 • проявляються диспепсичні розлади – пронос, метеоризм, запори.

За проявам ця симптоматика може бути пароксизмальною або постійною. У першому випадку тиск підвищується раптово, й ці напади нагадують гіпертонічний криз. Триває він від кількох хвилин до кількох годин та закінчується різким зниженням тиску. У другому випадку тиск підвищений постійно, і патологію легко сплутати з гіпертонічною хворобою. В результаті людина може роками лікуватися неправильно. Також в деяких пацієнтів зустрічається змішана форма артеріальної гіпертензії – на тлі постійно підвищеного тиску трапляються кризи.

Хвороба протікає в 3 стадії:

 1. Початкова – напади трапляються зрідка, тиск підвищується максимум до 200 мм рт. ст.
 2. Компенсована – кризи частішають і трапляються приблизно раз на тиждень, при цьому тиск може бути підвищеним у період між нападами, а під час самого нападу сягає до 250 мм рт. ст.
 3. Декомпенсована – кризи трапляються щодня, тиск може підвищуватися до 300 мм рт. ст., при цьому гіпертензія зберігається між нападами.

Не чекайте, поки захворювання перейде в важку стадію – зверніться за допомогою при перших симптомах. Доктора нашої клініки вивчать ваш анамнез та проведуть акуратне видалення пухлини. Це допоможе повернути нормальну функціональність наднирників і налагодити гормональний фон.

  Чим небезпечна патологія

  Феохромоцитома наднирників викликає сильну артеріальну гіпертензію, яка може призвести до важких наслідків. У момент кризи порушується робота серця й мозкового кровообігу. В результаті у людини можуть статися крововиливи в сітківку ока або в мозок. Також сильні кризи можуть закінчитися інфарктом, набряком мозку та легень, нирковою недостатністю, аневризмою аорти. Людина може померти під час нападу.

  При постійній артеріальній гіпертензії відбуваються структурні зміни у тканинах очного дно, міокарда, нирок. Через порушення обмінних процесів у людини може розвинутися цукровий діабет. Також поширеними ускладненнями цього захворювання є неврофіброматоз, жовчнокам’яна хвороба, парестезія, синдром Рейно, ішемія. Найтяжчим наслідком цієї патології є катехоламіновий шок, при якому розвиваються хаотичні перепади тиску, що не піддаються корекції.

  Ще одна небезпека полягає в тому, що доброякісний процес може переродитися в рак. Це відбувається нечасто – лише у 10% випадків. Але ризик все одно є. Тому краще вчасно виявити новоутворення та видалити його. Якщо ви зацікавлені зробити це з мінімальним стресом для організму – зверніться  до клініки Біляка.

  Діагностика

  Ультразвукове дослідження в Клініці Біляка

  Ультразвукове дослідження в Клініці Біляка

  При підозрі на феохромоцитому діагностика проводиться за допомогою лабораторних та інструментальних досліджень. На першому етапі обстеження в пацієнта беруть аналізи крові та сечі, щоб визначити рівень катехоламінів. Лабораторна діагностика включає визначення:

  • хромограніну А;
  • метанефринів;
  • глюкози;
  • кальцію.

  Паралельно з цим проводять провокативні фармакологічні проби. Пацієнту або стимулюють, або блокують вироблення катехоламінів за допомогою певних препаратів – а потім вимірюють тиск.

  Щоб виявити пухлину та оцінити її розміри, наднирники сканують за допомогою УЗД, КТ або МРТ, виконують сцинтіграфію. Додатково можуть знадобитися інструментальні дослідження серця, ниркових та надниркових артерій. За результатами комплексної діагностики лікар обирає схему лікування.

  Як лікувати захворювання

  При діагнозі феохромоцитома лікування полягає в хірургічному видаленні новоутворення. Основна складність полягає в тому, що будь-який дотик до пухлини здатний викликати різкий викид адреналіну і норадреналіну. Тому пацієнта потрібно ретельно підготувати до операції. Підготовка може займати до 2 тижнів, протягом яких потрібно приймати призначені лікарями ліки. Препарати та їх дозування підбираються індивідуально. Зрештою, для стабілізації стану пацієнта доктора зазвичай призначають:

  • a-адреноблокатори;
  • b-адреноблокатори;
  • препарати для стабілізації артеріального тиску.

  При цьому важливо дотримуватися постільного режиму та тримати узголів’я ліжка піднесеним. За 3-4 дні до операції важливо перейти на спрощену дієту, а в день проведення повністю відмовитися від води та пиття.

  Кращим методом для видалення пухлини є лапароскопія. Хірург визначає обсяги втручання за результатами діагностики – все залежить від того, де локалізована пухлина, які у неї розміри, наскільки зачеплені важливі судини та сусідні тканини. У деяких випадках доводиться видаляти весь наднирник.

  Лапароскопію проводять під загальним наркозом. Уражені тканини залози видаляються разом з пухлиною. При цьому в ході операції дуже важливо весь час контролювати артеріальний тиск та коригувати його у разі перепадів.

  Переваги лапароскопічного видалення феохромоцитоми

  У сучасній хірургії лапароскопія все впевненіше витісняє класичну порожнинну методику. У порівнянні з класичною методикою вона:

  • Малотравматична – замість великого розрізу робляться невеличкі проколи. Це дозволяє зберегти цілісність тканин та звести крововтрату до мінімуму.
  • Безпечна – операція проходить під відеоспостереженням за допомогою вбудованої камери з багаторазовим збільшенням. Це виключає ризик помилки.
  • Комфортна для пацієнта – в ході лапароскопії не зачіпаютьс сусідні органи. Завдяки цьому стрес для організму значно знижується.
  • Естетичність – після операції не залишається грубих рубців, місця проколів швидко загоюються.

  Все це дозволяє зменшити термін реабілітації у 2-3 рази. Пацієнта виписують зі стаціонару через 3 дня, а повне відновлення займає не більше місяця.

  Чому важливо вчасно звернутися по допомогу

  Головний ризик, який несе феохромоцитома – пухлина наднирників складно діагностується. Її симптоми дуже схожі на гіпертонічну хворобу. Тому багато людей роками не підозрюють про свій справжній діагноз та лікуються неправильно. В результаті новоутворення сильно розростається й зачіпає не тільки наднирники, а й прилеглі органи. Через це лікування ускладнюється, а обсяги хірургічного втручання збільшуються.

  Якщо діагностувати пухлину, поки вона невелика й чітко окреслена, то її набагато легше видалити. Це значно полегшує роботу хірурга та скорочує реабілітаційний період пацієнтові. Ефективність хірургічного лікування феохромоцитоми на ранніх стадіях становить 95%. При цьому симптоми захворювання повністю зникають.

  Особливості лікування у клініці

  Індивідуальні палати Клініки Біляка

  Індивідуальні палати Клініки Біляка

  Клініка Біляка займається лікуванням доброякісних та злоякісних пухлин багатьох важливих органів. Наші хірурги завжди віддають перевагу щадним операціям. Щоб прискорити одужання, ми проводимо фізіотерапію з застосуванням озону та фітопрепаратів. Також реабілітацію стимулює збалансоване харчування на основі екологічно чистих продуктів.

  Лікування феохромоцитоми вимагає госпіталізації. Щоб пацієнтам було комфортно, ми розміщуємо їх у палатах готельного типу з сучасними меблями, телевізором та усім необхідним. Для контролю за їх станом в клініці організовано цілодобовий медсестринський пост та реанімацію.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів