Анатомічна будова хребта людини

Анатомічна будова хребта людини

Зміст сторінки:

Епітеліальний куприковий хід – це патологія, при якій у районі крижів і куприка формується вузький епітеліальний канал. Він розташовується в підшкірній клітковині міжсідничної складки, трохи вище анального отвору, і йде зверху, від крижів до куприка.

Епітеліальний куприковий хід є одним із прикладів атавізму – утворень, які дістаються людині від її еволюційних предків і з’являються через розлади ембріонального розвитку. Подібний недолік мають приблизно 5 % жителів України.

Позбавити від такої аномалії швидко й ефективно допоможуть фахівці клініки Біляка, м. Ужгород.

Причини

В області куприка в деяких людей знаходять виражені западини, отвори. З цих утворень може рости пучок волосся, який при певній фантазії можна сприйняти за хвіст.

Для цього стану придумано багато назв у медиків і в народі:

 • кіста куприка;
 • пілонідальний куприковий синус;
 • секвестральний дермоїд;
 • задній пупок;
 • волосяне гніздо та інші назви.

Поява вказаних ознак пов’язується з тим, що ембріон людини має довгий (щодо власного тіла) хвіст, який із часом розсмоктується. Але не завжди – повністю. Іноді в крижовій кістці залишається тонкий канал, порожнина котрого вкрита епітеліальними клітинами. Тому і застосовується такий термін, як кіста.

Коли в процесі внутрішньоутробного розвитку формується кіста на куприку, причини цього можуть бути пов’язані з несприятливими факторами, на які наражається вагітна жінка: травми, переохолодження чи інфекційні захворювання (наприклад грип).

Трапляється, що ця порожнина сполучається з зовнішнім середовищем через один або кілька свищевих отворів. Вони розташовуються в області куприка й відкриваються трохи вище анального отвору.

Іноді епітеліальний куприковий хід взагалі являє собою тонку щілину в міжсідничній області, тобто канал може бути відкритим назовні.

Клінічний перебіг і прояви

Розташування епітеліального куприкового ходу (кісти куприка)

Розташування епітеліального куприкового ходу (кісти куприка)

Таке явище може протягом тривалого часу жодним чином не турбувати людину. Якщо канал закритий (куприкова кіста), він і його вміст взагалі непомітні й такий спокійний перебіг може тривати все життя. Свищеві (норицеві) отвори й поглиблення також самі по собі не завдають шкоди.

Однак, при певних обставинах, спокійний період переривається. Тоді мова йде про ускладнений перебіг куприкового епітеліального ходу. Особливості процесу відбиваються в класифікації форм цієї хвороби:

 1. Гостра. Йдеться про пілонідальний абсцес. До його появи найчастіше призводять травми. Навіть зустрічається такий термін, як «джипова хвороба» – у військових під час тривалих переїздів від тряски виникають такі абсцеси.
 2. Хронічна. У цьому випадку спочатку є первинні норицеві ходи, які можуть доповнюватися вторинними (з’являються внаслідок епізодів загострень інфекції).
 3. Рецидивна. Про такий варіант перебігу йдеться, якщо було проведено операцію, але прояви куприкового епітеліального ходу поновилися.

До лікаря найчастіше звертаються саме під час загострень, оскільки тоді симптоми набувають вираженого характеру й ігнорувати їх стає неможливо.


Біль у попереку при утворенні кісти у куприку

Біль у попереку при утворенні кісти у куприку

В області куприка й сідниць починають турбувати:

 • біль;
 • поява болючої припухлості в тому ж регіоні;
 • набряк;
 • почервоніння (гіперемія);
 • відчуття, ніби між сідницями щось заважає при рухах;
 • болючість у куприку, котра посилюється в сидячому положенні;
 • підвищення загальної температури тіла до високих цифр;
 • виділення гною через свищеві ходи.

За сприятливих обставин можна сподіватися на самостійне згасання процесу при діагнозі кіста куприка, проте це відбувається вкрай рідко, благополуччя виявляється оманливим та тимчасовим. Повторні загострення не змушують себе довго чекати й надалі, перебіг хвороби лише погіршується.

Повне усунення патологічних змін кваліфікованими хірургами клініки Біляка здатне назавжди позбавити людину від неприємних і прикрих симптомів.

  Кіста куприка – наслідки

  Людина може довгі роки навіть не підозрювати про патологію. При цьому іноді її турбує свербіж і дискомфорт у районі куприка, шкіра там злегка зволожена, періодично з’являються гнійні виділення. Спочатку кісту куприка багато людей помилково приймають за прищ й особливої уваги на симптоматику не звертають. Але з часом, коли запалення прогресує, доставляє больові відчуття, ігнорувати його вже не виходить.

  Якщо затягувати з обстеженням, захворювання спричинить небезпечні ускладнення. Кіста куприка часто проростає в сусідні тканини, розширюючись новими ходами. У цьому випадку провести операцію з її повного видалення вже в рази складніше. У лікарській практиці бували випадки, коли куприкова кіста відкривалася в пряму кишку вторинними отворами, а також проростала репродуктивні органи. І якщо довго відмовлятися від хірургічного втручання, в ділянці патології виникає ризик розвитку плоскоклітинного раку.

  Діагностика

  За будь-якого варіанту пілонідальної хвороби, встановлення діагнозу для загальнолікарської мережі, може становити певні труднощі. Так, кісту куприка необхідно відрізняти від:

  Діагностика епітеліального куприкового ходу

  Діагностика епітеліального куприкового ходу

  • парапроктиту;
  • норицевих форм піодермії;
  • остеомієліту крижових і куприкових кісток;
  • кістозних утворень шкіри.

  Якщо ж має місце безсимптомний перебіг, наприклад – при наявності первинних свищевих ходів, – потрібен певний час на обстеження, визначення розмірів і розташування каналу. Завдяки професійному, сучасному УЗД та рентгенологічним методам, можна спланувати хід операції так, щоби звести обсяги втручання до мінімуму.

  Сама хвороба також може характеризуватися декількома варіантами клінічного перебігу. Кваліфіковані та професійні лікарі нашої клініки враховують й ці дані, що дозволяє запобігти розвитку післяопераційних ускладнень і рецидивів.

  Тому в кожному окремому випадку, стосовно кожного пацієнта розробляється індивідуальний план усунення патології.

  Видалення епітеліального куприкового ходу

  Видалення епітеліального куприкового ходу

  Куприковий хід, операція

  Якщо в людини випадково виявилася кіста куприка, симптоми якої відсутні, можна обійтися без спеціального лікування. Але важливо розуміти, що навіть якщо патологія не турбує зараз, це жодним чином не гарантує захисту від ризику появи абсцесів або свищів надалі.

  Медикаментозна терапія при лікуванні даної хвороби неефективна, її проводять лише при виявленні невеликих запальних інфільтратів на ранній стадії, до розвитку гнійного запалення. У таких випадках призначається курс антибіотикотерапії.

  Ефективне лікування епітеліального куприкового ходу можливе лише при оперативному втручанні. Головною і частою проблемою, котра постає перед рядовими хірургами, є недооцінка розмірів каналу. Деякі фрагменти ходу залишаються не видаленими й надалі призводять до появи рецидивів, нагноєння.

  Розуміючи це, професійні лікарі клініки Біляка дуже відповідально ставляться до індивідуального плану оперативного втручання. Завдяки регулярним стажуванням у передових клініках Європи й США, нам вдається переносити новітній світовий медичний досвід в Україну. Тому кожна операція з приводу епітеліального куприкового ходу, проводиться в клініці з незмінним успіхом.

  Спочатку межі утворення встановлюються при УЗД. Під час операції виконується висічення епітеліального куприкового ходу, при цьому додатково застосовується розчин діамантового зеленого в суміші з перекисом водню. Така фарба дозволяє більш чітко візуалізувати норицеві ходи та їх глибину. Потім вся проблемна ділянка охоплюється двома дугоподібними розрізами трохи глибше за глибину підфарбованих свищів і видаляється.

  Незаперечні переваги:

  • при такій техніці вдається гарантовано досягти нормальних тканин, виключивши можливість рецидиву;
  • все проводиться одномоментно, під час одного втручання;
  • шви накладаються таким чином, щоби звести до мінімуму ішемію тканин;
  • відпадає необхідність у післяопераційних дренажах;
  • вдається зберегти природний вигляд міжсідничної складки;

   Індивідуальна палата в клініці Біляка

   Індивідуальна палата в клініці Біляка

  • зменшується час на загоєння і витрати на власне, лікування.

  Особливості лікування в клініці

  Завдяки індивідуальному підходу до кожного пацієнта і видатному професіоналізму лікарів, у клініці Біляка можна розраховувати на гарантовано успішний результат лікування епітеліального куприкового ходу.

  На час лікування, кожному пацієнту надається особиста палата, індивідуальний сестринський пост. А завдяки застосуванню озонотерапії в післяопераційному періоді, час перебування в клініці після завершення втручання становить близько трьох діб.

  Назва послуги Вартість, грн
  Оперативне лікування епітеліального куприкового ходу 33000

   В цю ціну входить повне забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

  • медикаментозне та хірургічне забезпечення;
  • цілодобовий нагляд лікаря;
  • індивідуальний медсестринський пост;
  • перев’язки та всі медсестринські маніпуляції;
  • перебування в клініці;
  • харчування.

  Зверніть увагу! В інших клініках вищеперераховане не входить в ціну операції, а оплачується додатково, у зв’язку з чим вартість оперативного втручання значно збільшується. В доплату включають навіть перев’язки, ін’єкції, клізми й т.д.

  Поширені запитання

  Скільки коштує Оперативне лікування епітеліального куприкового ходу в Клініці Біляка?

  Оперативне лікування епітеліального куприкового ходу в Клініці Біляка коштує 33000 грн.

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів