Зміст сторінки:

Зі скаргами на облисіння до дерматологів приходять і жінки, і чоловіки. Проблема насправді серйозна: лисину важко назвати прикрасою людини, особливо для представниць прекрасної статі. Зазвичай, спроби самолікування ефекту не мають: занадто багато різноманітних чинників здатні призводити до втрати волосся. Тим важливіше звернутися по допомогу до професійного дерматолога, обстежитися, знайти джерело проблеми й усунути цей чинник.

Облисіння

Характеристика патології

Загалом, волосся з голови випадає безперервно: ми втрачаємо близько 200 волосин на добу. Замість них з’являються нові, що дозволяє нам зберігати привабливу зачіску.

Облисіння виникає тоді, коли в цьому механізмі оновлення виникають розлади:

 1. Волосся випадає занадто інтенсивно.
 2. Сповільнюється або зупиняється процес відновлення волосяного покриву.
 3. У людини відзначається поєднання цих патологічних механізмів.

Ось тоді й виникають залисини, плішини. А втрата волосся – грубий косметичний дефект, котрий погано впливає на самооцінку людини. Через облисіння, у жінок (та й у багатьох чоловіків), погіршується якість життя, зникає бажання формувати й підтримувати соціальні, професійні зв’язки.

Що стосується клінічних форм, то облисіння голови може протікати за двома варіантами:

 • локально, місцями – вогнищева алопеція;
 • поширено – дифузне облисіння.

У цих форм свої причини, клінічні прояви. І, на жаль, якщо не лікувати вогнищевий варіант, то з часом можна зіткнутися із тотальною втратою волосся. Тобто – з дифузним облисінням.

Причини та провокативні чинники

У медицині, втрата волосяного покриву на голові називається алопецією, іноді можна зустріти термін «гіпотрихоз». За походженням, види облисіння бувають двох типів:

 1. Вроджені, коли причини облисіння є аномалією розвитку. У шкірі голови плода не закладаються волосяні фолікули (цибулини) або їх занадто мало.
 2. Надбані, котрі виникають під впливом тих чи інших чинників. Часом, досить несподіваних.

Вроджені вади виявляються ще в ранньому дитинстві. Волосся нечисленне, тонке, ламке. Росте погано, висипається. На жаль, дерматологічне лікування тут малоперспективне.

Що стосується надбаних форм, то аномальне випадіння волосся виникає тоді, коли на людину подіють чинники, котрі пошкоджують шкіру голови та волосяну цибулину.

Причини вогнищевої алопеції

Їх дуже багато, перерахуємо лише найпоширеніші причини облисіння у чоловіків і жінок:

 • захворювання шкіри, такі, як демодекоз, грибкові ураження, обмежена склеродермія;
 • інфекційні процеси, наприклад – алопеція на тлі давнього сифілісу;
 • стресові ситуації, котрі призводять до порушення кровопостачання шкіри голови через розлади вегетативної нервової системи;
 • тонзиліт, гайморит, карієс – хронічна інфекція призводить до порушення живлення тканин голови з передбачуваним ефектом випадання волосся;
 • остеохондроз шийного відділу хребта або неврит потиличних нервів, унаслідок чого страждають нервові корінці, котрі відповідають за трофіку шкіри потилиці й там починають випадати волосся;
 • порушення засвоєння сірки з їжі, або недолік надходження цього мікроелемента з харчовими продуктами;
 • відкладення муцину, патологічного слизоподібного білка, у дермі волосистої частини голови;
 • спадкова схильність, коли втрата волосяного покриву голови пов’язана з генами, сюди ж відноситься й поширена андрогенетична алопеція.

Найчастіше, причини облисіння у чоловіків пов’язують зі стресами й розладами вегетативної нервової системи. Що стосується андрогенетичного варіанту, то він може виникати, як через надлишок чоловічих статевих гормонів, так і при нормальному їх рівні в крові.

Андрогенетичне облисіння в жінок, крім спадкового механізму, може провокуватися прийманням контрацептивів, хворобами щитоподібної залози й гіпофіза, захворюваннями яєчників.

Причини дифузної алопеції

Її ще називають симптоматичною, тому що повне облисіння голови, зазвичай, виникає внаслідок будь-якої патології в організмі.

Типові причини облисіння:

 • стрес, через який спазмуються судини шкіри та волосяні фолікули не отримують необхідного живлення;
 • незбалансоване меню з дефіцитом жирів, вітамінів;
 • застосування певних ліків – антикоагулянтів (зменшують згортання крові), препаратів для зниження рівня холестерину в крові, цитостатиків у разі лікуванні ревматичних і онкологічних хвороб;
 • отруєння талієм, бором, ртуттю;
 • важкі інфекції – пневмонії, дифтерія, скарлатина, гельмінтози (глисти);
 • масивна крововтрата, наприклад – облисіння в жінок після акушерських кровотеч;
 • загальне старіння організму й атрофія волосяних фолікулів – пресенільна й сенільна алопеція в літніх людей, частіше в чоловіків;
 • захворювання ендокринних залоз – щитоподібної, статевих залоз;
 • злоякісні процеси.

Також певну роль у розвитку дифузної алопеції відіграє неправильний догляд за волоссям і шкірою голови. Тому консультація дерматолога щодо лікування облисіння у жінок, може обмежитися порадою змінити шампунь.

Клінічні прояви й симптоми

Неважко припустити, що симптоматика вогнищевої та дифузної форм буде відрізнятися. Знаючи специфіку й динаміку процесу, досвідчений дерматолог за характером розвитку облисіння може заздалегідь припустити причину цієї проблеми.

Прояви осередкової алопеції

Спочатку, зазвичай, виникають округлі безволосі ділянки. Бувають як поодинокими, так і множинними. Шкіра на оголених ділянках нормальна (якщо це не склеродермія), больових і неприємних відчуттів пацієнти не зазначають. Поступово вогнища множаться, розширюються і зливаються, утворюючи великі ділянки облисіння.

Загалом, вогнищевий варіант має три стадії облисіння:

 1. Прогресивна фаза характерна тим, що початкові вогнища збільшуються через злиття між собою і випадіння волосся по їхніх краях.
 2. Стаціонарна стадія змінює першу через 4–6 місяців. Процес припиняється, площа безволосих ділянок стає стабільною, не збільшується.
 3. Регресивна фаза супроводжується відновленням волосяного покриву. Зазвичай, це відбувається незабаром після усунення причини й початку лікування.

Так перебігає доброякісний варіант. В окремих пацієнтів процес набуває злоякісного характеру. Прогресивна стадія затягується, випадіння волосся відбувається не тільки на голові, але й на всьому тілі (тотальна, універсальна вогнищева алопеція). Борода, брови та вії випадають упродовж перших 2–3 місяців від старту патології.

Андрогенетична форма має свої особливості. При такій формі, симптоми облисіння у жінок виникають у 20–30 років. Першим втрачається волосся з центральної, тім’яної області голови, але зберігається на скронях і в частині над чолом.

Андрогенетичне облисіння в чоловіків починається з моменту статевого дозрівання. І буває п’яти ступенів:

 • перша – виникають трикутні безволосі ділянки на скронях;
 • друга ступінь – уражаються чоло й потилиця;
 • третя – облисіння поширюється, переходить на тім’яну область;
 • четверта – залишається невелика ділянка з волоссям між тім’ям та чолом;
 • п’ята – повна відсутність волосся на голові.

Буває ще себорейна, андрогенна форма. За такої форми патології, ознаки облисіння виникають у пубертатному періоді. Починається із сухості шкіри, появи лупи. Потім шкіра голови стає сальною. Волосини стоншуються. Залисини починають утворюватися зі скронь і переходять на тім’я. Під кінець процесу шкіра голови втрачає сальність, стає блискучою, схожою на більярдну кулю.

Прояви дифузної алопеції

Тут усе залежить від причини, котра спричинила патологію. Наприклад:

 • герпетична атака, якщо захоплює шкіру голови, то призводить до облисіння, часом, на жаль, необоротного;
 • грибкова інфекція починається з чітко окреслених округлих вогнищ, супроводжується характерними змінами на шкірі;
 • бактеріальні інфекції (стафілокок) призводять до рубцевих змін і загибелі волосяних фолікулів;
 • травматична або нейрогенна форма виникає через те, що людина сама, мимоволі, видирає собі волосся.

У разі склеродермії, початок облисіння настає в гострій фазі патологічного процесу, і якщо не зайнятися лікуванням, то зміни можуть стати незворотними.

Діагностика й лікування

З огляду на різноманітність, якою відрізняються причини облисіння, буває непросто одразу визначити, чим спричинено проблему. Кваліфікований дерматолог починає діагностику з опитування: коли все почалося, які відділи голови були вражені першими. Уточнюються умови життя і професійні шкідливості в пацієнта.

облисіння у чоловіків

Проводиться огляд безволосих ділянок, за можливістю – із застосуванням дерматоскопа. Корисну інформацію дає трихограма: метод обстеження під великим збільшенням волосся, котре випало, та яке залишилося на голові. Також використовується ультрафіолетове освітлення лампою Вуда. У разі підозри на грибкову інфекцію, беруть зіскрібки для мікроскопічного дослідження.

Важливе значення мають лабораторні аналізи: дослідження гормонів щитоподібної залози, гіпофіза, рівня тестостерону й холестерину в крові.

Лікувальна тактика проти облисіння волосся вибудовується, зважаючи на виявлену причину патологічного процесу. Тут усе вирішується індивідуально.

Зверніться до професійного дерматолога, щойно з’являться ознаки облисіння голови. Це дає високі шанси на те, що вдасться впоратися з проблемою, зберегти та відновити волосяний покрив, брови, вії.

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів