Клініка Біляка Невус шкіри фото 1Невус — доброякісне шкірне новоутворення, що складається з пігментованих клітин. Може бути вродженим або з’являтися протягом життя. Виглядає як пляма або опукла горошина. Колір варіюється від тілесного до темно-коричневого. Через вплив ультрафіолету та інших несприятливих умов може переродитися в злоякісну пухлину.

Якщо говорити простою мовою, невус — це родимка. Такі утворення є у кожної людини та часто ніяк себе не проявляють. Але іноді їх потрібно видаляти — якщо вони псують зовнішність, або є ризик переродження в рак.

У клініці Біляка легко й безболісно видаляють будь-які шкірні новоутворення. Наші лікарі підбирають метод видалення індивідуально для кожного пацієнта. Вони прибируть родимку, не залишаючи на шкірі слідів.

Причини появи

Невус шкіри може бути вродженим і набутим. Перші закладаються в процесі внутрішньоутробного розвитку. Порушується процес міграції пігментних клітин, в результаті вони накопичуються в шкірі. Дитина може народитися вже з невусами, або ж вони проявляються в перші місяці життя. Зазвичай вроджені родимки передаються у спадок — якщо у батьків їх багато, то й у дитини теж будуть.

Набутий невус на шкірі з’являється при:

 • Гормональних зрушеннях — під час статевого дозрівання, вагітності, вікової перебудови організму. Ендокринні патології можуть викликати активне зростання родимок, зміна їх форми.
 • Впливі ультрафіолету — у людей, які люблять загоряти на сонці або в солярії, виникає інсоляція шкіри, через що активно виробляється меланін. Це провокує утворення родимок.
 • Рентгенівському і радіаційному випромінюванні — під впливом активних частинок пігментовані клітини переміщуються до епідермісу, утворюючи дермальний невус.
 • Частих шкірних інфекціях — висип, роздратування, прищі викликають запальні зміни в тканинах.

Класифікація невусів

Новоутворення даного типу класифікують за кількома параметрами. За локалізацією:

 1. Інтрадермальний невус — це скупчення пігментних клітин, сформоване в глибоких шарах дерми. Такий тип зустрічається найчастіше. Він височить над шкірою та за формою нагадує купол, іноді має зверху волосяний покрив. Може розташовуватися як на широкій основі, так і на ніжці. Цей вид новоутворень також називається інтрадермальний невус.Зазвичай він доброякісний, але легко може травмуватися. Через це можливе переродження в ракову пухлину.
 2. Епідермальний невус — скупчення клітин у верхньому шкірному шарі (епідермісі). Ці утворення найчастіше плоскі, але можуть трохи підійматися над поверхнею шкіри. Як правило, небезпеки вони не представляють.
 3. Змішаний — пігментні клітини скупчуються на межі дерми й епідермісу. Найчастіше це плоскі коричневі плями, не піднімаються над шкірою.

За розмірами:

 • дрібні — до 1,5 мм в діаметрі;
 • середні — діаметром 1,5-10 мм;
 • великі — понад 10 мм;
 • гігантські — займають велику ділянку тіла.

Симптоми

Розпізнати родимки можна за зовнішнім виглядом. Він відрізняється залежно від її типу. Наприклад, інтрадермальний невус зазвичай має форму горошини, що височіє над шкірним покривом. Він може вростати в шкіру або розташовуватися на ніжці. Колір варіюється від тілесного до чорного.

Лінійний епідермальний невус виглядає як точка або пляма, колір коливається від коричневого до чорного. Зазвичай він знаходиться на одному рівні зі шкірним покривом, але іноді може над ним підійматися.

Зазвичай ці новоутворення не завдають дискомфорту та не виявляють ніякої симптоматики, крім візуальної. Але іноді їх можна випадково травмувати, натерти одягом, пошкодити гострими предметами. У цьому випадку вони можуть боліти та кровоточити, заважати людині.

Найчастіше зустрічається невус на голові, шиї та інших відкритих ділянках тіла. Нерідко вони утворюються на спині, грудях і кінцівках. Також можуть локалізуватися на слизових оболонках.

Можливі ускладнення

У більшості випадків ці шкірні утворення нешкідливі. Але під впливом сонячних променів вони можуть перероджуватися в злоякісну пухлину — меланому. Найбільш за все цього ризику піддається інтрадермальний меланоцитарний невус.

Діагностика

Щоб зрозуміти, наскільки небезпечне утворення, потрібно звернутися до дерматолога. Він проведе дерматоскопію — огляд спеціальним приладом із багаторазовим збільшенням. При цьому оцінюється колір, рівномірність країв, форма, розмір. На підставі цих даних лікар вираховує дерматологічний індекс пухлини.

Проходити таке обстеження рекомендується щороку. Це дозволяє вивчити їх у динаміці. Доктор складає карту родимок і зазначає, чи є зміни форми, розміру, кольору.

Якщо на поверхні родимки є тріщини та кровоточивість, береться мазок. Його відправляють на гістологічне дослідження та ретельно оглядають за допомогою мікроскопа. Це дозволяє зрозуміти, чи є переродження в злоякісний процес.

Лікування

Найчастіше епідермальний та інтрадермальний невус шкіри не потребує лікування. Якщо він не турбує людини, його краще не чіпати. Деякі люди самі хочуть їх прибрати за косметичними показаннями. Але з цим треба бути акуратніше. Перед видаленням варто проконсультуватися з лікарем.

Сьогодні використовуються щадні косметичні методи, що дозволяють прибрати невус без болю та сліду. До них відносять кріотерапію, лазерну деструкцію, електрокоагуляцію. Проте, найнадійнішим досі залишається хірургічне видалення. Воно дозволяє безпечно прибрати інтрадермальний пігментний невус без ризику злоякісного процесу. Також до цього методу вдаються, якщо є підозра меланоми.

Особливості лікування в клініці

Лікарі Клініки Біляка застосовують щадні методи видалення шкірних новоутворень. Це дозволяє провести операцію максимально акуратно, не залишивши сліду. Перш ніж призначити вам лікування, наші лікарі проведуть ретельне обстеження. Це допоможе зрозуміти, чи можна вам видаляти невус або краще його не чіпати. Якщо виявиться ризик переродження в рак, хірурги видалять інтрадермальний невус шкіри, а потім відправлять видалені тканини на гістологію.

Якщо Вам потрібна консультація з приводу підозрілої родимки, запишіться на прийом прямо зараз!

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів