Клініка Біляка Меланома шкіри фото 1Захворювання меланоми шкіри – це найбільш агресивна злоякісна пухлина з усіх, що вражають людину. Небезпечна тим, що дає багато метастазів в різні органи. При цьому, якщо процес виявити на ранній стадії, то нескладне видалення новоутворення дозволяє врятувати людину, зберегти її здоров’я і життя. Головне – вчасно виявити перші симптоми, що насторожують і провести своєчасне лікування.

Що таке меланома

Джерелом цієї пухлини стають меланоцити, клітини шкіри, які синтезують пігмент меланін (він дає людині засмагу). У зв’язку з різними причинами, меланоцити починають безконтрольно ділитися, розмножуватися. Пов’язані між собою ці клітини пухко, тому легко відриваються від основного вузла і дають метастази.

Виникають такі пухлини в різних органах і відділах тіла: на слизових оболонках рота, очей, кишечника. Але найчастіше зустрічається меланома на шкірі обличчя, тулуба, на голові, так як в дермі зосереджено найбільше меланоцитів.

Причини і провокуючі фактори

Дерматологи та онкологи світу спираються на теорію багатофакторності, поліетіологічності. За цією теорією вважається, що меланома шкіри – така форма раку, яка розвивається під впливом різних факторів. Причому не обов’язково, що первинним осередком стане родимка або невус. Меланоцитарна пухлина може виникнути на нормальній, спочатку чистій шкірі.

Найбільш значущі фактори ризику:

 1. Спадковість, коли таку пухлину знаходили у кровних родичів, предків.
 2. Опромінення тіла ультрафіолетом, сонячним або в солярії. Найбільш небезпечною вважається довжина хвилі в діапазоні 290-400 нм.
 3. Більше 50 родимок на тілі або 10 і більше великих диспластичних невусів.
 4. Перший фототип шкіри: руде волосся, веснянки, бліда тонка дерма.
 5. Сонячні опіки, навіть отримані в дитинстві.

Також меланома – це рак шкіри, який розвивається від прийому деяких ліків, наприклад, для лікування хвороби Паркінсона.

Всім людям з перерахованих груп ризику необхідно періодично проходити огляди у дерматолога. У клініці Біляка застосовується професійний дерматоскоп, який знаходить навіть початкові ознаки злоякісності. За підсумками обстеження, підозрілі осередки видаляються в амбулаторному режимі.

Симптоми і ознаки

Візуально, пігментна меланома шкіри буває дуже схожа на родимку або невус. Це може бути невелика плямочка, припухлість, яка злегка піднімається над поверхнею прилеглого епідермісу або знаходиться врівень з ним (акрально-лентігінозна форма).

Зверніть увагу, що бувають безпігментні варіанти меланоми шкіри, тому самостійно неозброєним оком їх помітити неможливо.

Сигналами небезпеки виступають такі ознаки:

 • Форма – опуклість, більш помітна, якщо дивитися на вузлик збоку.
 • Зміна розмірів, прискорення зростання раніше невеликої родимки або невуса.
 • Кордон, край плями стає нерівним, як би порізаним.
 • Асиметричність вузла – з округлого чи овального, він стає безформним.
 • Розміри в поперечнику 5 мм і більше.
 • Забарвлення не однотонне, нерівномірне – з’являються вкраплення темного або світлого відтінку.

Помітити такі зміни легше, коли первинний осередок знаходиться на відкритій частині тіла. Гірше справа йде з меланомою шкіри спини, побачити загрозливі явища тут можуть тільки інші люди, лікар-дерматолог.

Обов’язково потрібно обстежитися, якщо осередок або вузол покривається тріщинами, запалюється, легко травмується і кровоточить.

Діагностика

Клініка Біляка Меланома шкіри фото 3На ранніх стадіях, виявити злоякісність пухлини можна тільки за допомогою дерматоскопа. Це апарат, який багаторазово збільшує картину дерми, її шарів. І показує характерні для безпігментної або пігментної меланоми шкіри зміни.

Окрім того: саме на таких стадіях і потрібно виявляти меланоцитарні пухлини. На початку розвитку, коли ще немає метастазів, хірургічне лікування є основним і показує прекрасні результати.

На жаль, підступність пухлини полягає в тому, що вона здатна візуально зникати, самостійно або в результаті косметичних процедур (характерно для меланоми шкіри обличчя). При цьому ризик метастазування не проходить.

Лікування

Єдиний надійний спосіб вилікувати злоякісну меланому шкіри – видалити її до утворення метастазів. Тому людям з групи ризику і рекомендується регулярно обстежуватися на предмет такого раку.

Враховуючи ризики, рекомендується видаляти будь-які підозрілі в цьому плані новоутворення. Не можна використовувати народні методи, типу соку чистотілу. Також високий ризик рецидиву при спробах лазерного випарювання або кріодеструкції.

Неправильний вибір способу лікування ранньої стадії процесу небезпечний рецидивами, звідси і сумніви, чи лікується меланома шкіри в принципі. На ранніх стадіях – так, і досить успішно.

Кращий результат показує при меланомі шкіри хірургічне лікування: висічення вузла із захопленням здорових ділянок по периферії і углиб.

У Клініці Біляка видалення меланом тільки хірургічне. Цю операцію виконує досвідчений хірург. Зрозуміло, перед процедурою з видалення меланоми шкіри, діагностика визначає масштаби майбутнього втручання у конкретного пацієнта. Від розмірів і глибини проростання пухлини залежить тактика лікування. А якщо виявляються метастази (на КТ або УЗД), то з приводу злоякісної меланоми шкіри з онкологами вирішується питання про більш масштабні операції та хіміотерапії.

Переваги звернення в клініку

Клініка Біляка Меланома шкіри фото 5Клініка Біляка пропонує обстеження на сучасному дерматоскопі всіх підозрілих утворень, навіть невелика початкова меланома шкіри спини не сховається від діагностики.

Після виявлення проблеми рекомендується відразу, не чекаючи ускладнень і поглиблення процесу, виконати видалення родимки. Посічені тканини обов’язково відправляються на патогістологічне дослідження, як того вимагають протоколи.

Список використаної літератури:

 • Дерматовенерологія. Національне керівництво. Коротке видання / за ред. Ю. С. Бутова, Ю. К. Скрипкіна, О. Л. Іванова. – М.: ГЕОТАР-Медіа, 2013. – 896 с.
 • Кудрявцев Д. В., Кудрявцева Г. Т., Мардинскій Ю. С., Золотков А. Г., Вальков М. Ю., Левіт М. Л . “Ультрафіолетове випромінювання, фототип і меланома шкіри” Екологія людини, № . 11, 2006, стор. 9-13.
 • Nasir, Muhammad et al. “Melanoma Detection and Classification using Computerized Analysis of Dermoscopic Systems: A Review.” Current medical imaging 16,7 (2020): 794-822. doi:10.2174/1573405615

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів