Зміст сторінки:

При діагнозі системна склеродермія, протокол передбачає лікування в лікаря-ревматолога. Але існує й інший варіант патології, коли ураження «обмежуються» шкірним покривом. Це – локалізована, обмежена або вогнищева склеродермія. Таким пацієнтам лікування можна проходити в лікаря дерматолога. І чим раніше людина отримає кваліфіковану допомогу, тим більше шансів на те, що вдасться зупинити прогресування хвороби. А значить – і зменшити косметичні дефекти, які спричиняє це серйозне захворювання.

Лікування склеродермії

Характеристика патології

Медицина поки ще досконально не розуміє, чому в якийсь момент часу, у людини на шкірі виникають вогнища щільної, фіброзної тканини. Вона замінює собою нормальну дерму. У цих місцях утворюються ділянки склерозу, звідки й стався термін «склеродермія».

Хвороба може протікати за двома варіантами:

 • локалізований, коли уражається тільки шкіра;
 • системний, із залученням до патологічного процесу внутрішніх органів.

Як ми писали вище щодо протоколу системної склеродермії, лікування такої клінічної форми – завдання ревматології. Але буде нерозважливо вважати обмежений варіант таким, що не потребує уваги.

За такої форми захворювання, ураження шкіри можуть ставати настільки масштабними, що людина, крім косметичних дефектів, неабияк втрачає в якості життя:

 1. Хворі місця відрізняються за кольором від здорової шкіри, розташованої навколо вогнищ.
 2. В осередках склерозу не ростуть волосся, відсутні сальні й потові залози.
 3. Рубцева тканина не еластична, і якщо обмежена склеродермія локалізується в області суглобів, то їх рухливість істотно обмежується.

Потрібно враховувати й той факт, що процес, зазвичай, не зупиняється. Рубцеві зміни дерми поглиблюються, розширюються, набувають стійкого, необоротного характеру. Тому так важливо вчасно помітити симптоми склеродермії та звернутися по допомогу до професійного дерматолога.

Ще одна проблема: обмежена склеродермія частіше зустрічається в дитячому, юнацькому віці, на неї більше хворіють дівчата. Відповідно, своєчасне лікування дає змогу зберегти на майбутнє гарну самооцінку, психологічний та фізичний комфорт у дорослому житті.

Мета терапії

Тактика лікування склеродермії вибудовується, зважаючи на клінічну форму захворювання. Найважливіше значення має стадія, на якій розпочато терапію.

На перших фазах хвороби намагаються зупинити її прогресування. Тут важливо припинити утворення фіброзу, уникнути більш глибоких і великих уражень.

Коли лікар має справу з уже сформованими вогнищами склерозу, то заходи щодо лікування вогнищевої склеродермії спрямовуються на те, щоби зменшити розмір пошкоджених ділянок, повернути шкірі природну еластичність і функціональність.

Зазвичай, в одного пацієнта на різних ділянках тіла відзначаються різні фази патологічного процесу. Тому для досягнення успіху треба комбінувати зазначені вище терапевтичні стратегії.

Наприклад – боротися з фіброзом, котрий продовжує утворюватися на шкірі обличчя або голови, і водночас вживати заходів щодо розсмоктування сформованих фіброзних ділянок на інших ділянках тіла.

З урахуванням такої специфіки, схема лікування склеродермії має складатися індивідуально для кожного пацієнта. Продумана комбінація різних підходів зменшує прояви хвороби, виступає профілактикою ускладнень, покращує якість життя пацієнтів.

Так само комбінують терапевтичні підходи й ревматологи за протоколом лікування системної склеродермії.

Методи лікування

Незалежно від обраної тактики, терапія мусить проводитися комплексно, за етапно-курсовим принципом. Це означає, що до схеми своєчасно вносяться зміни, котрі відповідають динаміці склеродермії та стану пацієнта.

Для досягнення результату комбінують два терапевтичних підходи:

 • медикаментозний, що ґрунтується  на використанні ліків;
 • немедикаментозний, до якого входять фізіотерапевтичні процедури, озонотерапія.

Медикаментозний компонент

У фазі прогресування застосовуються препарати системної та місцевої дії:

 • Пеніцилін та його напівсинтетичні похідні. Роль антибіотика тут не в тому, щоби боротися з мікробами: вогнищева склеродермія не є інфекційним процесом. Структура молекули пеніциліну містить пеніциламін – речовину, котра зупиняє синтез нерозчинного колагену, протеїну, з якого формуються рубці. І тому антибіотик входить до лікувального протоколу склеродермії. Пеніцилінотерапія триває близько тижня, після чого роблять перерву на 6–8 тижнів і повторюють курс 2–3 рази.
 • Ферментні препарати – лідаза, ронідаза. Ці ліки містять гіалуронідазу, котра покращує мікроциркуляцію в шкірі, стримує патологічну активність фібробластів, що синтезують колаген і сприяє розчиненню свіжих вогнищ склерозу. Лідаза вводиться внутрішньом’язово. Ронідазу застосовують місцево, у вигляді примочок на уражені ділянки. Лікування також курсове.
 • Мадекасол – засіб рослинного походження. Він має протизапальний ефект, зменшує кількість активних фібробластів. Плюс, сприяє синтезу еластичних волокон замість грубих колагенових.
 • Засоби для поліпшення мікроциркуляції – ніфедипін, каптоприл, препарати пентоксифіліну (Курантил, Трентал), котрі покращують кровотік у дрібних артеріолах шкіри, знімають патологічний спазм судин.
 • Імуномодулятори – інтерферони (циклоферон), оверін, рибомуніл
 • Вобензим, який не тільки нормалізує імунну відповідь, але й чинить фібринолітичну дію, зменшує вогнища склерозу.

Крім перерахованих засобів, потрібно використовувати протизапальні: вольтарен, ібупрофен. До комплексу обов’язково включаються полівітамінні комплекси з вітамінами A, E, PP.

Частина препаратів застосовується у вигляді ін’єкцій, частина – зовнішньо. Завдяки продуманій комбінації та поєднанню різних груп ліків, можна досягти помітних поліпшень уже на перших тижнях лікування вогнищевої склеродермії.

Немедикаментозний компонент

Одночасно з лікарськими засобами, для закріплення результату, застосовуються фізіотерапевтичні методи. Зокрема, – лікувальний електрофорез із тими ж препаратами ферментів (ронідазою), опромінення склеродермічних вогнищ ультрафіолетом.

Хороший результат показує застосування озонотерапії. По периферії уражених ділянок та безпосередньо в осередки склерозу роблять ін’єкції насиченої озоном та киснем газової суміші. Ефективними є й внутрішньовенні інфузії збагаченого озоном фізіологічного розчину.

Під впливом активованого кисню зменшується в’язкість крові, завдяки чому хворі ділянки краще звільняються від продуктів аномальної роботи клітин і речовин, котрі стимулюють запалення (інтерлейкінів). Поліпшується ступінь антиоксидантного захисту, що також сприяє регресії симптомів обмеженої склеродермії.

Особливості лікування в клініці

За діагнозу склеродермія, лікування, навіть обмеженої форми, потребує системного та індивідуального підходу. Це – провідні принципи, на яких із дня заснування ґрунтується робота Клініки Біляка.

Лікування склеродермії 2

Програма лікування складається для кожного окремого пацієнта. Лікар дерматолог враховує клінічну форму хвороби, поширеність процесу. У разі необхідності, до комплексу терапії вносяться зміни, адаптовані під перебіг хвороби в конкретної людини. Завдяки цьому, ми досягаємо в лікуванні обмеженої склеродермії значних успіхів. Звичайно ж, за умови дотримання самим пацієнтом усіх рекомендацій лікаря.

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів