Зміст сторінки:

Коли в людини діагностують паразитарне захворювання шкіри демодекоз, лікування, на перший погляд не вбачається складним. Здавалося, б, в арсеналі лікарів є достатньо засобів, щоби знищити збудника й на цьому проблему було б розв’язано. Однак такий поверхневий підхід – причина невдач у терапії, частих рецидивів і загострень. Для успішного лікування демодекозу, потрібно знайти його причину й усунути її. Лише після цього можна розраховувати на успішний результат терапії.

Лікування демодекозу

Чому демодекоз важко лікувати

Збудник захворювання – мікроскопічний кліщ железниця вугрова (Demodex folliculorum і Demodex brevis). Мешкає він у сальних залозах шкіри обличчя й  у волосяних фолікулах практично в кожної людини, проте захворювання розвивається далеко не у всіх.

Причина в тому, що для активного розмноження кліщів потрібні сприятливі умови: ослаблений імунітет, надлишок шкірного сала, проблеми з травною й ендокринною системою, інші розлади здоров’я. Якщо цей момент проігнорувати, то навіть ефект від успішного курсу терапії не триватиме довго.

Щоби позбутися демодекозу на обличчі, лікування потрібно проводити після повного обстеження пацієнта з виявленням і усуненням чинника, котрий спровокував хворобу.

Крім того, через будову збудника, на нього не діють багато протикліщових препаратів: вони не проникають крізь його оболонки.

Базові принципи терапії

Для початку треба встановити, які ділянки обличчя пошкоджені. При ураженні очей, повік, лікування демодекозу проводиться за одними принципами. У випадку переважно шкірної форми захворювання, складаються інші схеми терапії.

Тому, для успішної боротьби з кліщовою інвазією, від дерматолога потрібне знання не тільки дерматологічної патології, але й офтальмології, і косметології.

Правильно складена схема, котра враховує всі нюанси хвороби в конкретного пацієнта, дає змогу швидко перевести демодекоз з активної фази в стан ремісії. Часом вдається повністю усунути паразитів і назавжди позбавити людину від докучливих симптомів захворювання.

Для ефективного лікування демодекозу потрібно дотримуватися таких правил:

 • терапію підбирати індивідуально, з урахуванням причин захворювання, статі та віку пацієнта;
 • схема складається комплексна, з поєднанням медикаментозних і фізіотерапевтичних методик;
 • лікування проводити тривало, скільки скаже лікар дерматолог, навіть після досягнення візуального поліпшення з боку шкіри;
 • внести корекцію в образ життя, усунути провокативні чинники.

Наприклад, лікування демодекозу повік потребує відмови від косметики для очей. А якщо причина хвороби у вживанні спиртного – припинити пити взагалі, навіть пиво і вино.

Медикаментозний підхід

Ґрунтується на використанні засобів, ефективних щодо железниці вугрової та створенні несприятливих умов для розмноження кліщів.

Основою схеми лікування демодекозу на обличчі виступають препарати для зовнішнього застосування:

 • протипаразитарні – перметрінова мазь, бензилбензоат, ліндан;
 • дезінфекційні засоби – сполуки сірки, мазі з цинком, дьоготь;
 • ароматичні ретиноїди, засновані на молекулі вітаміну A;
 • препарати антибіотиків у формі кремів і мазей – еритроміцин, кліндаміцин;
 • мазі на основі метронідазолу, орнідазолу або кетоконазолу;
 • ентеросорбенти всередину, перорально.

У разі папульозної, просунутої форми захворювання, антибіотики та препарати групи метронідазолу призначаються перорально, системно. В активній фазі дерматолог може застосувати протиалергічні засоби, судинозвужувальні.

Швидшого і стійкого ефекту можна домогтися, комбінуючи ліки з різних груп. І результат буде тим кращим, чим раніше звернутися до дерматолога для встановлення діагнозу й початку лікування.

Тут потрібно бути обережним: бездумне нанесення мазей і кремів може призвести до подразнення і прогресування захворювання.

Особливо актуально своєчасне лікування демодекозу на обличчі в жінок: косметичні дефекти, заподіяні хворобою або самолікуванням, можуть мати незворотний характер. У той самий час, консультація дерматолога допоможе вберегти шкіру від важких ушкоджень. Наприклад – короткотривалим призначенням мазей на гормональній основі.

Лікування очей

Перераховані вище засоби для зовнішнього застосування не можна застосовувати, якщо хворобою уражено очі. Вибираючи, чим лікувати демодекоз на повіках та віях, потрібно бути особливо обережним.

Стандартний підхід у таких випадках – препарати для лікування глаукоми у вигляді крапель, гелю. Ці засоби порушують дихання кліщів, однак мають протипоказання й тому безконтрольно не застосовуються.

Паралельно проводиться корекція очних ускладнень: очні яблука зволожують, краї повік обробляються дезінфекційними розчинами.

Немедикаментозний підхід

Досвідчений дерматолог для лікування демодекозу обличчя застосовує фізіотерапевтичні методики. Особливо важливо включати їх до складу схеми в разі ускладнених варіантів захворювання, наприклад – у разі поєднанні з розацеа.

З найкращого боку зарекомендували себе:

 • лікарський електрофорез на уражені ділянки;
 • дарсонвалізація;
 • магнітотерапія;
 • озонотерапія.

Ці методики не впливають на самих кліщів: вони нормалізують стан шкіри, завдяки чому сам організм починає боротися зі збудниками.

Правильний догляд

Теж важливий компонент, обов’язкове доповнення схеми лікування демодекозу в жінок і чоловіків:

 • відмова від косметики з вмістом олій, гормональних засобів;
 • використання одноразових паперових рушників під час вмивання;
 • повне виключення спиртного, дотримання дієти з обмеженням жирних, солодких і копчених продуктів;
 • не користуватися пудрами – вони перекривають протоки сальних залоз і сприяють накопиченню шкірного сала;
 • вмиватися двічі на день теплою водою, при цьому використовувати мило з нейтральним або кислим pH.

У жодному разі не видавлювати вугри, тому що це призведе до поширення демодекозу і створить сприятливі умови для інфікування шкіри патогенними бактеріями.

Особливості лікування в клініці

У клініці Біляка, завдяки індивідуальному підходу до кожного пацієнта, не застосовуються шаблонні методи. Завдяки чому, хвороба, яка вважається хронічною, відступає на довгі роки або назавжди.

Особливості лікування в клініці

Схема лікування демодекозу на обличчі складається після ретельного обстеження й уточнення форми патології, її причин. Терапія спрямована не тільки на усунення кліщів, але й на стимуляцію власних захисних сил організму.

Застосовуємо комплексну терапію, підбираючи комбінацію, яка не подразнюватиме й так пошкоджену шкіру. Активно користуємось озонотерапією. Як місцево, у вигляді ін’єкцій, так і системно: внутрішньовенні інфузії збагачених озоном розчинів.

Результат буває помітний уже на 5–6 день.

Обов’язково проводимо контрольне обстеження: коли приходить пацієнт з ураженням шкіри або такий, що має демодекоз повік, лікування проводиться за індивідуалізованою схемою. А після завершення курсу, робимо повторне обстеження, дерматоскопію. Якщо збудників знайти не вдається, це гарантує, що досягнутий результат буде зберігатися роками. Зрозуміло, якщо дотримуватися рекомендацій, які дерматолог дає кожному пацієнту клініки після курсу терапії.

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів