Зміст сторінки:

Демодекоз – хронічне дерматологічне захворювання. Збудник хвороби, залозник вугровий, мікроскопічний кліщ роду Demodex, живе на шкірі практично кожної людини, часто ніяк себе не проявляє. Але внаслідок дії певних причин, кліщі починають активно розмножуватися, спричиняючи запалення.

Живуть вони, головно, на шкірі обличчя, через що прояви завдають людям виражений фізичний і психологічний дискомфорт, погіршують якість життя.

Діагностика й лікування потребують звернення до дерматолога: встановити правильний діагноз і підібрати дієву терапію можна, лише виявивши збудника. Спроби самодіагностики й самолікування, швидше за все, призведуть до погіршення стану, демодекоз це – паразитарна інфекція. І багато косметичних засобів, замість того щоби знищити збудника, навпаки – створюють більш сприятливі умови для розмноження кліщів.

Demodex

Збудник захворювання

Знайти кліща роду Demodex можна, як мінімум, у 55 % ​​населення планети, а за деякими даними, кліщів носять на собі до 100 % людей. Незалежно від статі й раси. Зараженість менша в дітей, зростає з віком.

У збудників може бути дві форми:

 • Demodex folliculorum – «довгий вид». Віддає перевагу життю у волосяних фолікулах, спричиняє демодекоз повік, вій.
 • Demodex brevis – «короткий вид». Мешкає в сальних залозах, призводить до демодекозу обличчя, шкіри носо-губних складок, підборіддя, зовнішнього слухового проходу.

Рідше зустрічається ураження спини, грудей, молочних залоз у жінок.

Поширюють кліщів хворі люди. Чи передається демодекоз від тих, у кого немає проявів хвороби – питання складне. Серед людей чимало безсимптомних носіїв, у яких збудників на шкірі багато, але ознак хвороби немає. Такі особи, ймовірно, здатні поширювати залозника вугрового серед близьких, знайомих. Джерелом паразитів можуть бути тварини: собаки, коні, велика рогата худоба.

Найбільш сприятливими умовами для розмноження кліщів є надлишок шкірного сала. Через що демодекоз на обличчі частіше виникає в разі використання косметики, котра перекриває протоки сальних залоз.

Також сприяють розмноженню паразитів:

 • вазелін;
 • рослинні олії;
 • тваринні жири;
 • вуглеводневі сполуки.

Усе з перерахованого може входити до складу косметичних засобів і деяких препаратів для місцевого застосування. Тому й не варто вдаватися до спроб самолікування: неправильно підібраний засіб призведе до прогресування легкої форми демодекозу в ускладнений варіант.

Причини захворювання

Кліщів роду Demodex можна знайти практично в кожної людини. Однак хвороба розвивається далеко не у всіх. Найменше страждають діти, що пов’язують із низьким вмістом шкірного сала в дитячій шкірі.

Зростання захворюваності починається з 15 років, коли активується синтез шкірного сала. Найбільш часто виявляють демодекоз у людей 20–40 років. На відміну від чоловіків, жінки страждають у 4 рази частіше, що пов’язують із їх захопленням косметикою.

Які саме чинники сприяють, власне, старту захворювання, достеменно не відомо. Через те, що хвороба схильна активуватися у весняно-літній період, одним із тригерів вважається ультрафіолет, котрий активує й підтримує запалення, створюючи сприятливі умови для збудників.

Зазначається, що запускають демодекоз причини, не пов’язані з впливом на шкіру обличчя:

 • ослаблення імунітету;
 • проблеми з травною системою;
 • розлади ендокринних залоз, зокрема – патологія щитоподібної залози;
 • вогнища хронічної інфекції, у чоловіків це буває простатит;
 • стресові ситуації;
 • захопленість кавою, міцними спиртними напоями, спеціями;
 • робота за дисплеєм комп’ютера;
 • пристрасть до солярію, лазні.

Спровокувати демодекоз у жінок здатна навіть брендова, якісна косметика, до складу якої входять гормональні або гормоноподібні компоненти.

Симптоми та прояви

Переважна більшість людей переносять хворобу безсимптомно. У багатьох відзначається стерта, малосимптомна форма. На старті процесу частіше вражаються очі.

За локалізацією уражень, виділяється п’ять форм захворювання:

 1. Центральний тип. Запалення зосереджено в Т-зоні обличчя (лоб, ніс, підборіддя), де найбільше сальних залоз.
 2. Медіальна форма з переважним ураженням щік, підборіддя й бічних ділянок чола.
 3. Асиметричний варіант, коли симптоми локалізовані на одній половині обличчя.
 4. Латеральний – ознаки демодекозу відзначаються по бокових поверхнях обличчя.
 5. Тотальне ураження з рівномірною симптоматикою по всій лицьовій області.

Встановити діагноз за самими симптомами непросто через існування кількох варіантів захворювання:

 • Первинний – виникає на тлі благополуччя, для досвідченого дерматолога суттєвих проблем не становить.
 • Вторинний, який розвивається на тлі іншої шкірної патології: розацеа, себорейного та періорального дерматиту. Тут уже діагностувати кліщову інвазію стає складніше.

Заважають розпізнати, що це демодекоз і атипові форми хвороби. Ті, що перебігають із залученням статевих органів, сідниць, слизової оболонки рота.

Ураження очей

Коли розвивається активний демодекоз, симптоми, зазвичай, починаються з ураження очей: кон’юнктивіт, кератит (запалення рогівки), блефарит.

При демодекозі повік відзначаються:

 • незначні виділення слизового характеру з очей (одного або обох);
 • почервоніння внутрішньої поверхні повік, шорсткість цих відділів;
 • очі сверблять, швидко втомлюються;
 • повіки набрякають, їхні краї червоніють;
 • біля коріння вій з’являються лусочки та зберігаються тривалий час.

Ураження очей

У таких людей часто утворюються ячмені, випадають вії. Хворе око набуває характерного вигляду: краї повік червоні, вкриті нальотом, вії злиплі, проріджені.

Уражені демодекозом повіки провокують розвиток синдрому «сухого ока»: боляче моргати, розвивається світлобоязнь. Якщо виникає біль, то значить, запалення перейшло на судинну оболонку ока.

Ураження шкіри

Тут клінічні прояви не такі специфічні, тому що на перший план виходять ознаки запалення дерми. Якщо демодекоз повік можна обґрунтовано запідозрити вже під час огляду (щоправда, в досить запущеній стадії), то шкірні прояви маскуються під іншу дерматологічну патологію.

Початкові стадії демодекозу зосереджуються на обличчі й схожі на такі шкірні хвороби та розлади:

 • гнійничкові ураження, схожі на стрепто й піодермію;
 • юнацькі та рожеві вугри;
 • себорейний дерматит;
 • дерматит навколоротової області (периоральний);
 • розширення шкірних пір, що змушує застосовувати косметику й ще пришвидшує прогресування процесу;
 • підвищена жирність шкіри, уражені демодекозом на обличчі ділянки виглядають вологими, блискучими, сальними.

Прогресування захворювання призводить до посилення симптомів. Також приєднуються нові:

 • горбкуватість шкіри через утворення дрібних рубчиків, кальцинатів;
 • ускладнюється міміка;
 • збільшується ніс і підборіддя (схоже з фіматозною формою розацеа);
 • свербіж і лоскотання, посилюються ввечері – симптоми демодекозу, пов’язані з нічною активністю кліщів;
 • починає свербіти волосиста частина голови, втрачається волосся;
 • сверблять вушні раковини.

Багато хто плутає демодекоз шкіри голови з впливом шампуню, починають використовувати маски та інші засоби, які нерідко мають в основі рослинні олії. Природно, симптоматика від цього тільки погіршується, прогресує.

Ризики захворювання

Крім того, що шкіра починає свербіти, погіршуючи якість життя, кліщова інвазія призводить і до інших неприємних явищ. Іноді, не знаючи, що таке демодекоз і його ускладнення, люди починають шукати рецепти лікування зовсім не тієї патології, якою потрібно займатися. Тому так важливо при проблемах зі шкірою або волоссям, проконсультуватися в дерматолога.

Найбільш серйозні ускладнення не лікованого процесу:

 1. Масивна інвазія кліщів відкриває ворота для інфекцій.
 2. Розгризаючи клітини епідермісу, збудники сприяють утворенню рубців.
 3. Продукти життєдіяльності паразитів порушують тонус судин і спазмують артеріоли, через що посилюється запалення, наростають фіброзні зміни в дермі.
 4. Тривало присутній у людини демодекоз здатен спричинити алергізацію організму.

Діагностика й лікування

Попри те, що симптоматика не дає змоги впевнено діагностувати хворобу, встановити діагноз не так уже і складно.

Для цього під мікроскопом досліджують зішкріб з уражених ділянок тіла або корінь вії. Зразок після обробки лугом, гліцерином, дивляться під мікроскопом. Процедура проводиться упродовж години.

Є можливість встановити діагноз ще швидше – методом дерматоскопії.

Якщо виявлено багато кліщів, потрібно приступати до лікування.

Чим лікувати демодекоз – питання не просте. Потрібно враховувати вік пацієнта, спосіб життя, специфіку догляду за тілом та обличчям. Вкрай важливо знайти той чинник, котрий сприяє масивному розмноженню кліщів і усунути його. Інакше, навіть досягнувши ефекту, людина стане стикатися з регулярними рецидивами.

Особливості лікування в клініці

Індивідуальний підхід до кожного пацієнта – принцип Клініки Біляка. Дерматолог не тільки ставить діагноз, а і складає детальний план, як лікувати демодекоз у конкретного хворого.

Стандартна схема містить кілька компонентів:

 • протизапальний;
 • антибактеріальний;
 • протиалергічний (десенсибілізувальний);
 • протипаразитарні засоби.

Через особливості будови кліщів, на них не діють традиційні акарицидні (протикліщові) препарати. Але правильний підбір схеми дає змогу досягти поліпшення вже на 5–6 день терапії.

За наявності ускладнень, супутніх хвороб, до курсу вносяться відповідні зміни, додаються фізіотерапевтичні методи, озонотерапія, лазеротерапія, кріотерапія.

Список використаної літератури:

 1. High prevalence of Demodex in eyelashes with cylindrical dandruff / Y.Y.Gao, M.A.Di Pascuale, W.Li et al. // Invest Ophthalmol Vis Sci. – 2005. Vol.46, N9.
 2. Segal R, Mimouni D, Feuerman H, Pagovitz O, David M. Dermoscopy as a diagnostic tool in demodicidosis.Int J Dermatol. 2010 Sep;49(9):1018-23.
 3. Przydatek-Tyrajska R., Sedzikowska A., Bartosik K. (2020) Primary facial demodicosis as a health problem and aesthetic challenge: A case report ).
 4. Жанетта Ревенко. “Особенности клинико-иммунологических и кожных проявлений при демодекозе”. Общественное здравоохранение, экономика и менеджмент в медицине, №. 6 (63), 2015, стр. 45-49.
 5. Ван-Херк Н., Тригуб И.А., Кудайбергенова Н.К., Ягофаров Ф.Ф., Абдрахманова Г.Ж., Шалгумбаева Г.М., Терехова Т.И.. “Лабораторная диагностика демодекоза”. Наука и здравоохранение, №. 2, 2014, стр. 62-63.
Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів