Базаліома — злоякісна шкірна пухлина, яка формується з епідермальних клітин базального шару. Вона проростає в прилеглі тканини й органи, руйнуючи їх структуру, проте рідко дає метастази. Новоутворення даного типу схильні до рецидивів.

Це доволі поширений тип ракових пухлин шкіри, який частіше зустрічається у світлошкірих і світловолосих людей. Базаліома шкіри становить понад 65% всіх шкірних новоутворень. Найчастіше вона вражає структури обличчя — ніс, верхню губу, щоки, куточки очей. Також пухлина може рости на інших ділянках тіла.

У клініці Біляка лікують злоякісні пухлини шкіри будь-яких типів. Наші лікарі підбирають спосіб видалення й інші лікувальні процедури індивідуально. При цьому вони намагаються провести операцію з максимальною акуратністю.

Причини захворювання

Основна причина, з якої формується базаліома — це часте опромінення шкіри ультрафіолетом. Вона найчастіше зустрічається у тих, хто любить засмагати на сонці та в солярії. Також в групі ризику знаходяться жителі південних країн і ті, хто довго працює на відкритому сонці — сільськогосподарські працівники, будівельники й т.д.

Крім цього ризику піддаються люди які:

 • часто знаходяться під впливом іонізуючого випромінювання або високих температур;
 • постійно вдихають токсичні речовини — в цьому випадку часто буває базаліома носа або інших частин обличчя;
 • контактують з канцерогенами — дьогтем, миш’яком, смолою, сажею, барвниками;
 • часто пошкоджували шкірний покрив і мають сліди опіків, рубців.

Найчастіше патологія розвивається у людей старших за 50 років. Діти та молодь хворіють на неї вкрай рідко.

Як проявляється базаліома

Пухлина зазвичай формується на відкритих шкірних покривах — найчастіше на обличчі або шиї. Вона виглядає як невеликий вузлик, колір якого може варіюватися від тілесного та блідо-рожевого до червоного. Спочатку її можна прийняти за прищик, та й ніяких дискомфортних відчуттів не проявляється.

У міру зростання базаліома шкіри обличчя або іншої ділянки починає змінюватися. На її поверхні з’являється скоринка сірого кольору, яка при видаленні оголює невелику ямку. Після цього корочка з’являється знову. Далі навколо пухлини утворюється щільний валик, що складається з зернистих утворень. Поступово поруч утворюються інші вузлики, які можуть зливатися разом.

Наскільки небезпечна базаліома

Популярні питання до онколога:

 • Базаліома сильно небезпечна?
 • Вона дає метастази?
 • Від неї помирають?

Нумо розбираймося. Метастазів цей вид новоутворення майже не дає, але це не означає, що він безневинний. У нього просто інший механізм росту. Хоча ця пухлина не метастазує, вона проростає в сусідні тканини, і може торкнутися досить глибоких шарів. Так вона здатна вразити життєво важливі структури та призвести до смерті хворого.

Ще одна небезпека — навіть якщо вчасно вилікувати пухлину, вона може рецидивувати. Це відбувається приблизно у 25% пацієнтів протягом 5 років після лікування. Розуміючи, що таке базаліома, потрібно оперативно її лікувати та потім регулярно спостерігатися у дерматолога.

Класифікація базаліом

Пухлина може мати різну локалізацію, клінічну форму, стадію. Це може бути базаліома на обличчі, носі, лобі, вусі, а також на кінцівках і різних ділянках тулуба.

За типом росту розрізняють 3 виду пухлини:

 1. Вузлувата — найпоширеніший варіант, що становить близько 60% випадків. Маленьке округле утворення світло-рожевого кольору з поглибленням всередині. У міру розвитку збільшується, перетворюючись у виразки, які кровоточать. Краї стають нерівними, їх оточує пояс з дрібних папул, що нагадують перлинки.
 2. Базаліома поверхнева — менш популярний тип, на частку якого припадає 30% випадків. Виглядає як папула рожевого або червоного кольору з чіткими піднятими краями. Поверхня її блищить. Цей вид пухлини буває складно відрізнити від псоріазу або дерматиту. Також вона найменш небезпечна з усіх і може роками «дрімати».
 3. Плоска базаліома — рідкісний тип, зустрічається в 10% випадків. Це невеликі бляшки червонуватого кольору з окресленими краями, що нагадують валик. Має колір від тілесного до світло-червоного.

За гістологічним характеристикам пухлина даного типу може бути:

 • склеродермальною;
 • мультицентрічною;
 • фіброзно-епітеліальною.

Стадій у базаліоми всього 4. На 1-й вона зовсім крихітна, не більше 2 см в діаметрі. До 2-ої стадії вона досягає 5 см, а до 3-ї виходить за ці межі. На 4-й стадії новоутворення проростає в глибокі шари дерми, вражає важливі органи. Наприклад, запущена базаліома повіки зачіпає очі й може призвести до сліпоти.

Діагностика

На прийомі лікар спочатку проводить опитування пацієнта і візуальний огляд. Якщо у людини базаліома обличчя, її видно неозброєним оком. Щоб уточнити діагноз, проводиться дерматоскопія — новоутворення оглядають спеціальним приладом з багаторазовим збільшенням. Це дозволяє детально її вивчити та прорахувати дерматологічний індекс.

Для додаткового дослідження береться зішкріб або біопсія. Отриманий біоматеріал відправляють на гістологію і цитологію. За допомогою мікроскопа встановлюють, з яких клітин складається пухлина, визначають її тип, ступінь. Додатково може знадобитися КТ і МРТ — аби зрозуміти, наскільки глибоко базаліома на спині або іншій ділянці тіла проросла в найближчі органи.

Лікування

Підхід в лікуванні даної патології підбирається з урахуванням розміру, типу, локалізації пухлини, ступеня залученості сусідніх тканин, а також особливостей організму пацієнта. Наприклад, якщо у людини крихітна базаліома на руці у початковій стадії, її опромінюють короткофокусним рентгенівським імпульсом. Також для ранніх стадій пухлини можуть застосовувати:

 • Кріодеструкцію — клітини новоутворення заморожують охолодженим рідким азотом.
 • Електрокоагуляцію — пухлину руйнують за допомогою електричного струму.
 • Лазерну деструкцію — Базалію випаровують променем лазера.

Ці щадні методи намагаються застосовувати до пацієнтів, у яких базаліома губи й інших видимих ділянок особи. Вони не травмують тканини та залишають після себе гарний естетичний ефект.

На жаль, для новоутворень 3-4 стадії малотравматичні методи видалення не підходять. Доводиться застосовувати традиційне хірургічне видалення. Пухлина віддалиться разом з прилеглими здоровими тканинами. Надалі може знадобитися променева або хімічна терапія.

Спосіб видалення і додаткові процедури підбирає лікар. Також він визначає ступінь терміновості. Наприклад, коли у пацієнта базаліома голови, вона може зачепити важливі ділянки головного мозку і призвести до смерті. У таких випадках зволікати не можна.

Особливості лікування в клініці

Клініка Біляка має все необхідне для лікування ракових новоутворень шкіри. Тут працюють досвідчені лікарі, які пройшли стажування в Європі та США. Вони обстежать вас різними методами та за результатами діагностики підберуть відповідний спосіб видалення пухлини.

Після цього базаліома на лобі або будь-якій іншій ділянці тіла буде акуратно видалена. Для цього наші фахівці застосовують щадні методи та прогресивні методики. Навіть якщо доведеться вирізати її хірургічним шляхом — шраму майже не буде видно. Запишіться на прийом, аби дізнатися подробиці!

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів