Атерома — різновид епідермальної кісти, яка формується в сальній залозі. Це округла еластична порожнина, всередині якої знаходиться секрет, що за консистенцією нагадує кашку. Росте вона повільно, але при цьому порушує секрецію сальних залоз і може завдавати дискомфорт. Пухлина може сягати розміру до 10 см в діаметрі.

У клініці Біляка видаляють будь-які шкірні новоутворення. Наші лікарі використовують сучасні методи, що не травмують шкіру й не залишають слідів.

Причини утворення

Головна причина, по якій утворюється атерома — це закорковування сальних залоз. Через нього секрет не може вийти назовні та починає накопичуватися, формуючи навколо себе щільну капсулу. У більшості випадків такі пухлини є набутими. Але іноді зустрічаються істинні атероми. Вони присутні у людини з народження і викликані порушенням ембріонального розвитку.

Чому закупорюється сальна залоза, і утворюється атерома на голові або іншій ділянці тіла? Цьому сприяють різні чинники:

  • Особливості будови залоз — вроджена особливість людини. Залози занадто вузькі або неправильно влаштовані, тому всередині накопичується сало.
  • Гормональні розлади — призводять до порушення секреції. Шкірне сало виділяється занадто активно, або стає в’язким, тому йому складно вийти.
  • Несприятливі фактори зовнішнього середовища — опіки, обмороження, ультрафіолетове випромінювання провокують зростання кисти.
  • Механічні травми — протока закупорюється через неправильне рубцювання.

Чим небезпечна атерома?

Найбільшу загрозу становить атерома, яка нагноїлася. Це відбувається, коли вона перекручується, або всередину проникає інфекція. В результаті пухлина червоніє та збільшується через накопичення гною, починає свербіти й боліти. Людина при цьому відчуває слабкість і нездужання, у неї підвищується температура.

Якщо намагатися самостійно видавити гній, можливі ще більш серйозні ускладнення. Гнійні маси можуть піти не назовні, а всередину, провокуючи флегмону, абсцес і навіть сепсис. Такі стани загрожують життю людини. Особливо це стосується тих випадків, коли атерома на обличчі або інших ділянках голови.

Чим більшою стає пухлина, тим складніше видалити без пошкодження шкіри. Тому, якщо ви бажаєте, щоб від атероми не залишилося сліду, краще прибрати її якомога раніше. На жаль, не всі люди розуміють, що таке атерома і затягують її до критичних стадій.

Симптоми

На шкірі з’являється м’яка округла припухлість з чіткими кордонами. Шкіра під нею злегка піднята, а на поверхні може бути помітним закупорений вивідний проток. При пальпації пухлина досить рухлива і легко зміщується в бік, а шкіру під нею неможливо взяти в складку. Розміри можуть коливатися від горошини до курячого яйця.

Спочатку новоутворення не завдає дискомфорту, але в міру зростання починає заважати. Свербіж і біль проявляються, якщо атерома нагноїлася.

Найчастіше кісти даного типу вражають місця, де є волосяний покрив — в пахвових западинах, на волосистій частині голови. Але цим їх локалізація не обмежується. Вони формуються всюди, де присутні сальні залози. У людини може вирости атерома на шиї, нозі, спині, обличчі, за вухом.

Діагностика

Новоутворення даного типу буває складно відрізнити від гігроми, ліпоми чи фіброми. Тому діагностика повинна бути диференціальною. Спочатку лікар проводить загальний огляд шкіри, оцінюючи розміри та межі пухлини. Додатково проводить дерматоскопію та пальпацію.

Якщо є підозра на підшкірний абсцес або злоякісне переродження тканин, роблять УЗД. Також після видалення пухлини проводять гістологічне дослідження, вивчаючи вміст під мікроскопом.

Часте запитання пацієнтів на прийомі у лікаря — атерома це рак? Ні, ця пухлина абсолютно доброякісна і перероджується в дуже рідкісних випадках. Але небезпека її полягає в іншому — вона може загноїтися і теж заподіяти чимало шкоди організму. Тому краще її видалити.

Лікування

Коли у пацієнта атерома за вухом або в будь-якому іншому місці, її потрібно видаляти. Робиться це хірургічним методом. Техніку оперування підбирають з урахуванням розмірів пухлини, занедбаності процесу, ступенем залучення сусідніх тканин.

Існують різні техніки хірургічного видалення:

  • Цистектомія — шкіру зверху акуратно розрізають, а потім пухлину вилущують разом з капсулою, трохи придавлюючи пальцями краї розрізу.
  • Цистотомія — вміст кісти витягується через прокол. Метод не вимагає накладення швів і майже не залишає слідів.
  • Вирізання абсцедуючої кісти — застосовується, коли у пацієнта величезна гнійна атерома. Спочатку розрізають шкіру і розкривають капсулу. Вміст евакуюють назовні, а порожнину промивають антисептиком. Потім капсулу видаляють, пацієнту накладають шви та стерильну пов’язку. Можливо, в перші дні після операції може знадобитися прийом протизапальних препаратів. Цей метод найбільш травматичний і залишає після себе шрам.

Чи можна видалити пухлину щадним способом? Так, але тільки на самих ранніх стадіях. В цьому випадку атерома на спині або іншій ділянці прибирається лазером. Процедура проходить під місцевим наркозом і займає всього 15 хвилин. Лазерний промінь спочатку розкриває порожнину кісти, а потім акуратно випаровує її вміст. Шкіра після цього швидко гоїться, слідів не залишається.

У деяких випадках лікар може призначити консервативне лікування. Його мета — лікувати запалення та не допустити нагноєння. Для цього використовують протизапальні мазі та інші препарати. Такий підхід застосовують, якщо пухлина розташована в ніжних місцях, де видаляти її буде ризиковано. Наприклад, коли у людини атерома повіка.

Особливості лікування в клініці

У клініці Біляка вам видалять кісту сальної залози швидко і без зайвих травм. У нас є сучасне лазерне обладнання, що дозволяє випарувати кісту, не залишивши сліду. Якщо ж доведеться орудувати скальпелем, наші хірурги зроблять це з ювелірною акуратністю. Тому можете не боятися грубих шрамів і рубців.

Турбує атерома на нозі або іншій частині тіла? Не чекайте, поки вона нагноїться — запишіться до нас на прийом!

Поширені запитання

Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

Що входить у вартість операції?

У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
- хірургічне та медикаментозне забезпечення
- харчування та проживання
- цілодобове спостереження медичного персоналу
- перев'язки і все медсестринські маніпуляції

Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів