Міхурово-вагінальна нориця
Міхурово-вагінальна нориця

Зміст сторінки:

Міхурово-вагінальна нориця – це отвір, який утворює патологічне сполучення між сечовим міхуром та піхвою. Проявляється у вигляді нетримання сечі, больових синдромів, нетипових вагінальних виділень. Утворюється при операціях, пологах та інших пошкодженнях.

У нормі всі органи мають цільну оболонку, котра відокремлює їх від сусідніх структур. Під впливом деяких причин ця оболонка пошкоджується та не заживає фізіологічним шляхом. Отвір не здатен загоїтися через те, що по його окружності розвивається рубцева тканина, яка не може зростися.

Утворюється патологічний шлях сполучення між двома сусідніми органами. Якщо таке сполучення з’являється між сечовим міхуром та піхвою, тоді йде мова про окрему гінекологічну патологію – міхурово-вагінальну норицю. Для лікування такої проблеми, в клініці Біляка м. Ужгорода застосовується найсучасніша методика.

Причини

Нориці сечостатевої системи частіш за все з’являються у жінок внаслідок ушкоджень, отриманих під час оперативних втручань акушерського або гінекологічного профілю. Поширене явище – нориця після пологів, які були затяжними, з розривами, й плід тривалий час тиснув на стінку сечового міхура, приводячи до її омертвіння. У повсякденному житті появі нориць сприяють пошкодження, отримані під час транспортних, виробничих та побутових травм.

Симптоми міхурово-вагінальної нориці
Симптоми міхурово-вагінальної нориці

Підвищують ризик їх розвитку й акушерські негаразди:

 • вузький таз;
 • затяжні пологи;
 • неналежним чином накладені щипці під час пологів;
 • вторинна слабкість родових сил.

Кожен з цих факторів окремо та у сукупності призводить до защемлення сечового міхура між кістками тазу та головкою плода. Як наслідок, виникає кисневе голодування його стінки. Тривала ішемія призводить до змертвіння ділянки сечового міхура та появи нориці.

Органи сечової системи найчастіше пошкоджуються під час оперативних втручань гінекологічного спрямування. Найчастіше – це екстирпація матки та операції з приводу пухлин шийки. Зрідка нориці з’являються внаслідок розпаду пухлини та від впливу жорсткого випромінювання.

Крім цього є ще ряд причин:

 • Травма в ході видалення грижі
 • Пошкодження при кесаревому розтині
 • Наявність в сечовому міхурі каменів та сторонніх предметів
 • Прорив гнійників у малому тазу
 • Сексуальні збочення, при яких до уретри вводяться гострі предмети

Нерідко створення фістул пов’язано з інфекціями сечостатевої системи. Причиною може стати аквімікоз – грибкове захворювання, що вражає різні органи, в тому числі й сечовий міхур. Патологічний отвір нерідко відкривається при венеричній лімфогранульомі, яка проявляється виразками на статевих органах. Також він утворюється через туберкульозної палички або наявність плоских хробаків в сечовому міхурі.

Клінічні прояви

Ця патологія призводить до безперервного підтікання сечі у порожнину піхви через отвір у сечовому міхурі. Виникають мацерації, дискомфорт, подразнення стінок піхви та зовнішніх відділів (вульви). Хвору жінку постійно супроводжує неприємний запах сечі.

Зазвичай вагінальний свищ заявляє про себе наступною симптоматикою:

 • Хворобливе сечовипускання
 • Мимовільне виділення сечі з піхви
 • Часті позиви до спорожнення сечового міхура
 • Поява в сечі домішок крові
 • Болі під час статевих контактів
 • Біль у піхві та сечовому міхурі

Хоча утворення нориці (фістули) не спричинює болю, безперервний характер підтікань та подразнень дуже сильно знижує якість життя та погіршує психоемоційний стан жінки. До того ж захворювання може привести до ускладнень у вигляді різних патологій сечостатевої системи. До них відносять цистити, пієлонефрити й уретрити.

Страждає й статева сфера – через постійне потрапляння сечі до піхви змінюється кислотність її секреції. Це загрожує розвитком кольпіту, вагінозу й екзоцервіціту. Патогенна флора негативно впливає на слизову оболонку цервікального каналу та ендометрія матки. При запущених процесах вони запалюються, далі уражаються слизові оболонки маткових труб. Тому якщо не лікувати нориці, вони в перспективі призводять до безпліддя.

Наявність фістули негативно відбивається на емоційному стані жінки й якості її життя. Постійний свербіж, дискомфорт та характерний запах призводять до дратівливості, замкнутості. Нерідко це трансформується в різні невротичні розлади.

Прямої загрози життю фістули не несуть. Однак тривалі подразнення сечею призводять до інфекційних захворювань урологічної сфери, можуть підвищувати ризик розвитку онкологічної патології. Тому звичайно ж, нориці треба усувати.

Діагностика міхурово-вагінальної нориці
Діагностика міхурово-вагінальної нориці

Діагностика

Встановлення факту сполучення між міхуром та піхвою не становить для лікарів клініки Біляка особливих труднощів. Більше зусиль потребує визначення локалізації та поширеності нориці.

Крім ретельного анамнезу, на допомогу лікарям приходять інструментальні методи:

 • ретельний гінекологічний огляд у дзеркалах – за допомогою дзеркал вдається розширити піхву та ретельно оглянути її стінки, виявивши отвір;
 • загальний аналіз сечі та крові – показує наявність запального процесу й оцінює ступінь запалення;
 • УЗД органів малого таза – оцінює зміни, що відбулися в сечовому міхурі та нирках;
 • комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія – детально вивчає дефект, його розташування, структуру, розміри та інші особливості, за результатами створюється 3D-модель;
 • рентгенологічні дослідження з використанням контрастних речовин – допомагають визначити локалізацію фістули;
 • ендоскопічні методи – цистоскопія, що досліджує порожнину та стінки сечового міхура, виявляючи деформації тканини і зміни слизової, а також зондування нориці, що дозволяє визначити її розміри.

Повнота отриманої інформації напряму залежить від професіоналізму лікаря та можливостей діагностичного устаткування. Аналіз отриманих даних дозволяє лікарям нашої клініки встановити розмір, розташування, ступінь поширеності рубцевої тканини нориці та її вплив на уродинаміку (можуть зачіпатися отвори сечоводів на сечовому міхурі).

За необхідності можуть бути призначені додаткові обстеження, які застосовуються рідко – внутрішньовенна урографія, нефросцинтіграфія, вагінографія. До них вдаються у складних випадках, коли традиційні методи не дають достатньої інформативності, й необхідно уточнити діагноз.

При ранньому виявленні патології з нею досить успішно можна впоратися. Часто жінки скаржаться на нориці після кесарева, пологів або різних травм, і при цьому важливо не втрачати часу, а призначати лікування якомога швидше. Методика підбирається, залежно від розміщення фістули, її форми, розмірів та інших факторів.

  Лапароскопічна пластика міхурово-вагінальної нориці
  Лапароскопічна пластика міхурово-вагінальної нориці

  Лікування

  У ряді випадків можливе самовільне загоєння отвору, тільки відсоток (1-2%) настільки незначний, що на ньому не варто загострювати увагу. У деяких випадках пацієнтці можуть запропонувати припікання краю отвору електричним струмом або препаратами срібла. Але найбільшу ефективність дає операція.

  Хірургічне втручання, здійснене кваліфікованим фахівцем з використанням першокласного обладнання, надає можливість швидко та надійно відновити нормальну анатомічну структуру органів, котрі зазнали ураження.

  Хоча жодний з консервативних методів не здатен забезпечити ефективне усунення нориці та гарантувати безрецидивний перебіг, їх використання у передопераційному періоді полегшує роботу в операційній.

  Що стосується хірургічних методик, то можливі декілька підходів:

  • Вагінальне висічення – доступ до отвору здійснюється вагінально, тобто, без розрізів. Така операція можлива, коли тканини досить рухливі та еластичні, на них відсутні рубцеві зміни, а сам фістульний канал заліг недалеко.
  • Трансабдомінальне висічення – проводиться через розріз на черевній стінці з подальшим розкриттям сечового міхура, через який і закривається нориця.
  • Реконструктивна пластика – фістулу закривають невеликим фрагментом власних тканин, узятих з очеревини, статевої губи, фрагмента м’язи тощо.

  При великих ураженнях та запущених стадіях хвороби вагінальний доступ неможливий, а розрізи в очеревині занадто травматичні. Тому в клініці Біляка вдаються до лапароскопічної методики відновлення цілісності тканин. Сама операція має характер пластичної, тому іменується лапароскопічною пластикою міхурово-вагінальної нориці. Передова техніка втручання та сучасне устаткування дозволяють усунути дефект без розрізів не черевній стінці.

  Лікарям з Ужгорода  вдається застосувати унікальний досвід, набутий під час стажувань у передових клініках США та Європи. Напрацювання іноземних фахівців успішно поєднуються з власними знаннями у сфері лікування урологічної патології. Це дозволяє уникнути ризику рецидивів і ускладнень після операції.

  Доволі часто поблизу від нориці розташовується отвір сечовода. Тоді доводиться одночасно проводити лапароскопічну уретероцистонеостомію.

  Індивідуальний підхід - візитна картка клініки Біляка
  Індивідуальний підхід – візитна картка клініки Біляка

  Всі фактори, котрі здатні впливати на результат лікування вагінальних фістул, спеціалістами клініки Біляка враховуються. У розрахунок береться вік пацієнтки, її анамнез, індивідуальні особливості будови статевих органів. Тому вдається досягти взірцевих результатів лікування.

  Цьому сприяє індивідуальний підхід до кожної хворої жінки та ефективне застосування європейських стандартів надання медичної допомоги в Україні, на Закарпатті. Крім ефективного лікування, на пацієнток тут чекають комфортні умови, здорове харчування та доброзичливе ставлення.

  Поширені запитання

  Скільки коштує лікування в Клініці Біляка?

  Вартість всіх операцій можна дізнатися на спеціальній сторінці сайту

  Що входить у вартість операції?

  У вартість операції в Клініці Біляка входить повне забезпечення пацієнта, а саме:
  - хірургічне та медикаментозне забезпечення
  - харчування та проживання
  - цілодобове спостереження медичного персоналу
  - перев'язки і все медсестринські маніпуляції

  Хто в Клініці Біляка проводить операції та лікує хвороби?

  Операції в Клініці Біляка проводить кандидат медичних наук, головний лікар, лікар вищої категорії - Біляк Степан Степанович
  З усіма лікарями та медичним персоналом можна ознайомитися на сторінці лікарів