Безплідний шлюб - медико-соціальна проблема

Безплідний шлюб – медико-соціальна проблема

Зміст сторінки:

Жіноче безпліддя – природжений або придбаний стан, при якому організм не здатний завагітніти та народити дитину. Зазвичай ця проблема пов’язана з різними патологіями, але іноді етіологію її виявити не вдається. ВООЗ виділяє окрему медико-соціальну проблему – безплідний шлюб. Гетеросексуальна пара підпадає під таке визначення, якщо протягом року за регулярного статевого життя та відмови від контрацепції, жінка фертильного віку не спромоглася завагітніти.

Поширеність такої проблеми у світі різниться територіально. Більша частота безплідних шлюбів відмічається в урбанізованих регіонах.

Серед усіх випадків бездітних пар 15% безплідні через розлади в обох партнерів, 40% – через проблеми у чоловіка, 45% – з причини патології у жіночій статевій сфері. В клініці Біляка, м. Ужгороді, кожна пацієнтка проходе повноцінне обстеження та отримує сучасне лікування з такого приводу.

Види безпліддя

Існують різні класифікації цієї патології. Перша – за наявністю попередніх вагітностей. У цьому плані розрізняють первинне безпліддя та вторинне. У першому випадку мова йде про стан, коли в жінки раніше не було вагітності. Як правило, це пов’язано з вродженими аномаліями або генетичними факторами.

Вторинне безпліддя – це набута проблема, при якій жінка не може завагітніти в силу різних патологічних процесів. До них відносять захворювання репродуктивних органів, інфекції, психогенні та соматичні розлади, несприятливий вплив навколишнього середовища.

За етіологією розрізняють кілька видів безпліддя:

 • Трубне – найпоширеніше, пов’язане з непрохідністю маткових труб
 • Ендокринне – виникає при розладах гормонального фону, коли яєчники, надниркові залози або щитовидна залоза не працюють належним чином та продукують більше або менше гормонів, ніж потрібно. Зокрема, однією з популярних причин гормонального безпліддя є полікістоз (СПКЯ)
 • Пов’язане з гінекологічними захворюваннями – ендометріоз, ерозія та дисплазія шийки матки, цервіцит, а також злоякісні новоутворення у репродуктивних органах.
 • Імунологічне – пов’язане з наявністю у цервікальному слизу антитіл, що знищують сперматозоїди. Проблема вирішується за допомогою ЕКЗ, коли сперму вводять безпосередньо в матку.
 • Ранній клімакс – коли згасання репродуктивної функції настає не після 50 років, а набагато раніше, й робота яєчників виснажується.
 • Абсолютне генетичне – викликано різними аномаліями жіночих органів – коли відсутня матка, придатки, яєчники, або ж вони недорозвинені.
 • Психологічне – проявляється при здоровій репродуктивнійї системи, але негативному емоційному тлі. Підвищена тривожність, депресії та інші психічні розлади, стреси сильно знижують шанси завагітніти.
 • Ідіопатичне – той випадок, коли причину безпліддя встановити не вдається.

Оскільки трубне безпліддя є найпоширенішим (понад 60% випадків), про нього варто розповісти докладніше. Це патологія фаллопієвих труб, пов’язана з їх непрохідністю. Вони блокуються спайками, які утворюються внаслідок запальних процесів, інфекційних захворювань, ускладнень при операціях. В результаті статеві клітини не можуть пройти по трубному каналу.

Захворювання підступно тим, що може довгі роки не давати ніякої симптоматики. Єдина його ознака – безуспішні спроби завагітніти. Також трубна непрохідність становить серйозний ризик позаматкової вагітності, коли запліднена яйцеклітина не може пройти до матки й залишається у трубі. Такий стан небезпечний розривом, що ставновить під загрозу для життя жінки.

Діагностика трубного безпліддя традиційним методом УЗД часто малоінформативна. Тому додатково використовують контрастну речовину. Всього є три основні способи діагностики трубного безпліддя:

 • Гістеросальпінгографія – рентгенівський знімок з контрастною речовиною, введеною у порожнину матки
 • Соногістеросальпінгоскопія – УЗД з використанням фізрозчину або фурациліну
 • Лапароскопія – найінформативніший метод, що дозволяє оцінити спайковий процес та відразу усунути його

Лікування трубного безпліддя полягає у відновленні прохідності. Сьогодні для цього успішно застосовується лапароскопія, що дозволяє отримати доступ до придатків через невеликі проколи в животі. Це малотравматичная операція, після якої жінка швидко відновлюється, як і її фертильність. У тому випадку, коли відновити прохідність неможливо, вдаються до ЕКЗ.

Причини

Рання діагностика безпліддя - запорука ефективності лікування!

Рання діагностика безпліддя – запорука ефективності лікування!

Жіноче безпліддя може розвинутися під впливом багатьох факторів, однак декілька з них мають переважний характер та зустрічаються найчастіше. Це:

 • часті та хронічні гінекологічні захворювання;
 • порушення в роботі залоз внутрішньої секреції (ендокринне безпліддя);
 • вроджені аномалії;
 • нездоровий спосіб життя;
 • нервові перевантаження та стреси;
 • дисбаланс обміну речовин;
 • вік понад 35 років.

Найбільш часто доводиться зустрічати перший провокуючий фактор. Це не дивно тому, що він об’єднує досить поширені стани. Ранній початок статевого життя нерідко призводить до абортів. Якщо їх проводити некваліфіковано та кілька разів, можна стикнутися з проблемою трубного безпліддя.

Таке захворювання як полікістоз яєчників, доволі часто не дозволяє завагітніти та негативно впливає на здоров’я жінки в цілому. Тому надважливо виявити точну причину, яка заважає жінці реалізувати себе як матір. Лікарі ужгородської клініки Біляка  можуть гарантувати якість та правильність діагностики жіночого безпліддя.


Цьому сприяє неабиякий досвід та можливості найсучаснішого обладнання, котре використовується в закладі. А після встановлення причини можна її й усунути.

  Симптоми безпліддя

  Аналізуючи ознаки безпліддя, можна виділити головну – неможливість завагітніти. Але найчастіше у жінок проявляється й інша симптоматика, на яку вони просто не звертають уваги:

  • Нерегулярні менструації
  • Відсутність ознак овуляції – виявляється за допомогою спеціальних тестів або базальної температури
  • Аменорея
  • Ознаки ендокринних порушень – надмірний ріст волосся, ожиріння, вугрі
  • Мізерні виділення у другій частині менструального циклу – зазвичай «мажуть» та свідчать про слабкість жовтого тіла
  • Болісні відчуття в малому тазу

  Усі ці симптоми – ознаки безпліддя в жінок, які вказують на те, що потрібно якомога раніше здатися гінекологу. Зазвичай вони говорять про різні захворювання, що заважають завагітніти, і чим раніше буде усунена причина, тим швидше відновиться фертильність.


  Діагностика

  Діагностика безпліддя

  Діагностика безпліддя

  Однозначної відповіді на питання, як визначити безпліддя, не існує. Без комплексного обстеження неможливо сказати точно, з якого приводу жінці не вдається завагітніти. Враховуючи різноманітність провокуючих факторів, і перелік обстежень відповідний:

  • УЗД органів малого таза;
  • клінічне та біохімічне дослідження крові з акцентом на рівень статевих гормонів;
  • комп’ютерна та магнітно-резонансна томографія;
  • рентгенологічні дослідження з контрастуванням;
  • лапароскопія.

  Останній спосіб дає найбільш точну візуальну інформацію. Якщо причина безпліддя криється у патології органів малого таза, мініатюрна відеокамера дасть можливість оглянути яєчники, маточні труби, прилеглі ділянки.

  Вирішити проблему найпростіше на ранній стадії, коли виявляються перші ознаки безпліддя у жінок. Але навіть у запущених випадках цей діагноз – не вирок. Зіставивши результати клінічних та інструментальних досліджень, кваліфіковані лікарі клініки Біляка спроможні швидко та точно встановити причину бездітності та спланувати заходи з її усунення.


  Лікувальні заходи

  Шанс на материнство має кожна жінка!

  Шанс на материнство має кожна жінка!

  Лікування безпліддя в жінок вимагає індивідуального підходу. Підбір методів залежить від виявленої причини – важливо її усунути якнайшвидше. Також впливають вікові показники, наявність супутніх захворювань та інші фактори. Проаналізувавши дані діагностики й зібраний анамнез, лікар підбирає необхідні заходи.

  Гормональні порушення лікуються за допомогою медикаментозних засобів у співпраці лікарів-ендокринологів та сексопатологів. Однак це не стосується випадків гормональних розладів, пов’язаних з полікістозом яєчників. У цій ситуації слід очікувати позитивного ефекту лише від хірургічного втручання.

  У клініці Біляка напрацьована та відточена методика лапароскопічної ігніпунктури при полікістозі яєчників. Ця ефективна операція дозволяє в рази збільшити шанси на успішну вагітність.

  Інша поширена проблема – порушення прохідності маточних труб. Внаслідок цього яйцеклітина не здатна пройти фізіологічний шлях та запліднитися. Тому лапароскопічне відновлення прохідності труб сприяє можливості завести омріяну дитину. Воно може виконуватися різними методами – залежно від складності випадку.

  В процесі лапароскопії хірург досліджує спайковий процес і, якщо він не запущений, розсікає трубу та видаляє патологічні утворення. При сильному зрощенні каналів спайками вдаються до сальпінгостомії або сальпінгонеостомії, коли ампулярний відділ труби фактично формується заново.

  Найбільша перевага нашої клініки  – це унікальне для України поєднання передового досвіду лікарів, першокласного устаткування та індивідуального підходу до вирішення проблем кожної пацієнтки.


  Регулярні стажування в провідних закордонних клініках збагачують медиків найсучаснішим досвідом та встановлюють стандарти медичного обслуговування на європейський рівень.

  При діагнозі безпліддя лікування лапароскопічним методом менше позначається на загальному стані хворої людини, ювелірна техніка виконання дозволяє швидко відновитись та повернутись до звичайного життя. Але вже – з надією на материнство.