Пупкова грижа

Пупкова грижа

Одним зі слабких місць передньої черевної стінки є пупок. Отвір, через який колись проходили судини плаценти, заростає ще у немовляти. Залишається пупкове кільце, котре закрите тонкою фасцією – апоневрозом прямого м’яза живота.

За деяких умов кільце розширюється, апоневроз стає ще тоншим і може стати воротами для пупкової грижі. Щоб її усунути, запропоновано багато хірургічних методик. Однак не всі вони досконалі і рецидиви відбуваються досить часто.

В клініці Біляка застосовується лапароскопічна герніопластика з приводу пупкових гриж. Це сучасна, малоінвазивна та надійна метода.

Анатомічні передумови

Пупок – слабке місце, яке розташоване майже посередині передньої черевної стінки. На нього здійснюється досить суттєвий тиск і тому ці грижі займають друге місце за частотою, після пахових.

За своїми властивостями, вони поділяються на дві категорії:

 1. Малі – коли немає ознак розтягнення апоневрозу прямих м’язів живота. Діаметр самого кільця зазвичай становить близько 2 см.
 2. Великі. Зазвичай супроводжуються розходженням прямих м’язів. Поперечний розмір пупкового кільця більший за 2 см.

Зрозуміло, що через грижові ворота більшого діаметру може утворитися більша грижа. Вмістом грижового мішку може бути будь-який орган чи відділ черевної порожнини:

 • Сальник.
 • Петлі тонкого кишківника.
 • Ділянки товстої кишки.
 • Комбінація цих органів.

Діагностичні заходи

Завжди, якщо у ділянці пупка з’являється припухлість, то насамперед варто подумати про пупкову грижу. Вона зазвичай не болить, вправляється. При напруженні м’язів живота виходить знову.

Кваліфіковані хірурги Ужгородського Духовно-медичного центру здатні поставити вірний діагноз вже за даними лікарського огляду пацієнта. Підтвердити висновок допомагають інструментальні методи обстеження: комп’ютерна чи магнітно-резонансна томограма, УЗД.

Отримані дані дозволяють спланувати індивідуальний хід лапароскопічної пупкової герніопластики до найдрібніших деталей. Так вдається досягти 100% ефективності втручання та запобігти появі рецидивів.

Показання до лікування

Існує хибна думка, нібито тугі обмотування живота можуть усунути пупкову грижу, а кільце здатне саме зарости. На жаль – ні.

Тиск ззовні, який чинить пов’язка, здатен вправити грижу, але грижові ворота самі собою не закриються.

Дехто вважає, що робити герніопластику краще у зрілому віці, бо нібито пупкове кільце розтягується з часом, через це і відбуваються рецидиви. Це не так. Зволікання може призвести до того, що грижа з малої перейде у категорію великих.

Ризик защемлення з часом тільки більшає, трапляється таке ускладнення досить часто.

Тому усувати пупкову грижу треба ще коли вона спокійна і вправляється. А при появі болю – негайно.

Підготовка до герніопластики

Кожне лапароскопічне втручання потребує певної підготовки. Тому пацієнт обстежується за таким планом:

Типові місця встановлення троакарів при лапароскопічній герніопластиці з приводу пупкової грижі

Типові місця встановлення троакарів при лапароскопічній герніопластиці з приводу пупкової грижі

 • Клінічні аналізі крові та сечі.
 • Коагулограма (система згортання).
 • Біохімія крові.

Втручання з приводу пупкових гриж може проводитися без застосування загального наркозу. Видатна професійність фахівців клініки Біляка і регулярні стажування у кращих закордонних клініках, збагачують лікарів найсучаснішим досвідом.

Тому є змога обмежитися епідуральною, чи взагалі – місцевою анестезією. Це залежить від індивідуальних особливостей грижі у окремо взятої людини.

За кілька діб до втручання, з меню виключаються продукти, котрі провокують газоутворення. Перед самою операцією ставиться очисна клізма.

Хід втручання

Особливість пупкових гриж у тому, що традиційна лапароскопія вимагає встановлення одного з інструментів (троакарів) якраз у ділянці пупка. Та в клініці Біляка застосовують безпечну модифіковану методику лапароскопічного лікування пупкової грижі.

На шкірі передньої черевної стінки робляться проколи діаметром до  1 см, але вони зміщуються від центру тіла до одного з боків. В більшості випадків – вліво.

Через отвори, до черевної порожнини заводиться джерело світла, мініатюрний відеосенсор та робочі інструменти. Перебіг операції хірург спостерігає на екрані монітору.

Узагальнений порядок дій передбачає наступне:

 1. Оглядається операційне поле та знаходять грижові ворота.
 2. При наявності спайок, проводять лапароскопічний адгеолізис.
 3. Вміст грижового мішка оглядається на цілісність, очеревина мішка розсікається, але не висікається.
 4. Пупкове кільце зовні від очеревини зашивається.
 5. Його додатково зміцнюють сітчастим ендопротезом з інертного полімеру. Щоб збільшити надійність латки, сітку накладають з запасом матеріалу до 3 см від центру грижових воріт.
 6. Ушивається розріз на очеревині.
 7. Операційне поле оглядається на предмет надійного гемостазу, інструменти виводяться з черевної порожнини.
Накладення сітчастого імпланту на пупочне кільце

Накладення сітчастого імпланту на пупочне кільце

Проколи або закриваються лейкопластирними пов’язками, або зашиваються одним-двома швами. Зазвичай, навіть відсутня потреба у післяопераційному прийомі антибіотиків.

Особливості лікування в клініці

Кожний пацієнт на весь час перебування в клініці Біляка забезпечується всім необхідним: окремою палатою готельного типу, повноцінним харчуванням.

Організовується індивідуальний сестринський пост та професійний нагляд з боку кваліфікованого лікаря. Відновленню сил та здоров’я сприяють сеанси озонотерапії.

Завдяки такому ставленню до пацієнта, тривалість стаціонару після лапароскопічної герніопластики в клініці Біляка рідко становить більше 3 діб.

Вартість операції: 13500 грн.** Вартість операції включає в себе забезпечення пацієнта на стандартний період перебування в клініці, а саме:

 • стандартне обстеження пацієнта
 • консультації спеціалістів
 • медикаментозне та хірургічне забезпечення
 • цілодобовий нагляд лікаря
 • індивідуальний медсестринський пост
 • перев’язки і всі медсестринські маніпуляції
 • харчування
 • перебування в клініці